
12:26, 17 червня 2024 р.
Випадки сказу на Чернігівщині частішають: як вберегти свого улюбленця

Найнебезпечніше захворювання для теплокровних тварин – це сказ. Ця хвороба несе загрозу як для життя чотирилапого, так і для людини. Яка наразі ситуація зі сказом на Чернігівщині, і чи вакцинують люди своїх улюбленців, дізнавалися наші журналісти.
За останні роки в області спостерігається зростання кількості зафіксованих випадків інфікування сказом. У 2022 році офіційно зареєстрували лише одну таку подію, а саме зараження кота в Олишівській громаді. Наступного року кількість зафіксованих випадків була значно вищою. У п’яти громадах Чернігівського району захворіло 9 тварин: 4 собаки, 2 лисиці, кіт, єнот і лось. Варто зазначити, що один з випадків зафіксували у Чернігові.
Як повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, за 5 місяців 2024 року у нашому регіоні вже встигли зареєструвати 7 випадків інфікування сказом. З них один кіт захворів у Прилуцькому районі, а троє котів, собака, лисиця та єнот – у Чернігівському.
Аби вберегти домашнього улюбленця від цього смертельного захворювання, його необхідно вакцинувати. Щеплення – це єдиний спосіб уникнути зараження. До того ж вакцинація чотирилапого рятує не лише його, а й інших тварин та людей, яким він може завдати шкоди. Начальниця Ветеринарно-стерилізаційного центру «Крок до тварин» Тетяна Діденко говорить:

Тетяна Діденко, Фото: Чернігів.City
- На сьогодні Чернігів та область займає одну з останніх позицій В Україні за виявленими випадками сказу. Але все-таки, ці випадки трапляються. Проте вони не такі часті, як в інших областях, особливо там, де відбуваються бойові дії. Усі виявлені випадки сказу у Чернігові були саме серед домашніх тварин. Тобто це говорить про те, що власники ігнорують питання щеплення своїх улюбленців. Саме через це виникають проблеми й у тварин, і у власників.
Домашній улюбленець може заразитися сказом при найменшому контакті з дикою твариною. Не варто вважати, що у зоні ризику лише сільські чотирилапі, адже це може статися і на відпочинку, і на дачі, і у приватних секторах, і у місті, куди так зачастили звірі. Навіть пацюки та миші можуть переносити цю інфекцію. Тож щеплення від сказу є життєво необхідним усім пухнастим друзям.
- Якщо тварина щеплена, то навіть при контакті з диким звіром вона б відсиділа карантин, і все. Без вакцини сказ несе смерть тварині. Ніколи не можна забувати про наслідки цього страшного захворювання. На жаль, набагато гуманнішим є знищення зараженої тварини, як би це жорстоко не звучало. Адже якщо у неї підтвердиться сказ, і вона покусає тварин навколо, то ми ризикуємо опинитися в тій ситуації, що будуть знищені десятки, а то й сотні тварин, – пояснює Тетяна Діденко.
У Чернігівській області кожного року проводиться масова безкоштовна вакцинація домашніх тварин від сказу. Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області повідомляє:
- Щорічно відповідно плану протиепізоотичних заходів ветеринарними спеціалістами державних установ ветеринарної медицини області проводяться безкоштовні щеплення домашніх тварин проти сказу з метою профілактики та контролю за епізоотичною ситуацією. З початку 2024 року щеплено понад 35,5 тис. голів собак та 35,6 тис. голів котів.
Чернігівцям не варто побоюватися безпритульних тварин міста. Тетяна Діденка наголошує, що кожен вуличний чотирилапий обов’язково отримує вакцину від сказу. Але начальниця Ветеринарно-стерилізаційного центру зазначає, що проводити повторне щеплення не легко.
- На жаль, не всі куратори, опікуни та власники територій, на яких проживають тварини, відповідально ставляться до цього, та йдуть на зустріч, – говорить пані Тетяна. – Тому не всі тварини ревакциновані, але досить великий відсоток має повторне щеплення. За українським законодавством вакцинація повинна здійснюватися щороку. Але є європейська практика, коли тварину щеплюють від сказу раз на три роки, і цього вистачає. Склади вакцин однакові, тому маємо надію, що всі тваринки, які не пройшли ревакцинацію, є безпечними. В будь-якому випадку, серед безпритульних тварин уже декілька років у Чернігові та області не фіксували сказу.
Диких звірів області також не покидають напризволяще. Одним із заходів профілактики сказу у природі є проведення пероральної імунізації. У 2022 році не вдалося провести ці заходи, проте у 2023-му на території Прилуцького району на 2800 км² було розповсюджено 70 тисяч доз вакцин. Подібні заходи планують провести й цієї осені. Як повідомляє Держпродспоживслужба, на території всієї області, окрім прикордонних громад, планується масове розповсюдження вакцин.
Однак такі заходи не можуть захистити кожну дику тваринку. Тож варто з обережністю ставитися до цих звірів. Тетяна Діденко розповідає:
- Часто людина бачить дику тваринку, яка лежить, і не знає що з нею робити, але тягне свої руки.Це стосується й того самого їжачка, або єнотоподібної собаки. Люди можуть отримати травми, і звичайно ж потрібно буде проводити щеплення. Тому людині треба триматися від диких тварин подалі, бо це небезпечно і для самої людини, і для тварини. Якщо ви бачите,що тваринка травмована, то треба звернутися до фахівців. В жодному разі не треба брати її голими руками, аби уникнути подряпин, укусів, чи ослизнення.
Вакцинація – це єдиний варіант уберегти свого пухнастого друга від сказу. Вартість щеплення не велика, у Ветеринарно-стерилізаційному центрі це можна зробити всього за 45-170 грн, залежно від вакцини. Також людина може провести профілактичний захід вдома, але, у разі неприємних ситуацій, підтвердити факт вакцинації буде неможливо. Дбайте про своїх улюбленців, і бережіть їх від захворювань.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:49
Вчора
15:51
Вчора
Спецтема
Оголошення
13:10, 25 березня
09:46, 21 березня
57
07:23, Вчора
36
live comments feed...