17:15, 24 квітня
Ані квартири, ані ліжка: дивна декларація головного чиновника від спорту Чернігівщини
Директор обласного департаменту сім'ї, молоді та спорту Андрій Шемець
Українці звикли, що в представників влади бувають рахунки у швейцарських або кіпрських банках, дорогі машини та квартири (наприклад, ми розповідали, що нардеп від Чернігівщини має мільйон євро у Ліхтенштейні). Але сьогоднішня історія спробує вас здивувати.
Адже буде вона зовсім не про шикарний образ життя, а про чиновника, який, якщо вірити його декларації, живе на одну зарплату й не має у користуванні не те що шикарного котеджу чи квартири в елітному ЖК… він не має навіть ліжко-місця в якомусь хостелі.
«Порожні» декларації
Мова у цьому матеріалі піде про директора департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОВА Андрія Шемця. У березні пан Андрій подав декларації за 2022 та 2023-й роки. Їх перегляд відверто здивував.
Подумали, що, мабуть, чогось не зрозуміли, й навіть перепитали в колег, які займаються антикорупційними розслідуваннями. Ті теж сказали, що такого ще не бачили…
Здивувало нас те, що все, що вказує Андрій Шемець у своїх деклараціях – це офіційна зарплата у департаменті та один банківський рахунок, на який, вочевидь, він цю зарплату й отримує. У 2022-му він заробив 488 тисяч 338 гривень зарплати (приблизно 40,5 тисяч на місяць), у 2023-му навіть трохи менше – 403 тисячі 943 гривні за рік (близько 33,5 тисяч на місяць).
-Ну живе людина тільки на зарплату, нічого не заощаджує, чого причепилися! – можете запитати ви. Й ми пояснимо.
-За законом необхідно декларувати транспортні засоби, які належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві власності, володіння чи користування. Це за умови, якщо право володіння або користування виникло не менше, ніж за 30 календарних днів до останнього дня звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду, – пояснює юрист ГО «Центр протидії корупції» Олексій Бойко. – Щодо житла, у декларації необхідно відображати відомості про всі об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної та спільної власності, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.
«Зникла» машина та відсутнє ліжко
У 2023-му році на Чернігівщині обговорювався скандал за участі Андрія Шемця. 26 грудня 2022-го року директора обласного департаменту спорту зупинили поліцейські та склали протокол за керування автомобілем на підпитку. Судили чиновника як раз у 2023-му, й, як писали медіа: «Андрій Шемець зміг пройти тест на пристрої «Драгер» з восьмого разу. Лікар підтвердив алкогольне сп’яніння Андрія Шемця — 1,49 проміле, при дозволених 0,2».
Сам Андрій Шемець стверджував, що пив лише безалкогольний сидр. Однак спочатку суд першої, а потім й апеляційної інстанцій, визнали чиновника винним – на нього наклали штраф та позбавили права керування автівкою на рік.
Чому нам цікава ця історія у контексті декларації Андрія Шемця? Тому що, для того, щоб тебе зупинили за керування на підпитку, потрібно, щоб ти кермував автівкою. Й, судячи з матеріалів суду, 26 грудня 2022-го року Андрій Шемець сидів за кермом «Škoda Oktavia». Але, як ми писали вище, у декларації за 2022-й рік (рівно як й за 2023-й) жодного авто у власності чи користуванні чиновника немає.
Й це навіть можливо у законний спосіб – у разі, якщо 26 грудня 2022-го Андрію Шемцю хтось дав покататися на «Шкоді» у форматі разової акції. А ось якщо цей автомобіль належить чиновнику або він їм користувався більш ніж півроку чи весь останній місяць 2022-го року – він мав би автомобіль задекларувати.
З житлом ситуація ще більш дивна. Бо його у декларації Андрія Шемця немає узагалі. Й навіть якщо ми припустимо, що жодного житла у власності пана Шемця немає, й директор обласного департаменту, після закінчення трудового дня, спить на ліжко-місці в якомусь хостелі, у декларації мало б бути хоча б це ліжко-місце (так, навіть якщо це ліжко-місце чиновник лише орендує). Тобто у декларації мало б бути хоча б якесь місце де чиновник спить. Проте цього там немає.
Запит до Андрія Шемця
Звісно, ми надіслали до Андрія Шемця запит, в якому поставили всі ті питання, про які тут йшлося та які потребують пояснення. Втім, відповів нам не пан Шемець, а його заступник, В’ячеслав Голуб.
До речі, для порівняння, у своїй декларації за 2023-й рік пан Голуб, на відміну від свого керівника, вказав кілька квартир та машин у власності своєї родини та навіть садовий будиночок, що будується у селі Хмільниця.
Але якщо декларація пана Голуба конкретна, то ось відповіді щодо його ж керівника – не надто.
Наприклад, ми запитували, чи користувався Андрій Шемець «Шкодою», за кермом якої його зупинили поліцейські, кому та на яких підставах належить цей автомобіль:
-Запитувана інформація не належить до компетенції Департаменту та/або не є публічною, – відповів В’ячеслав Голуб.
Ми питали і про те, чи залишав пан Шемець своє робоче місце у 2022 та 2023-му роках й, якщо він не весь час знаходився на роботі, то де жив всі ці роки:
-Відповідно до статті 56 Закону України «Про державну службу» тривалість робочого часу державного службовця становить 40 годин на тиждень. Для державних службовців установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. Правилами внутрішнього трудового розпорядку Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської обласної державної адміністрації встановлено п'ятиденний робочий тиждень з понеділка по п'ятницю. Робочий день починається о 09:00 та закінчується о 17:30. Інша запитувана інформація щодо організації проведення позаробочого часу працівниками Департаменту не належить до компетенції Департаменту та/або не є публічною, – написав у відповідь заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту.
Питали ми й про те, чи має бути забезпечений пан Шемець службовим житлом. Але інформація щодо цього у департаменті, що очолює Андрій Шемець, також відсутня. Чи можна припустити ситуацію за якої пан Шемець все ж десь живе, але чомусь це місце проживання не декларує?
-Відповідальність за недостовірне декларування залежить від суми, тобто – вартості майна, якого немає у декларації. Якщо йдеться, до прикладу, про незадекларовані квартиру і машину, ймовірно, сума становить не менше 1,5 млн грн. У такому разі можна говорити про кримінальну відповідальність за статтею 366-2 ККУ (за цієї статтею може загрожувати штраф, громадські роботи або обмеження волі, - прим.), – зазначає Олексій Бойко.
У запиті до Андрія Шемця ми питали й про те, чи планує він подавати виправлену декларацію:
-Запитувана інформація не належить до компетенції Департаменту та/або не є публічною, – відповів на це В’ячеслав Голуб.
А що про цю історію думаєте ви, шановні читачі? Пишіть у коментарях.
Читайте ще:
Квартири, автівки, доходи та заощадження: огляд декларацій керівників Чернігова й області
Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:24, 21 листопада
09:42, 15 листопада
09:42, 15 листопада
00:00, 19 листопада
16:39, 14 листопада
live comments feed...