
13:02, 7 квітня 2024 р.
Пластикові кришечки на протезування: як пройшов прийом пластику у Чернігові

У чернігівському Центрі стартапів та інновацій «Перемога» 6 квітня відбулася акція зі збору та сортування пластику виду HDPE. Жителі міста активно приносили пластикові відходи, долучилися до сортування, та на власні очі побачили, які вироби можна створити з цього матеріалу.
Громадська організація «Еко Місто» вже вдруге цього року проводить акцію з прийому пластику у Peremoha Lab. Голова організації Сергій Безбородько говорить, що приймати пластикові відходи планують і надалі кожної першої суботи місяця. Мета таких акції – мотивувати людей не викидати цей матеріал, який можна ще неодноразово використовувати.
На жаль, не всі види пластику підходять для вторинної переробки. 6 квітня ГО «Еко Місто» приймала матеріал виду HDPE.

Сергій Безбородько, Фото: Валентина Гавриленко
- Цей пластик можна розрізняти по маркуванню на упаковці, – пояснює Сергій Безбородько. – Він маркується цифрою 2, і написом HDPE. Це поліетилен високої щільності, харчовий, не токсичний пластик. Його можна зустріти на кришечках, на флакончиках від побутової хімії, від антисептиків, від будівельних сумішей. Це дуже цінний ресурс, тому що його можна переробляти нескінченну кількість разів.

Пластик HDPE, Фото: Валентина Гавриленко
Існують види пластику, які не підлягають переробці, та стають великою проблемою для екології. З них виготовляють одноразові тарілки, ложки, кришечки для кави, трубочки, та багато іншого. Це речі, які люди використовують 5 хвилин, але потім вони стають проблемою на довгий час. У Peremoha Lab не приймають такі види пластику, проте люди можуть зменшити інтенсивність використання, та здавати їх у інші чернігівські пункти прийому.
Студентки Національного університету «Чернігівська Політехніка» Вікторія і Карина вперше вирішили приєднатися до акції, та принесли зібрані кришечки. Вікторія говорить:
- Нам запропонувала прийти сюди наша викладачка. Вона попросила нас передати її кришки, які вона збирала, а ми вже в свою чергу знайшли ті, що були у гуртожитку. Це дуже корисно, екологічно, і тим паче, просто взяти і викинути до смітника пластик якось не дуже гарно.

Вікторія і Карина (зліва направо), Фото: Валентина Гавриленко
У Центрі стартапів та іновацій «Перемога» гості мали можливість ознайомитися з обладнанням, для переробки пластику, та на власні очі побачити вироби, які виготовляють із цього матеріалу.
- Це дуже класно, що можна брати відходи, і з них виготовляти ті ж самі вазочки. Тут створюють дуже гарні вироби. Це добре для екології, і класно, що цьому надають значення під час війни. – наголошує Карина.
Долучитися до акції зі збору пластикових відходів вирішила і чернігівка пані Інна. Її син бере участь у переробці пластику, тож жінка також зацікавилася цією ініціативою. Пані Інна розповідає:

Пані Інна із сином, Фото: Валентина Гавриленко
- Ми не довго збирали кришечки, які принесли сьогодні, тому що пізно дізналися, лише вчора. Зібрали все, що було вдома, і принесли. Мене син запросив подивитися, чим він займається, і я вражена. Ці вироби дуже гарні, до того ж практичні, і їх можна помити. Ми на роботі збираємо кришечки, і передаємо їх сюди, плануємо й надалі так робити.
Після того, як пластикові відходи потрапляють до Peremoha Lab, їх в першу чергу сортують. Потім, за допомогою шредера, кришечки, та інший пластик подрібнюють. До речі, подрібнювач також частково зроблений із пластику, як і решта обладнання. Подрібнена крихта – це і є матеріал для подальшої роботи.
- Далі цю крихту ми можемо методом термообробки, або через екструдер, видавлювати в тонку нитку, і робити якісь об'ємні вироби, або через інжектор вприскувати в різні форми. Є термопрес, який запікає листи з пластику товщиною від 2 мм до 2 см. Ми запікаємо не лише крихту, а й відходи з екструдера. В цій майстерні є різне обладнання, яке допомагає цей пластик потім обробляти. Скоро з’явиться фрезер, і ми будемо робити вже не тільки заготовки, а якісь фінальні вироби. Це можуть бути або предмети дизайну, або якісь полички, підставки, органайзери, бокси, все що завгодно, – пояснює голова ГО «Еко Місто»
У Peremoha Lab постійно намагаються освоїти нові техніки та обладнання. Наразі йде вивчення інжектора, завдяки якому можна зробити ідеально однакові за формою невеличкі вироби. Окрім цього, на початку березня ГО «Еко Місто» виграла премію в конкурсі, за рахунок якої в Центрі стартапів та іновацій має з’явитися більший за шириною термопрес, та потужніший подрібнювач.
«Еко Місто» одні з перших в Україні, хто почав перероблювати відходи з 3D друку. Сергій Безбородько говорить:
- У нас є відходи з 3D принтеру, 3D друку, термопрес. У нас накопичувалися відходи, невдалі вироби. Ми назбирали 600 грам, спробували запекти їх при одній температурі, при інший температурі, змішали різні пластики, і результат нас задовольнив, адже це твердий, міцний пластик. Ми чекаємо свого фрезерного верстата, щоб можна було робити з нього якісь деталі, або органайзери.
Чернігівець Роман, який разом зі своїми друзями та колегами збирав кришечки понад місяць, також вирішив привезти їх до Peremoha Lab, але його мета відрізняється від інших.
- Я казав хлопцям, вони передавали своїм знайомим, щоб не викидали кришечки. Хлопці також збирали по дворах. Це така капля в морі, щоб хоча б якось допомогти нашим військовим. Хочу віддати кришечки на протези, і хоча б маленькою справою зробити добро. Я не збирав ніколи кришечки, не сортував їх. Побачив минулого місяця, що приймали, от тільки не встиг привезти, тому за місяць ще накопичилось. Ми й надалі будемо збирати кришечки, і долучатися до таких акцій, щоб хоча б якось, окрім донатів, допомагати, – пояснює Роман.
У соцмережах іноді й справді можна побачити оголошення про збір кришечок для протезування військових, а в суспільстві навіть почалася ширитися думка, що з пластику можуть виготовити протез. Насправді це не так. Сергій Безбородько пояснює:
- Ми не можемо працювати із брудними кришками, але благодійна ініціатива, яка збирає на протези, приймає пластик в будь-якому стані. Тому ми завжди раз на місяць їм віддаємо 20-30 кг, після того як все посортували. Протези і дрони з пластику не виготовляються. Механіка акції така, що люди здають пластик, який потім масово здається, за нього платять гроші, і ці кошти ідуть на протези. Ми також зберігаємо цю механіку.
Той факт, що пластикові відходи можна неодноразово переробляти, справді надихає. «Еко Місто» виготовляє дивовижні вироби з матеріалу, який більшість людей просто викидає у смітник. А їх акції зі збору пластику об’єднують свідомих чернігівців різного віку.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:49
Вчора
Спецтема
Оголошення
13:10, 25 березня
11:32, 15 березня
2
17:40, 20 березня
119
11:32, 15 березня
24
07:24, Вчора
51
live comments feed...