• Головна
  • Укуси змій на Чернігівщині: симптоми, наслідки, та як лікують
15:42, 22 липня

Укуси змій на Чернігівщині: симптоми, наслідки, та як лікують

Укуси змій на Чернігівщині: симптоми, наслідки, та як лікують

У теплі дні є більша ймовірність зустріти змію, яка вилізла погрітися на сонечку. Побачити її можна як біля водойм, так і на полях, чи в лісах. Ці істоти бояться нас, проте можуть і вкусити, якщо, наприклад, людина не помітить, і наступить на неї. Тож як діяти при укусі змії, і чи багато таких випадків у Чернігівській області, розповімо у цій статті.


Змій більше, укусів менше

Військовий стан і заборона відвідувати ліси загалом доволі позитивно сприяє на збільшення популяції всіх тварин, зокрема це стосується і плазунів. І все частіше змій можна побачити поблизу людських помешкань. Чернігівський еколог Юрій Карпенко зауважує, що останнім часом кількість рептилій збільшилася.

«Заборона відвідування лісів сприяла тому, що рептилій, амфібій, птахів і тварин тепер кількісно більше. Якщо говорити про закинуті дачні ділянки, будинки, то це також місця, де можуть жити рептилії. Вони починають відкривати для себе нові екологічні ніші».

Але чи призводить збільшення кількості рептилій до збільшення випадків укусів людини? Щоб перевірити цю інформацію, журналісти Чернігівської Медіа Групи і сайту 0462.ua звернулись за офіційною статистикою, і цифри показали навпаки зворотню динаміку – до повномасштабного вторгнення звернень у лікарні області було більше. Можливо, це пов’язано із забороною на відвідування лісів.

Якщо у 2021 році до закладів охорони здоров’я Чернігівської області з укусом змії звернулося 25 осіб, серед яких 1 дитина, то у 2022-му таких людей було вже вдвічі менше – 12, з них 3 дитини. У наступному 2023 році від змій постраждало 9 осіб, з них троє дітей. А за п’ять місяців 2024 року до лікарень з укусом змії звернулося лише 3 особи, з яких 2 – діти.


Якщо вкусила змія

При укусах змії, звісно ж, необхідно звернутися до лікарні. Однак, якщо це потребує багато часу, не варто забувати й про домедичну допомогу. В першу чергу постраждалого треба заспокоїти та перевести у лежаче положення. Уражену ділянку важливо знерухоміти, охолодити, та обробити антисептиком, і в жодному разі не намагайтеся витиснути чи висмоктати отруту. Також допоможе рясне пиття води. Але найголовніше, чим треба допомогти постраждалому – доставити його до лікарні.

Укус змії, Фото із відкритих джерел

Укус змії, Фото із відкритих джерел

Зовнішні симптоми укусу змії – це набряк, зміна кольору шкіри, висипання, рани, біль. 75% постраждалих мають лише такі симптоми, а от у 25% можуть спостерігатися пітливість, головний біль, судоми, втрата свідомості, блювання, діарея, біль у животі, порушення ритму серця, ознаки анафілактичних проявів, задишка, спричинена бронхіальним спазмом чи набряком легень. Наслідками укусу можуть бути: нейропатія кінцівок, інфекції, некрози в місці укусу.


Сироватки проти укусів змій немає – чи це проблема?

Одна з наших читачок, яка нещодавно зверталась до чернігівської лікарні після укусу змії, зауважила, що у медзакладі не виявилося сироватки проти зміїної отрути. Чи справді це так, і з чим повʼязано?

У відповідь на наш запит в Управлінні охорони здоров’я Чернігівської міської ради зазначили, що на території нашої країни зараз дійсно відсутні сироватки проти укусів змій, проте це не є підставою для відмови пацієнта від госпіталізації та лікування у медзакладі. Як правило, лікування здійснюється у відділенні реанімації та інтенсивної терапії, або в хірургічному.

- Лікувальні заходи полягають в інфузійній терапії (внутрішньовенне введення розчинів для відновлення дефіциту об'єму крові і корекції водно-електролітного та кислотно-основного балансу, – ред.), введенні гормональних препаратів, симптоматичній терапії (діуретики, седативні протисудомні, антигістамінні препарати). За показами призначається антибіотикотерапія, тромбопрофілактика, імунізація правця, – повідомляють в Управлінні охорони здоров’я.

В Україні вакцина від змій не виробляється. Обсяг допомоги при укусах змій затверджений протоколом надання медичної допомоги №44 «Укуси змій за спеціальністю медицина невідкладних станів». Це терапія проти набряків та токсинів.

- В Україні була сироватка проти укусів змій, яку нам надав уряд Індії. Вона використовувалася і в Чернігівській області. Зараз такої сироватки немає, — пояснюєЯна Драганюк, заступниця начальника обласного управління охорони здоров’я.

У всіх стаціонарних медичних закладах області є можливість ефективно лікуватитакі випадки. Кожен постраждалий потрапляє до реанімації. Процес лікування може тривати від 1 тижня до 1-3 місяців, залежно від стану пацієнта.


Отруйна змія Чернігівщини

В Україні живе 11 видів змій, і лише 3 з них – отруйні. Серед таких: гадюка звичайна, гадюка Нікольського і гадюка степова. На території Чернігівської області можна зустріти вужа звичайного, мідянку, і лише один вид отруйної змії. Чернігівський зоолог, кандидат наук та викладач НУ «Чернігівський колегіум» Олександр Федун пояснює:

Олександр Федун

Олександр Федун

- У нас живе тільки гадюка звичайна. її можна дуже чітко ідентифікувати. У неї вертикальна зіниця, дуже короткий хвіст, чітко відділяється від загального тіла. Тіло товстеньке, а хвіст тонший, є шия, на відміну від вужа, немає жовтих цяточок. У неї можна виділити голову, шию, тулуб і хвіст. У вужа такого немає, там плавно все переходить.

Зоолог наголошує, що в людей завжди було негативне ставлення до змій. Проте ці істоти самі бояться нас. Отруйні залози їм потрібні для добування їжі, але якщо є загроза, гадюка буде захищатися.

- Якщо зустріли її, то обійдіть, вона також буде від вас ховатися. Я жодного разу не бачив, щоб гадюка сиділа, чекала, і хотіла мене вкусити. Вона може укусити, якщо наступити на неї, але це захист, – говорить Олександр Федун.

Більша ймовірність зустріти будь-яку змію зранку, коли вони вилазять на теплі місця погрітися під сонцем. Взимку вони впадають у сплячку, часто під землею, тож побачити цю цікаву мешканку нашої області можна лише у теплий період року. Змії проживають переважно біля водойм, у лісах та полях, однак були випадки, коли гадюка з’являлася у місті.

- У Чернігові були випадки, зустрічалася гадюка, і навіть когось кусала, – розповідає зоолог. – Це було на Масанах, за мостом, десь близько п'яти років назад. Тоді гадюка вкусила жінку. Змію знищили, але вона встигла створити неприємності.

Щоб вберегтися від укусів змії, окрім того, що не чіпати цих істот, потрібно одягатися відповідно, якщо йдете в місце, де можуть бути такі плазуни. Це має бути одяг із цупкої тканини, який здатний захистити від укусів, та високі черевики. Обов’язково перевірте місце привалу, бажано не руками, і якщо все-таки зустрілися зі змією – не чіпайте її, та не робіть різких рухів, а краще почекайте, доки вона відповзе.


Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Змія #укус #лікарня #допомога #сироватка #гадюка #Чернігівщина
Оголошення
live comments feed...