• Головна
  • Жительку Чернігова вкусив мертвий шершень: що робити у таких випадках
09:01, 10 липня

Жительку Чернігова вкусив мертвий шершень: що робити у таких випадках

Колаж сайту 0462.ua

Колаж сайту 0462.ua

Влітку чимало часу ми проводимо на вулиці, відпочиваємо на природі, прогуляємося, частіше буваємо в сільській місцевості. А відтак, зростає ризик отримати укус оси чи шершня. За певних обставин ці укуси можуть становити серйозну небезпеку життю і здоровʼю.

Навесні цього року в Корюківському районі 9-річного хлопчика госпіталізували з підозрою на укус змії. Укус стався без дорослих, коли діти каталися на велосипедах на луках. Дитині надали необхідну допомогу, він одужав, але в підсумку медики зробили висновок, що все-таки то був укус шершня чи бджоли.

Жителька міста у соцмережах розповіла, як її вжалив мертвий шершень. Вона була в селі і комаха залетіла в хату. Шершня вийшло розрізати ножем навпіл, але частина з жалом все-таки вжалила жінку.

Тому розповідаємо, як убезпечитися від диких родичів бджіл і що робити, якщо вас ці комахи все-таки укусили.


Середовище життя - часто поблизу людей

Оси та шершні належать до роду перетинчастокрилих комах. Обидві комахи будують гнізда часом поблизу людського житла. До речі, в шершнів ці «паперові» гнізда налічують до 10 ярусів стільників.

Жительку Чернігова вкусив мертвий шершень: що робити у таких випадках, фото-1

Як розповідає завідувач кафедри екології, географії та природокористування НУЧК імені Т.Г. Шевченка, кандидат біологічних наук Юрій Карпенко, оси та шершні полюбляють жити в сухих місцях, часто створюють гнізда під дахами, в льохах, господарчих будівлях, будинках, де ніхто не живе.

Шершні – хижі комахи, які харчуються слабшими комахами, личинками. Вони виконують у природі санітарну функцію, займаючи своє місце в біологічному ланцюгу. До людей шершні можуть не виявляти агресії, але водночас можуть реагувати на сильний запах – парфуми, алкоголь та інші подразники, приміром, яскравий одяг.

«Якщо бджола кусає, то вона залишає в місці укусу жало і помирає. Особливості шершнів й ос у тому, що вони можуть кусати кілька разів, не лишаючи жало в місці укусу», - пояснює еколог. Укус шершня за больовими відчуттями сильніший, аніж бджоли. До речі, вбитий шершень виділяє особливі феромони, що спонукають його «родичів» атакувати людину.

Оси полюбляють нектар, цукор, солодкі запахи. Їх приваблюють запахи літніх та осінніх фруктів – яблук, груш, винограду, а також меду. Тому бувають випадки, коли можна вкусити фрукт, а там - оса, що жалить за язик чи губу.

Юрій Карпенко підкреслює, що особливо небезпечними є укуси шершнів чи ос у шию, язик, голову, живіт. Місце укусу миттєво червоніє і набрякає. Якщо постраждала людина схильна до алергічних реакцій, то висока ймовірність розвитку сильної алергії, що може загрожувати життю.

Він рекомендує місце укусу перевірити на наявність жала, якщо є - витягнути. Місце промити мильною водою чи перекисом водню, прикласти щось холодне. Для попередження алергії – випити антигістамінний (протиалергічний) препарат.

Сусідство із гніздами шершнів чи ос є потенційно небезпечним, особливо якщо в родині є діти, літні та люди з високою алергічною чутливістю. Тому люди найчастіше вдаються до фізичного зміщення гнізд цих комах. Обовʼязково в спеціальному захисному одязі, щоб не отримати укуси. Всі частини тіла мають бути закриті і тканина має бути цупкою, щоб комаха не прикусила її.

Також використовуються інсектициди – спеціальні речовини, що знищують комах. Еколог підкреслює, що такі дії не є біоетичними. Однак життя і здоровʼя людини переважують у цьому виборі.


У разі алергічної реакції - викликайте «швидку»

Лікарка-терапевтка, викладачка Чернігівського базового медичного коледжу Світлана Кострик наголошує, що наслідки укусу ос, а особливо шершнів можуть бути різними для кожного з нас, часом – життєво небезпечними. Адже кожен організм – індивідуальний, і для когось отрута комах може бути занадто токсичною. На Чернігівщині навіть були летальні випадки від укусу шершня. Відомий смертельний випадок, коли чоловіка шершень вкусив на сінокосі і медики, що прибули за викликом, не змогли постраждалого врятувати - у нього дуже швидко розвинувся набряк легень.

Лікарка пригадує, що сама в сільській місцевості зазнала масової атаки диких бджіл. Вона зауважує, що не схильна до алергічних реакцій, але вкусили 6-8 комах, і це було відчутно на загальному самопочутті - слабкості, запамороченні. На всяк випадок теж приймала ангістамінний препарат.

Отже, укуси комах залежатимуть від стану організму, чи є схильність до алергій, кількості укусів, місця укусу. Особливо небезпечними є місця укусів на голові, шиї, грудній клітині.

«Якщо вас вкусив шершень, і ви схильні до серйозних алергічних реакцій, то одразу викликайте «швидку», адже існує висока ймовірність розвитку набряку Квінке чи анафілактичного шоку», - зазначає Світлана Кострик. Ці реакції розвиваються дуже швидко. Обовʼязково слід викликати «швидку», якщо укусів кілька, або якщо укусу (навіть одного) зазнала дитина.

Набряк Квінке – сильна моментальна алергічна реакція, що супроводжується набряком губ, збільшенням язика, задухою. Людина відчуває нестачу повітря, через гіпоксію (нестачу кисню) шкіра починає синіти. Основна загроза, за словами лікарки, що язик може перекрити дихальні шляхи. Тому постраждалу людину потрібно покласти на бік. Антигістамінні препарати більш дієві в інʼєкціях – розчини супрастину, тавегілу. Також бригада «швидкої» в цьому випадку вводитиме гормони – дексаметозон чи преднізолон, залежно від оцінки тяжкості – може бути адреналін. Якщо ситуація складна медики можуть зробити трахеостомію – зовнішній прокол у районі шиї, щоб забезпечити доступ повітря у дихальні шляхи.

Анафілактичний шок – тяжка алергічна реакція, що супроводжується впливом на різні органи і системи. Часто характеризуються зниженням тиску та зменшенням ударів серця, що позначається на пульсі. Людина спочатку має почервоніле обличчя, а потім блідне, теж розвивається гіпоксія, може виникнути серцева чи легенева недостатність. Стан наближається до втрати свідомості - задишка, запаморочення. Анафілактичний шок частіше буває як реакція на введення ліків. Однак може бути й індивідуальною реакцією на укус шершня, оси. Медики внутрішньовенно вводять антигістамінні, гормональні препарати. Дають медикаменти, що підтримують тиск, інші ліки, залежно від стану пацієнта.

Якщо людина не схильна до алергій, то в разі укусу шершня чи оси буде достатньо:

  • перевірити, чи є жало і витягнути його;
  • знезаразити місце укусу антисептиком;
  • прикласти холод;
  • заспокоїти постраждалого;
  • пити багато води;
  • випити сечогінний засіб;
  • якщо є сумнів про алергію (не знаєте, перший раз отримали укус) краще прийняти антигістамінний препарат.

Якщо зʼявляються ознаки станів – набряку Квінке та анафілактичного шоку, описаних вище, обовʼязково телефонуйте «103».

Світлана Кострик наголошує, що особливо важливо правильно оцінити стан постраждалої від укусу людини. Адже якщо все гаразд, то викликати «швидку» не варто – у медиків, дійсно, в цей час можуть бути пацієнти на межі життя і смерті. А з іншого боку, і особливо чекати не потрібно, якщо ваше обличчя після укусу стрімко набрякає, або навпаки - відчуваєте, що втрачаєте свідомість – у цих випадках теж можете стати пацієнтом на межі життя і смерті. Тому адекватна оцінка стану людини після укусу та раціональна допомога – надзвичайно важливі.


Ірина Синельник

Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Як ви переживаєте літню спеку?
проголосувало 127 відвідувачів
П’ю багато води і уникаю прямих сонячних променів.
22,0%
Використовую вентилятори та кондиціонери для охолодження.
16,5%
Ношу легкий та вільний одяг з натуральних тканин.
6,3%
Приймаю прохолодний душ кілька разів на день.
18,1%
Проводжу час біля водойм або басейнів.
6,3%
Залишаюся вдома і виходжу на вулицю лише ввечері.
30,7%
#укус оси #укус шершня #здоровʼя #Юрій Карпенко #Світлана Кострик #Чернігів
Оголошення
live comments feed...