09:46, 20 серпня
Робота в Чернігові: роботодавці жаліються на брак кадрів, а працівники – на складність влаштуватися за фахом
Майже три тисячі мешканців Чернігова та області працевлаштувалися з початку року. Про це повідомили у Чернігівському обласному центрі зайнятості. Нині там налічують майже 800 вакансій. Цьогорічні показники пропозицій від роботодавців перевищили минулорічні на 24%. Чи вистачить цього, аби працевлаштувати усіх безробітних та яка нині ситуація на ринку праці у місті – дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи.
За даними Чернігівського обласного центру зайнятості, від початку року поріг служби переступили понад 10 тисяч безробітних, 386 з них вже вдалося працевлаштувати впродовж липня. Однак, ще близько тисячі людей в Чернігові роботу досі не знайшли. Позаяк, швидше за кількість вакансій зростає конкуренція. На одне робоче місце у середньому претендує шестеро осіб. А у Корюківській та Новгород-Сіверській громадах області – й зовсім, від 9 до 26.
Кому в Чернігові платять найбільше?
Тож, на старті гонок за вакансіями водії, продавці, кухарі та робітники з інструментом – швачки, електромонтери, слюсарі. Добре платять водіям – на сайті з пошуку роботи work.ua у середньому пропонують 20 000 грн на місяць і більше. Продавцям та кухарям – по 15 000, а швачкам – 12 000 гривень.
Середня зарплата сьогодні сягає 9 500 гривень. Це на 903 гривні більше, аніж минулого року. Та в Чернігівському обласному центрі зайнятості стверджують, що куди більше чернігівські роботодавці готові платити працівникам управлінської ланки – 25 тисяч гривень. Тоді як лікарям, інженерам, юристам та адміністраторам – 20 тисяч.
Бракує й бухгалтерів та працівників сільськогосподарського виробництва. І якщо середні цінники на роботу перших сягають 16 тисяч гривень – то на robota.ua зарплати трактористам-машиністам подекуди перетинають позначку у 20 тисяч.
Військовозобов’язаних бронюють?
На виробництві чернігівського підприємця Сергія Берестового теж шукають тих, хто сяде за кермо. Найбільше бракує водіїв-навантажувачів. Шукають таких серед молоді до 25 років та пенсіонерів.
«Карщикам пропонуємо близько 16 тисяч грн на місяць. Ми трохи підняли суми заробітку, щоб залучити більше молоді до роботи. Це як вихід із ситуації, коли працівники долучаються до лав ЗСУ. Тому нам доводиться йти в нішу людей не призивного віку», – ділиться голова правління ПРАТ «Насіння Чернігівщини» Сергій Берестовий.
Зрештою, і це не є виходом із ситуації, адже молодь довго на одному місці не засиджується, а люди пенсійного віку, почасти, не в змозі виконувати певні види робіт.
«Ми маємо право на бронювання 50% військовозобов’язаних. Але проблема в тому, що якщо є 10 людей – 5 бронюємо, 5 ні. З цих п’яти двох призивають і вже за пів року розрахунок береться не 10 людей для броні, а 8. І вже є лише 4 броні. Ще через пів року перерахують до трьох»
Скаржаться на ситуацію підприємці й президенту чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтину Іванову.
Костянтин Іванов
«Дуже різні рішення ОВА щодо критеріїв бронювання на підприємствах. Одна й та сама установа може бути схвалена для бронювання працівників на Чернігівщині, але отримати відмову в іншій області, де розташована частина її виробництва. Я чую дуже багато позитивних відгуків від підприємців щодо “єБронювання” в Дії. Бо дефіцит робітників на підприємствах є».
На яких фахівців полюють найбільше?
Що працівників бракує – не з чуток знають й на одному з найбільших підприємств України з виробництва картопляного крохмалю та крохмалепродуктів. Завод співпрацює з компаніями у більш ніж 25-ти країнах світу та здатен переробляти 1440 тонн сировини на добу. А от фахівців не стає.
«Нині на заводі працює 115 людей. Працюємо в сезон. Дефіцит на сьогодні – 20 людей. Бракує робочих спеціальностей: інженерів, проектувальників, будівельних інженерів» – скаржиться т.в.о. директора крохмального заводу «Вимал» Сергій Лазар.
Щоби трудова криза не окупувала місцеві підприємства – на посади, за якими стереотипно закріплювали чоловіків, навчають жінок. На варті порядку громадських місць не диво зустріти жінок-охоронців. За кермом містом курсують трактористки та водійки тролейбусів. За викликом підмоги у хатніх справах приїздять слюсарки, а на будівництвах великою технікою управляють машиністки крана. А у цьогорічному травні сайт з пошуку роботи work.ua. проаналізував, що кількість пропозицій роботи для пенсіонерів зросла аж на 20%.
Знайти роботу за фахом досі тяжко
Втім, війна продовжує чинити істотний тиск на ринок праці. Не дивлячись на значний дефіцит кадрів і збільшення кількості пропозицій від чернігівських роботодавців, знайти роботу за фахом у Чернігові залишається проблемою.
Така виникла у і Катерини. Дівчина отримала фах фізичного реабілітолога у Чернігівській політехніці ще 2020-го. Закінчивши навчання, додатково вступила ще й на соціального. Однак, попрацювати за освітою їй так і не вдалося.
«Тоді люди, коли чули, на кого я навчаюся – дивувалися, питали що це таке. І, якщо й були вакансії – то це масажист чи реабілітолог з досвідом. Досвіду не було. Де я його взяла б одразу після навчання? А пропонували лишень 6-8 тисяч. Нині таких вакансій вже більше, але нічого не змінилося – шукають досвідчених фахівців»
Фізична реабілітація – це відновлення втрачених функцій організму внаслідок травм і поранень. Війна розповсюдила кульові та осколкові. Тож, сьогодні спеціалісти з реабілітації – на вагу золота. На сайтах з пошуку роботи у Чернігові фахівцям пропонують близько 24 тисяч гривень. Та відкритими є лише кілька вакансій.
Що роботи за фахом мало підтверджують і дані Чернігівського обласного центру зайнятості. Та, попри це, приросту кількості безробітних не спостерігають.
З 2022-го число тих, хто перебуває на обліку скоротилося вполовину:
- Впродовж першого півріччя 2022 року на обліку в службі зайнятості області перебували 24,5 тис. безробітних.
- Впродовж першого півріччя 2023 року – 13,2 тисячі.
- Впродовж першого півріччя 2024 року – 10,4.
В Чернігівському обласному центрі зайнятості помітили, що на зменшення чисельності зареєстрованих вплинули зміни до законодавства, згідно яких допомогу по безробіттю скоротили до 90 днів, а підходящою почала вважатися будь-яка наявна в базі робота.
Нині там налічують майже 5 тисяч безробітних. Зареєструватися без жодних довідок про доходи, трудових книжок, письмових заяв та копій документів тепер можна через вебпортал «Дія» або електронну пошту.
Марина Дубина
Чернігівська Медіа Група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
11:20, 30 жовтня
12:28, 6 листопада
11:20, 30 жовтня
10:58, 31 жовтня
live comments feed...