• Головна
  • Купують генератори, змінюють асортимент, готуються до зими: як працює чернігівський бізнес в умовах відключень електроенергії
14:51, 18 липня

Купують генератори, змінюють асортимент, готуються до зими: як працює чернігівський бізнес в умовах відключень електроенергії

Купують генератори, змінюють асортимент, готуються до зими: як працює чернігівський бізнес в умовах відключень електроенергії

Регулярні відключення електроенергії внаслідок пошкодження енергетичної інфраструктури України після російських обстрілів суттєво ускладнюють життя українцям.

Водночас підприємці та підприємства, які хочуть працювати і хочуть надавати послуги, продавати товари чи виробляти продукцію, опинилися ще в більш складних умовах. Адже невеликим генератором чи зарядною станцією, що можуть підтримати квартиру чи домогосподарство, в цьому випадку не обійтися.

Держава робить певні кроки для порятунку ситуації. Зокрема, у липні під час засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України було оголошено про низку нововведень. Йдеться про нові кредити для підприємців, скасування стосу бюрократії та скорочення термінів на приєднання до мереж тощо.

«Особливо радісно представники бізнесу Чернігівщини, які долучилися до засідання, сприйняли повідомлення про скорочені терміни отримання техумов на приєднання до електромереж, зменшену кількість документів; знижений термін надання послуги приєднання до газорозподільчої системи, не потрібно проходити процедури відведення землі та оцінки впливу на довкілля», — написав у своєму Телеграм-каналі голова Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус.

Якою ситуація є насправді для чернігівського бізнесу - журналісти Чернігівської Медіа Групи і сайту 0462.ua дізнавалися у місцевих підприємців.


Дарʼя Старикова
керуюча кафе «Шарлотка», мережі вареничних «Галя Балувана», кулінарії «Світанок»

«Неможливо планувати в умовах невизначеності»

Дарʼя Старикова, Фото з Facebook

Дарʼя Старикова, Фото з Facebook

Пані Дарʼя говорить, що кафе, ресторанам працювати в умовах відключення електроенергії неймовірно складно. Адже продукція постійно вимагає охолодження чи глибокої заморозки. Бізнеси, якими вона керує, забезпечені двома бензиновими генераторами, однак їх використання наразі повністю не вирішує проблем.

«Під час вимкнень електроенергії забезпечуємо роботу закладів через генератори. Але якщо працюють генератори, то витяжки на кухнях і кондиціонери в залах не вмикаємо», — зауважує вона. Відтак, персонал не витримує. Адже в умовах неймовірної спеки на кухні, де готують, буде ще +15. Працівникам стає зле через високу температуру. Відвідувачі теж скаржаться, що в залах душно і жарко. Чернігівці хочуть якісний сервіс, але умови роботи під час війни не дозволяють його повноцінно забезпечити.

У «Балуваній Галі» на Масанах до меню внесли зміни: відмовилися від страв, які потребують заготовок, що можуть зіпсуватися за пару годин.

Іншим проблемним питанням є експлуатація генераторів, враховуючи, що колектив у закладах залишився повністю жіночий. Дівчатам, жінкам доводиться витягати генератори, підключати їх, стежити за рівнем оливи. «Купували генератори за шалені гроші, потужність 6 КВт, але витягують 4 КВт десь», — зауважує Дарʼя Старикова.

Генератор може працювати три години, потім вимикається, бо в нього спрацьовує захист, ймовірно перегрівається. Генератори теж мають свій ресурс, а тому в майбутньому, ймовірно, доведеться купувати нові чи ремонтувати.

На думку пані Дарʼї, для підприємців не зайвою була б підтримка з боку держави чи місцевої влади. Адже якісні генератори — не дешеве задоволення. Виділити десь 5 тис. доларів зараз не кожен бізнес може. Крім цього, встановлення великого генератора вимагає певних дозволів. Якщо гранти для розширення справи можна знайти, то для енергонезалежності підприємств нічого не траплялося.

Дарʼя Старикова підкреслює, що Чернігів залишається прикордонним містом, а тому щось планувати неможливо. «День прожили - і добре, буде наступний», — говорить вона.

Андрій Гапшенко
СТО Шиномонтаж «Alo_Garage»

«Слід зараз думати про підготовку до роботи взимку»

Андрій Гапшенко, Фото сайту Gorod.cn.ua

Андрій Гапшенко, Фото сайту Gorod.cn.ua

Власник шиномонтажа теж говорить про непередбачуваність ситуації і невідомість, що не найкращим чином впливають на ведення бізнесу. Обладнання для ремонту й обслуговування автомобілів постійно потребує електроенергії. Водночас зараз підприємство не потерпає від відключень електрики.

«Ми, мабуть, є винятком, бо не маємо глобальних проблем із відключенням електроенергії», — зауважує він.

Водночас Андрій Гапшенко не виключає, що восени та взимку ситуація може змінитися. Тому консультуються і мають намір придбати генератор, щоб підвищити свою енергонезалежність. Орієнтуються на бензиновий генератор.

Євгенія Гурко
власниця кавʼярні і кондитерської «Пані Гурко»

«Для енергонезалежності підприємств потрібна підтримка держави»

Євгенія Гурко, Фото з Facebook

Євгенія Гурко, Фото з Facebook

Євгенія Гурко має кавʼярню та кондитерську. Перший заклад вона відкрила до війни. На відкриття другої підприємиця отримала кошти за програмою «Власна справа». Це дозволило придбати додаткове обладнання й розширитися, створити нові робочі місця.

Однак минулий місяць, за словами Євгенії, був неймовірно складним у фінансовому плані - підприємство працювало зі збитками. «Вимкнення електроенергії були для нас абсолютно не прогнозованими. Вони зовсім не співпадали з нашою чергою. Ми запускали процес випікання кондитерських виробів й електроенергія зникала, через що продукцію доводилося просто викидати», - розповідає підприємиця.

Через такі проблеми та невизначеність щодо роботи взимку придбали генератор. Євгенія Гурко уточнює, що потребували потужний прилад, щоб забезпечити роботу обладнання, тому обрали 11 КВт, німецького виробництва. Поки не підключили, бо це теж вартісна справа. У підприємиці є побоювання щодо шуму під час роботи генератора, тим паче зʼявилися повідомлення, що ніби за це можуть штрафувати. Планують робити певну звукоізоляцію, якщо це вийде.

Євгенія теж говорить, що не зустрічала повідомлень про підтримку підприємців щодо придбання генераторів чи альтернативних джерел електропостачання. На її думку, навіть відшкодування частини вартості обладнання було б важливим для бізнесу в умовах воєнного стану і постійної невизначеності.

Віктор Лазар
засновник групи компаній «Вімал», голова обласної організації роботодавців «Сіверщина»

«Ми навчилися працювати з банками та фондами, а ось із державою — складніше»

Віктор Лазар, Фото з Facebook

Віктор Лазар, Фото з Facebook

Віктор Лазар наголошує, що умови роботи його підприємств, як і в усіх, зараз не просто складні, а неймовірно складні. «Однак ми розмірковуємо над тим, щоб мати альтернативне електроживлення та бути енергонезалежними. Для нашого підприємства потрібна власна електростанція», — зауважує керівник.

Картоплепереробний завод під час облоги Чернігова був серйозно пошкоджений, але власними силами відновили роботу. Для функціонування підприємства необхідна серйозна електростанція потужністю 1,3 МВт. Працюють з банком щодо отримання кредиту за умовами програми «5-7-9%».

Ведуть перемовини щодо придбання обладнання в Хорватії. Але якщо підприємство починає власну генерацію електроенергії, то воно потребує проєкт - техумови приєднання до електромережі. Документ надає «Чернігівобленерго», а вони можуть вимагати певних умов. Інше питання - це викиди в атмосферу, підприємству потрібно буде зробити проєкт впливу на навколишнє середовище і потім переробити всі документи з урахуванням цього проєкту. Все займе 3-4 місяці, і документація за вартістю обійдеться для підприємства приблизно в 800 тис. грн. Віктор Лазар підкреслює, що в умовах, коли внаслідок російських атак у 2022 році підприємство отримало збитки на 45 млн грн, це суттєві додаткові витрати.

Як керівник обласної організації роботодавців він наголошує, що не всі підприємства спроможні належним чином оформити документацію, а відтак, ризикують отримати штрафи. Тож, бажання працювати в таких складних умовах може діяти проти підприємств через бюрократичні питання — дозволи, проєкти, допуски. Адже якщо підприємство матиме власну генерацію електроенергії, то обладнання мають обслуговувати спеціально підготовлені працівники з відповідними допусками та веденням потрібної документації.

«В тих умовах, що ми працюємо, мені іноді хочеться запросити міністра чи депутата помінятися з ним чи з нею на певний час посадами. Я впевнений, що я впораюся з їхніми викликами, а чи впораються вони з моїми як директора підприємства у прикордонній області?», — ділиться роздумами Віктор Лазар. Водночас він наголошує, що українські підприємці в умовах війни виступили справжніми державниками, адже чи не в кожного серйозного бізнесу, у всіх свідомих підприємців є спеціальна стаття в бюджеті, що наливається «армія».

«Ми допомагаємо окремим військовим частинам, підрозділам усім, чим можемо, навіть іноді купуємо спеціальну зброю та наймаємо інструкторів для покращення підготовки хлопців, які нас захищають. Ми віримо в перемогу України, інакше не працювали б тут», — наголошує підприємець. Ситуація складна, але бізнес теж продовжує боротися. Адже, за словами Віктора Лазара, підприємці навчилися працювати з банками і фондами, і є сподівання, що вийде з державою.

Як уточнив т.в.о директора приватного багатопрофільного підприємства «Вимал» Сергій Лазар, минулого тижня він брав участь президії конгресу громад, де уряд запровадив ряд заходів, що спрощують дозвільні процедури для підприємств та підприємців. Зокрема, премʼєр-міністр Денис Шмигаль задекларував низку спрощень для бізнесу, серед яких:

  • скасування мита і ПДВ на ввезення електрообладнання згідно переліку (Сергій Лазар рекомендує колегам почекати, хто може, щоб зекономити десь +- 25% вартості) - рішення вже проголосовано парламентом;
  • пільгові кредити на енергонезалежність для бізнесу, населення та об'єднань;
  • спрощення процедури приєднання до електромереж;
  • спрощення приєднання до газових мереж;
  • спрощення приєднання до теплових мереж;
  • спрощення приєднання до умов до будівництва;
  • відміна на час дії воєнного стану необхідності екологічної оцінки впливу на навколишнє середовище та дозволу на викиди забруднюючих речовин. Тож, у підприємців є сподівання про спрощення багатьох дозвільних процедур сприятиме покращенню умов діяльності.

Всі бізнеси опинилися в різних умовах. Є ті, що через спеку та вимкнення електроенергії вимушені стати на паузу. Хочеться вірити, що припинення діяльності у цьому випадку, дійсно, буде тимчасовим.


Ірина Синельник

Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бізнес #відключення електроенергії #Чернігів #кафе «Шарлотка» #СТО Шиномонтаж #кавʼярня #Вімал
Оголошення
live comments feed...