18:32, 30 липня 2024 р.
«Найбільшою проблемою було те, що прикуті до ліжка «ходили» під себе»: як пережив облогу геріатричний пансіонат у Чернігові
Війна… «Близько 5-ї ранку я почув вибух. Спочатку не повірив, думав, це мені мариться. Потім почув інші звуки – звуки від розірваних снарядів. Це було не просто страшно. Було моторошно. І було важко усвідомити, що це війна», – згадує про чорний день 24 лютого 2022 року Микола Литвинчук.
Микола Литвинчук
– Коли розривалися бомби та ракети, земля гула, двері й стіни тряслися, було дуже страшно. Щоб хоч трішки себе заспокоїти, я постійно молилася, – розповідає про пережиті події кінця лютого – початку квітня 2022 року Ганна Белябля.
– Гул літаків, розриви бомб і снарядів нас дуже лякали… Моя дружина Олена в ці хвилини вся тремтіла і просила обійняти. Я її обіймав, заспокоював, і це допомагало нам триматися, – ділиться пережитим Андрій Мілованов.
Усі ці люди – підопічні Чернігівського геріатричного пансіонату. Під час облоги Чернігова вони опинилися в дуже скрутних умовах. І змогли вижити лише завдяки турботі та допомозі оточуючих. У тому числі тих, для кого така турбота – професія. Працівники геріатричного пансіонату не залишили своїх підопічних і продовжували піклуватися про самотніх і стареньких, про людей з інвалідністю навіть під час обстрілів.
У пансіонаті залишилося десь 20% персоналу
– Початок повномасштабної війни росії проти України був жахливий. Ми залишилися без води, електро- та газопостачання. У приміщенні було лише градусів сім тепла. І найбільшою проблемою було те, що прикуті до ліжка наші підопічні «ходили» під себе, адже в нас просто не було для них памперсів і підгузків, – констатує трагічні реалії того часу директор пансіонату Віктор Кулага.
Віктор Кулага
– Про те, що війна може розпочатися, ми зрозуміли десь за місяць до нападу орків. Тому готувалися. Закупили продукти, медикаменти. А от із памперсами було сутужно. Наші лежачі підопічні потребують їх щоденно. Більша частина персоналу виїхали для порятунку своїх дітей. Залишилися десь 20% працівників. Я домовився з еменесниками про доставку води з річки. Вони привозили, а ми заповнювали всі ванни, і працівниці прали вручну речі та пелюшки наших підопічних, – згадує керівник.
У той час він буквально жив на роботі. В пансіонаті є підвал, тому сюди на порятунок прийшли й жителі навколишніх будинків, тож з підопічними та працівниками установи їх було загалом понад 430.
– Допомагали нам небайдужі чернігівці, волонтери. Працівники КП «Чернігівводоканал» організували підвіз питної води, ТОВ «Наша булочка» через кожні два-три дні забезпечували хлібом. Їжу ми готували на відкритому вогні у великих харчових котлах. Поруч ліс, тож заготовляли дрова. Так і вижили, – розповідає директор геріатричного пансіонату.
Соціальна працівниця Оксана Насінник під час облоги Чернігова залишилася з підопічними пансіонату. На її думку, вистояти змогли завдяки згуртованості та взаємодопомозі.
Оксана Насінник
– Було важко всім. Ми допомагали готувати їжу, прати пелюшки, підтримували одне одного психологічно. Але паніки не було, бо від нас залежало життя інших, – розповідає пані Оксана нашим читачам.
Марина Кульгейко
– Найтяжче було тим, для кого ця війна не перша. Адже в нас є й учасники бойових дій, і діти війни, і ветерани Афганістану, – каже психологиня пансіонату Марина Кульгейко. – Паніку чи страх видавали зляканий погляд чи нервові рухи наших підопічних. Вони потребували інформації. Боляче було, що родичі, які привезли стареньких у пансіонат, спочатку цікавилися про їхній стан, а коли орки відійшли, перестали телефонувати, наче забули про своїх рідних.
Величезні проблеми – памперси та поховання
До пансіонату приходили просто небайдужі чернігівці, які ділилися їжею, ліками, теплим одягом.
– Ви не повірите, але ми їли навіть м’ясо перепелів і червону рибу. Справа в тому, що через зупинку холодильників на базах деякі продукти могли зіпсуватися. Тож хлопці, які доставляли нам харчі, привозили й такі «делікатеси», – ділиться згадками Віктор Кулага. - Дуже велика проблема була з похованнями, бо кладовище «Яцево» не працювало. Питаємо: «Що ж робити?» А нам у відповідь: «Ховайте в себе на території». Я не став цього робити, небіжчиків ми вивозили у морг або віддавали родичам. Так, це був просто жах. Але смертність тоді була навіть менша, ніж у мирний час. Напевно, люди трималися на адреналіні.
– Що відволікало під час бомбардувань? Наші підопічні багато молилися. Навіть ті, хто не вірив. Нас тримала віра та надія. Віра в наші ЗСУ, в те, що буде перемога, – каже Марина Кульгейко. – Вони допитувалися: «Коли це все закінчиться?» Завдання психолога – не давати захмарних надій, а чесно відповідати та чесно виконувати свою роботу. Тому і тоді, і зараз відповідаю «Я не знаю, але вірю в Перемогу».
Про пару Андрій Мілованов – Олена Степанчук кілька років тому журналісти знімали репортажі й писали статті. Адже вони познайомилася та одружилася саме тут, у стінах пансіонату.
Олена Степанчук та Андрій Мілованов
Олена займається творчістю – малює, створює картини бісером, аплікації. Андрій активно займався в організації «Інтеграція» спортивними іграми. Має й деякі нагороди. Творчість їх і врятувала, бо надавала сил. Малювання допомогло оговтатися від пережитого багатьом підопічним пансіонату, акцентує увагу психологиня Марина Кульгейко.
Микола Граб
– А мені допомагало навіть просте спілкування, – розповідає Микола Граб. – Я старався відволіктися тим, що цікавився у санітарок і медсестер, що відбувається. Взагалі ніколи не думав, що наші сусіди таке нам заподіють. Це просто не вкладалося в голову. Але ми вижили завдяки співробітникам цього закладу. Вони не залишили нас у біді.
Хочу подякувати жителям Славутича
Медична сестра Людмила Пасічна працює в пансіонаті уже 36 років. Заклад давно став їй рідним. Тому залишити підопічних без догляду вона не могла.
Людмила Пасічна
«Йду вулицею, а навколо обстріли. Але йду, бо розумію, що потрібна стареньким і безпорадним. Працівників тоді залишилося дуже мало. Бувало, приходжу, а зі мною на зміні ще тільки одна людина. А треба ж і воду принести, і нагодувати, і поміняти білизну. Деякі з підопічних підключалися до допомоги, люди на візочках розвозили воду прикутим до ліжка хворим, розвішували сушити випрані речі тощо».
Людмила Пасічна та її колеги приносили з дому продукти, консервацію. Ділилися всім, чим могли.
– Ті півтора місяця в пансіонаті під час облоги росіянами Чернігова залишаться в пам’яті назавжди, – починає розповідь головна медична сестра геріатричного пансіонату Людмила Костирко. – 24 лютого 2022 року я приїхала на роботу і залишилася. Відчуття відчаю зникло після розмови з директором. Мене вразили його спокій та впевненість. Він сказав, що ми повинні підготуватися, зробити все, щоб врятувати людей і забезпечити їх усім необхідним. Уже вранці робили з цегли основи під три великих чани для приготування їжі, заготовляли дрова, будували вуличні туалети. Всі розпорядження директора були чіткі та впевнені. Він вирішував питання щодо палива для генератора, підвозу хліба, а також працівників на зміну. Дуже швидко були підготовлені укриття, організована охорона. Він щоранку робив обхід закладу, постійно був з нами, підтримував нас і підопічних.
Людмила Костирко
За словами Людмили Костирко, щовечора підключали генератор для світла й опалення. Люди отримували повноцінне триразове харчування та воду.
– Я хочу подякувати жителям Славутича та працівникам ЧАЕС. За кілька днів, як відійшли рашисти, мені зателефонував голова профкому Чорнобильської станції та сказав, що славутчани зібрали допомогу для пансіонату, – згадує вона той час. – Наступного дня під’їхав великий автобус, і люди, як мурахи, почали заносити в хол ковдри, одяг, білизну, памперси, продукти, медикаменти. Я тоді запитала в одного чоловіка: як же так? Адже вони були в окупації й самі потребували всього. А він відповів, що жителі Славутича чули й бачили, як обстрілювали Чернігів, дуже за нас переживали. Після цих слів я плакала. Українці непереможні!
Наймолодшому підопічному 27 років, а найстаршому – 98
Будівля Чернігівського геріатричного пансіонату отримала хоч і невеликі, але пошкодження. Старі дерев’яні рами одразу повилітали. Котельня не витримала. Але завдяки волонтерам вікна вдалося замінити. Допомогли благодійні організації з Німеччини, Франції. Привезли близько 300 багатофункціональних ліжок, спеціальні матраци, постільну білизну, посуд. Забезпечують і памперсами, і гігієнічними серветками. Звичайно, активно підтримує пансіонат і Департамент соціального захисту населення Чернігівської ОДА.
За словами директора, нині в пансіонаті проживає 435 здебільшого літніх людей, 235 з них прикуті до ліжка. Усі мають чотириразове збалансоване харчування, належне медичне забезпечення. Наймолодшому нашому підопічному 27 років, а найстаршому виповнилося 98. Проживає тут не одна пара, яка знайшла одне одного в стінах цього закладу.
– Зараз багато людей в Україні перебувають у пригніченому стані, депресії, тож у нас діє спеціальна програма та проводилися тренінги з профілактики вигорання, – підсумовує психологиня Марина Кульгейко. – Ми також живемо й працюємо в постійній напрузі, у стресі. Але на нас дивляться наші підопічні. Чим ми спокійніші, тим спокійніші вони. Тому наша задача – бути максимально спокійними та якісно виконувати свою роботу.
Майже всі, кого ми тут зустрінемо, – це люди з інвалідністю та люди похилого віку. Більшість із них мають хронічні захворювання, нелегкі історії життя. Дісталося стареньким ще й від рашистської орди. Микола Литвинчук, котрий живе в цьому закладі вже 45 років, досі не може оговтатися від пережитого. Не може змиритися з тим, що війна триває. Він постійно повторює, що не треба втрачати віру та надію. І водночас дякую всім працівникам за турботу.
Ірина Довгошея
Фото надані працівниками пансіонату
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...