• Головна
  • У Чернігові не можуть затвердити трьох нових депутатів: що відбувається?
09:09, 8 березня

У Чернігові не можуть затвердити трьох нових депутатів: що відбувається?

У Чернігові не можуть затвердити трьох нових депутатів, світлина Сєргєя Карася

У Чернігові не можуть затвердити трьох нових депутатів, світлина Сєргєя Карася

У четвер, 7 березня, у міській раді Чернігова повинне було пройти засідання міської територіальної виборчої комісії, яка мала б затвердити нових депутатів міськради замість тих, хто склав повноваження. Втім, ТВК не змогло зібрати кворуму. Чому так сталося та що буде далі – дізнавалися наші журналісти.


Хто на вихід, і хто на вхід
Алла Ващенко, Олександр Литвин та Наталія Романовська

Дійсно, під час воєнного стану, який був введений в Україні понад 2 роки тому, вибори не проводяться. Проте це не завжди значить, що не можуть змінюватися депутати.

Нагадаємо, у лютому 2024-го року міська рада затвердила припинення повноважень трьох депутататів: Сергія Кирієнка та Вікторії Лазоренко (обидва входили до фракції «Рідний дім») та Юрія Тарасовця («Слуга народу»). Їх крісла у міській раді мали зайняти ті, хто були «першими непрохідними» від цих двох партій на виборах до міськради 2020-го року – Наталія Романовська («Слуга народу») та Алла Ващенко й Олександр Литвин (обидва – «Рідний дім»).

Але для того, щоб у міській раді з’явилися нові депутати, це рішення мала затвердити міська територіальна виборча комісія (скорочено – ТВК). І, як стало відомо зі слів в. о. мера Чернігова Олександра Ломаки, ТВК спробувала зібратися 1 березня, але з 18 членів комісії прийшли лише… двоє.

Саме через відсутність кворуму засідання перенесли на 7 березня.


Знову не змогли
засідання чернігівської міської ТВК

На запланований час початку засідання 7 березня у залі були лише 4 члени комісії, згодом підійшов п’ятий. Ось тільки для того, аби зібрати кворум та прийняти легітимне рішення, потрібно зібрати не менше 10 членів комісії.

Й тут треба розуміти кілька речей. По-перше, члени комісії працюють на громадських засадах, тобто не отримають грошей. По-друге, не у виборчий період комісія вкрай рідко збирається. Як каже голова комісії Олексій Сікач, востаннє, до масового складання мандатів чернігівськими депутатами, ТВК збиралося у грудні 2021-го року. Тобто до початку повномасштабного вторгнення.

За цей час у декого з членів комісії змінилися життєві обставини. Так, двоє не змогли бути присутніми через лікарняні, в когось відрядження чи робота. При цьому, як розповідає Олексій Сікач, 5 членів комісії з 18-ти не можуть виконувати свої обов’язки: одна людина перебуває у ЗСУ, одна в Ізраїлі, одна у Німеччині, а ще двоє почали працювати в органах влади, тому не можуть бути членами ТВК через потенційний конфлікт інтересів.


Порушення без покарання
засідання комісії 7 березня 2024-го року

Рішення щодо нових депутатів ТВК має прийняти протягом 30 днів з того часу, як до них надійшли документи про складання повноважень попередніми депутатами. Це має статися до 15 березня.

Проте, як виявилося, навіть якщо ТВК не зможе прийняти рішення у передбачений законодавством термін, це… нічого не значить. Бо повноваження затвердити нових депутатів все-одне лишаються в ТВК, а покарання за порушення строків немає:

Олексій Сікач (у центрі) під час засідання комісії

-Це колізія. Комісія все одно лишається діючою. Відповідно, про всі труднощі я доповідаю ЦВК (центральна виборча комісія, – прим.), й за нашою ініціативою, та за підтримки ЦВК, будемо вирішувати ці питання. Тільки та комісія, яка визначала обраними депутатів на виборах у жовтні 2020-го року, ця ж комісія і продовжує (має призначити депутатів «на заміну», – прим.), – розповідає про те, що буде після того, як спливе 30-денний термін Олексій Сікач. – Як такових, санкцій законом не передбачено узагалі.


Тож що, нових депутатів так й не буде?
ТВК зібрало лише 5 членів з 10 необхідних

Будуть. Але це не точно.

 - Ми зобов’язані це зробити. Це наш обов’язок безпосередній, - говорить пан Сікач.

Олексій Сікач налаштований зібрати кворум (тобто десятьох членів комісії) після того як частина учасників ТВК одужає. Збиратися планують кожні три дні, поки, врешті, не зберуть легітимну кількість учасників.

Також нагадаємо, що членів комісії пропонують політичні партії. І ТВК планує звертатися до тих партій, які представляють ті п’ять членів комісії, які (як ми писали вище) знаходяться за кордоном, служать у ЗСУ та мають конфлікт інтересів, отже точно не зможуть виконувати свої обов’язки у осяжному майбутньому. Ця п’ятірка представляє п’ять різних партій: «Європейську солідарність», «Голос», «Всеукраїнське політичне об’єднання Єдина родина», «За майбутнє» та «Республіку». Відповідно, ці п’ять політичних сил і мають надати своїх кандидатів, котрі мають замінити тих, що не можуть виконувати свої обов’язки членів ТВК:

-Йде заміна члена комісії за поданням політичної партії. Коли політична партія подасть подання – ЦВК з цим (призначенням нових членів комісії, - прим.) не затягує: якщо сьогодні буде подання, як правило, цього ж дня ЦВК висилає постанову про призначення іншого члена комісії, – розповідає Олексій Сікач.

Передбачається, що наступного разу зібрати кворум та затвердити нових депутатів міської ради ТВК спробує у наступний вівторок, 12 березня.

Криза монобільшості

депутати міськради Чернігова, світлина Сєргєя Карася

депутати міськради Чернігова, світлина Сєргєя Карася

Нагадаємо, більшість крісел у поточному складі міської ради, а саме, 26, мають представники «Рідного дому». При цьому саме від «Рідного дому» балотувався й Владислав Атрошенко, який у 2020-му році був переобраний мером Чернігова.

Отже, до повномасштабного вторгнення партія мала 27 голосів у міській раді. При тому, що мінімальна необхідна кількість голосів для прийняття рішень – 22. Тобто «Рідний дім» міг приймати всі рішення одноосібно.

Але після спочатку відсторонення, а потім звільнення з посади міського голови Владислава Атрошенка, а також через те, що четверо депутатів служать у ЗСУ та не можуть постійно відвідувати засідання, а кілька членів фракції не відвідували сесії (зокрема, Сергій Кирієнко, який після початку повномасштабного вторгнення переїхав у Велику Британію) «Рідний дім», а, разом з тим, й керівництво міста, зіткнулася з кризою.

Нагадаємо, попереднє засідання міської ради довелося завершити достроково, через те, що представники фракції «Слуга народу» та обраний від забороненої ОПЗЖ депутат Голець вийняли свої картки для голосування, через що у залі не знайшлося кворуму.

Тому «Рідний дім» та прихильники чинного керівництва міської ради зацікавлені у тому, щоб якомога скоріше «завести» у раду нових депутатів та повернути собі не тільки номінальну, а й реальну монобільшість.

А ось представники опонентів міської влади можуть бути не зацікавлені у цьому.

Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ТВК #Алла Ващенко #міська рада #Олексій Сікач #Наталія Романовська
Оголошення
live comments feed...