• Головна
  • Троїцькі свята, Зелені святки, Русалії: історія та традиції
09:29, 22 червня

Троїцькі свята, Зелені святки, Русалії: історія та традиції

Троїцькі свята, Зелені святки, Русалії: історія та традиції

Зелені свята, Зелені святки, Троїцькі свята, Русалії – це лише мала частина народних назв святково-обрядового комплексу, який починався перед Трійцею та завершувався після неї. Різні обряди, які стародавні слов’яни проводили в цей період ще до приходу християнства, знаменували прощання з весною і зустріч літа. Детальніше про історію Зелених свят і традиції цього періоду читайте далі в нашому матеріалі.


Зелені свята 2024 року

За три дні до Трійці починається Семицький тиждень, який відкриває день, відомий як Трійця померлих, або Семик. Ця дата розраховується від Великодня і припадає на 47-й день (сьомий четвер) після Воскресіння Христового, тому він і називається Семик. У 2024 році християни східного обряду відзначали Великдень 5 травня, відповідно Семицький тиждень розпочався 20 червня.

Троїцькі свята, Зелені святки, Русалії: історія та традиції, фото-1


Сама ж Трійця цього року припадає на 23 червня. Під час свята Трійці християни згадують подію з Біблії, коли через 50 днів після воскресіння Ісуса на землю при апостолах зійшов Святий Дух. Після цієї події учні Христа почали говорити різними мовами й отримали від Духа дар проповідування. Вони подорожували по різних країнах і поширювали християнство у всьому світі.

Русальний тиждень починається безпосередньо після Трійці і називається Троїцький тиждень, а також Зелений тиждень, Троїцькі святки, Зелені свята, Русальниця.

Троїцькі свята, Зелені святки, Русалії: історія та традиції, фото-2


Традиції та обряди

На початку Семицького тижня наші предки поминали людей, які померли поганою смертю: страчених, що наклали на себе руки, потопельників, убитих лиходіями, померлих від хвороб. Стародавні слов’яни вірили, що на Трійцю душі людей, які загинули не своєю смертю, виходять у світ живих. Поминали так званих заложних небіжчиків лише раз на рік. У Семик прибирали на могилах, прикрашали їх березовими гілками, приносили на кладовища частування, щоб вшанувати померлих. Також наші предки вірили, що жінки, які потонули в річці, перетворювалися на русалок. На пам’ять про них опудало із соломи і трави пускали по воді або спалювали в полі.

Важливий обряд, що проводився в цей період, називався кумлінням. Незаміжні дівчата або бездітні жінки плели вінки з берези, прикрашали їх хрестами і дарували одна одній. Отримавши вінок, дівчина ставала кумою дарувальниці, яка хоче вийти заміж або народити дитину. У Троїцький тиждень влаштовували гуляння, співали пісень, водили хороводи. Якщо хороводи водили біля берез, то дерева прикрашали намистом, стрічками або хустками. Знахарі збирали й заготовляли лікувальні трави для відварів, настоїв і сухих зборів, оскільки вважалось, що на Зелені свята рослини насичені особливо цілющими, а то й магічними властивостями.

Троїцькі свята, Зелені святки, Русалії: історія та традиції, фото-3


Щодо самої Трійці, то українці здавна цього дня прикрашають свої домівки й одяг зеленню, квітами та літніми травами. Традиційною рослиною цього свята вважають стебла лепехи, які освячують у церкві та розкладають на полях і горизонтальних поверхнях у будинку. Відвідуючи храм, люди обов’язково святково вдягаються. Також на Трійцю є традиція запрошувати священника для освячення води у власному колодязі.


Заборони та прикмети

Згідно з повір’ями, на Зелені свята, особливо опівночі та опівдні, потрібно остерігатися відкритої води, тому що якраз у цей час із неї виходять русалки. Якщо вони захочуть, то потягнуть із собою на дно простака, який опинився поруч.

Тому головні заборони на Троїцькі святки стосуються води: не можна плавати у відкритих водоймах, не можна мити підлогу, не можна прати одяг.

Крім того, не можна працювати на городі або у квітнику, в’язати й шити, займатися іншим рукоділлям. А ще не можна ходити в ліс поодинці, щоб його міфічні жителі не заманили та не потягли із собою назавжди. Також наші предки вірили, якщо на Зелені святки розквітає бузок, то це до багатих грибів, якщо роса довгий час не висихає – до грози, а якщо пройде дощ – це до посушливого місяця.

Якщо казати конкретно про свято Трійці, то тут теж є ціла низка прикмет. Зокрема, сонце, що з’являється відразу після дощу, обіцяє рясний урожай, а якщо в цей день спека, то літо буде сухим. Вважалось, що зібрані цього дня зілля і квіти слугують потужним захистом і лікуванням від різних хвороб. Також на Трійцю не рекомендується влаштовувати весілля, оскільки це може призвести до швидкого розпаду сім’ї та нещастя.


Текст: Іван Конашевич, журнал «BOOM»

Ілюстровані фото с мережі Інтернет

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#зелені свята #традиції #обряди #Трійця #християни
Оголошення
live comments feed...