• Головна
  • Волонтерство, підтримка бізнесу та моральної стійкості: чим займається «Спілка жінок Чернігівщини»
12:30, 23 серпня

Волонтерство, підтримка бізнесу та моральної стійкості: чим займається «Спілка жінок Чернігівщини»

Волонтерство, підтримка бізнесу та моральної стійкості: чим займається «Спілка жінок Чернігівщини»

ГО «Спілка жінок Чернігівщини» – одна з перших жіночих організацій в незалежній Україні, створена 1993 року. Впродовж 30 років організація реалізувала безліч проєктів, заснувала не одну асоціацію та об’єднала багатьох жінок Чернігівської області. Керівниця ГО Тетяна Роєва розповіла про набутий досвід, як війна змінила напрямки діяльності і поділилася планами жіночої громадської організації.


Одна з перших жіночих організацій незалежної України

«Спілка жінок Чернігівщини» має багату історію. Це одна з перших в Україні громадських організацій, яка почала навчати жінок підприємництву. Жіноча ГО, заснована Іриною Дорожкіною, була однією з лідерок щодо порушення гендерних питань в українському суспільстві і протидії гендерним стереотипам, а її членкині долучалися до розробки законопроєктів на державному рівні.

Наразі громадська організація налічує майже 100 членкинь, які беруть активну участь у житті Чернігівщини та прагнуть реалізуватися. Серед них - науковиці, підприємниці, медикині та інші. Головне завдання для них – розвиток області.

Тетяна Роєва, Фото зі сторінки у Facebook

Тетяна Роєва, Фото зі сторінки у Facebook

- Наші представниці входять до складу дорадчих органів обласної адміністрації, – зазначає Тетяна Роєва. – Це і департамент економіки, і департамент з гуманітарних питань, і департамент сім'ї, молоді й спорту та багато інших.

«Спілка жінок Чернігівщини» реалізувала безліч проєктів з метою розвитку жіночого потенціалу. Сьогодні громадська організація працює в напрямку підтримки бізнесу жительок нашого регіону, підтримки ментального здоров’я, згуртування жінок, допомоги внутрішньо переміщеним особам тощо.

Керівниця громадської організації зазначає, що період розквіту спілки припав на довоєнний період. Тоді вдалося створити асоціації майстринь, підприємниць, науковиць, керівників медичних закладів Чернігова.

- Кожна асоціація вела дуже активну роботу у своєму напрямку, популяризувала свою сферу, – розповідає керівниця ГО «Спілка жінок Чернігівщини». – Підприємниці взагалі презентували свій бізнес. Це була така приємна робота, яка мотивує, підтримує. Тобто зустрічалися, розповідали про свої успіхи, або зверталися по допомогу та підтримку одна до одної. Але у 22-му році вектор діяльності організації дуже змінився.


Волонтерська діяльність і підтримка ВПО

Основним напрямком досі залишається підтримка жіночого бізнесу та стійкості, однак спілка займається ще й волонтерською діяльністю. Оскільки громадська організація не має фінансування, запити від захисників та внутрішньо переселених осіб вдається реалізувати завдяки співпраці з волонтерами.

- Ми шукаємо шляхи, як ці запити закрити. Співпрацюємо з благодійним Дитячим фондом, яким керує наша членкиня Валентина Хуторненко, благодійною організацією «Аратта», якою керує наша членкиня Вікторія Філатова, з «Паляницею», з якою наша членкиня Наталя Кохан встановила зв’язки. Ми тісно співпрацювали з «Рокадою», вона нам дуже допомагала в забезпеченні мирних жителів прикордонної Новгород-Сіверської громади, що досі потерпає від активних обстрілів». Також часто звертаємося до волонтерки Наталії Орлової, – говорить Тетяна Роєва.

Громадська організація підтримує родини внутрішньо переміщених осіб. Спілка організовує різні зустрічі, тренінги, арттерапію тощо. Завдяки цим проєктам і жінки, і діти спілкуються та емоційно розвантажуються. Очільниця «Спілки жінок Чернігівщини пояснює свою роботу з ВПО:

- Ми знайомимо з нашим містом, з людьми, розповідаємо, де можна отримати певні послуги. Для дітей організовуємо майстеркласи, і це така цікава форма спілкування, а мами бачать своїх дітей з іншого боку. Ми провели 4 таких майстеркласів за пів року. Небагато, але це потужна подія. Якщо ми робили ляльку-мотанку, то потім вона відправлялася на аукціон, і діти розуміли, що роблять внесок у підтримку військових. Окрім того, що діти розважаються, вони ще й отримують виховний патріотичний компонент.


Обмін досвідом та розвиток жіночого підприємства

Важливе місце у діяльності спілки посідає підприємницький напрям. Оскільки у суспільстві активно змінюється роль жінки, а жіноче підприємництво має неабиякий вплив на економіку області та країни в цілому. Тому «Спілка жінок Чернігівщини» веде активний пошук грантів для підтримки і розвитку жіночого підприємництва, виграє їх та втілює проєкти.

"Спілка жінок Чернігівщини", Фото надала Тетяна Роєва

"Спілка жінок Чернігівщини", Фото надала Тетяна Роєва

- Така наша активність сьогодні відіграє дуже велику роль, – зазначає Тетяна Роєва. За останній рік до нашого складу прийшло понад 20 активних жінок, які прагнуть самореалізації, хочуть бути корисними ще й у якійсь громадській роботі. Зараз рівень підприємництва вражає. Наприклад, у Прилуках жінка очолює фабрику, на якій працює 350 осіб, з них понад 200 – ВПО. У неї настільки потужне обладнання, і вона горить цією справою. Надає працівникам достойну зарплату, в них є соцпакет. Вона могла б вкласти ці кошти у бізнес, але піклується і про колектив.

Для підприємниць громадська організація проводить різні тренінги, де жінки можуть ділитися проблемами й одразу знаходити шляхи їх вирішення через спілкування з колегами. Керівниця ГО говорить, що жінка, яка очолює підприємство чи розвиває свою справу має більшу життєстійкість. На думку Тетяни Роєвої, на сьогодні є висока потреба у тренінгах щодо протидії професійному вигоранню, адже жінки мають десь брати сили не лише для бізнесу, але й для родини, близьких, для підтримки своїх фізичних сил та ментального здоров’я.

- У нас був дуже потужний проєкт «Незламна сила в період війни» у партнерстві з Чернігівською торгово-промисловою палатою. Проєкт, що охопив вісім громад, був підтриманий Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ. Ми провели тренінги з розвитку стійкості та лідерства жінок-підприємниць. Організувати, витягнути цих жінок із зони комфорту надскладно. Але коли вони приходять на цей захід, то протягом трьох з половиною годин стають зовсім іншими людьми. Вони проговорюють свої проблеми, цікавляться, де можна знайти підтримку з різних питань. Завершився цей проєкт великою всеукраїнською конференцією з залученням представників Чернігівської ОВА, обласної ради та міністерства економіки. Громаді представили 10 потужних історій жінок-підприємниць, які в результаті отримали ґранти.

Членкиня спілки Світлана Пузан очолює Асоціацію жінок-підприємниць. Вона приєдналася до громадської організації понад 5 років тому. Про отриманий досвід говорить:

Світлана Пузан, Фото зі сторінки у  Facebook

Світлана Пузан, Фото зі сторінки у Facebook

- До вторгнення було трішки спокійніше, а останні два роки спілка дуже активно працює. Це багато навчань, тренінгів, знайомств з бізнесом. Це дуже цікаво і корисно для мене, адже це великий досвід та нові знання. Я багато чому навчилася, дізналася від спілки більше про грантові програми. Все що ми робимо – це цікаво.

На думку Світлани Пузан, «Спілка жінок Чернігівщини» несе позитивний вплив та зміни у життя громад області, і жінка з задоволенням бере в цьому участь.

- Це обмін досвідом, підтримка один одного, нові знайомства. Моя місія в тому, щоб залучати нових членкинь, шукати активних жінок, які займаються бізнесом, і це дуже надихає. Ми зустрічаємося із жінками з різних громад, для них це теж цікаво. Вони гуртуються, це є частиною їхнього життя. Тобто, ми не просто формальна спілка на папері, у нас є діяльність, об'єднання, обмін інформацією, обмін досвідом. І саме так розвиваються громади, – пояснює Світлана Пузан.


Незламна сила в період війни

Тетяна Роєва очолила «Спілку жінок Чернігівщини» у листопаді 2022 року. До цього вона була членкинею, входила до складу президії. Пані Тетяна покинула свою основну діяльність і колежанки запропонували їй нову роль, на яку вона легко погодилася. За цей короткий проміжок часу встигли провести не одну зустріч, однак були й такі, що найбільше її вразили. Жінка ділиться:

- У межах проєкту «Незламна сила в період війни» я зустріла багато жінок з такими потужними історіями. Вони є прикладом стійкості та незламності. І це не просто високі слова, це дійсно так. Кожна історія – це героїчний приклад жінки, яка змінила своє життя, не зламалася морально, і рухається далі

- Ще один проєкт, який мене вразив - це «Ментальне здоров'я». Я побачила, яку травму нанесли події 2022 року жіночій аудиторії. Я була на цих тренінгах, і зрозуміла, що вони є необхідними. Ми знайомилися з людьми, хотіли поспілкуватися, але вони настільки закриті, що не відповідають навіть на прості питання. Вони були дуже занурені в себе. Я думала, можливо тренінги не цікаві, але ж ніхто не примушував приходити, а ви чотири тижні поспіль ідете, сідаєте на одне й те ж саме місце. І тільки пізніше вони вже почали спілкуватися, пити каву, почуватися розслабленими.

Тема ментального здоров’я настільки чутлива, що на одному з таких тренінгів у Чернігові в жінки розпочалася панічна атака. Врятувати її від цього стану вдалося завдяки маленькій дрібничці – коробочці у формі серденька.

- Інтуїтивно я зрозуміла, що треба її якось відволікти. Вона займається плетінням із бісеру, і їй потрібні були різні баночки. Я це запам’ятала, і принесла для неї яскраву рожеву коробочку у формі серця. Я ніколи не забуду, як вона взяла цю коробочку, притиснула до серця, усміхнулась, і до кінця тренінгу просиділа з нею. Хто б міг взагалі уявити, що якась коробочка, яка в мене десь лежала багато років, може мати такий ефект, – ділиться Тетяна Роєва.

"Спілка жінок Чернігівщини", Фото надала Тетяна Роєва

"Спілка жінок Чернігівщини", Фото надала Тетяна Роєва

Громадська організація також проводила зустрічі з жінками віком 60+, це була корисна діяльність. Особливо вразило голову «Спілки жінок Чернігівщини» те, що літні пані могли годинами довше, ніж заплановано, сидіти та спілкуватися. Вони обмінювалися своїми виробами, дарували їх, пили чай та просто розмовляли. Ці жінки приходили за пів години до початку тренінгу, аби отримати спілкування, і залишалися після завершення.


У співпраці з’являються яскраві проєкти

Чернігівська ГО тісно співпрацює з партнерськими організаціями в області. Це Кіптівська жіноча спілка, Куликівська, Менська, та інші постійно запрошують членкинь обласного осередку на різноманітні заходи, і завдяки цьому розвиваються самі. Така співпраця дає не лише об’єднання та підтримку, а ще й породжує цікаві ярмарки та етнічні фестивалі, як от «Балачки на рундуку» у Менській громаді. Керівниця «Спілки жінок Чернігівщини» говорить:

- Фестиваль Менської говірки – це взагалі унікальна подія. Чернігівський мешканець дарує їм закидану хату, а вони толокою приводять її до ладу, і мріють, що вона стане осередком зеленого туризму. А мрії мають збуватися. На подвір'ї тієї хати насадили квітів, які вже розцвіли, і влаштовують ось такий фестиваль. Організатори не очікували, що буде стільки гостей. Прийшла вся Максаківська громада, Менщина, люди автобусами приїхали з Чернігова. Ось роль жіночої громадської організації, яка створює такі масштабні проєкти.

На фестивалі виступали ансамблі з сусідніх сіл, науковці пояснювали походження місцевої говірки, а зі слів, які вживають на Менщині, створили комікс-словник.

- Це те, чим люди живуть щодня, - продовжує пані Тетяна. – Коли науковець розповідає, що ці слова зустрічалися дуже давно та мають історичну цінність, у них підіймається самооцінка. Менська спілка підготувала гарні костюми, а деякі інструменти я взагалі вперше бачила. Було неочікувано, коли грали на рогачах, якими горщики з печі дістають. Вони приготували вдома унікальні страви, наприклад, м’ясо із солоними огірками запечене в печі. Тобто, зробили все, щоб наповнити людей новими знаннями та емоціями.

Минулого року «Спілка жінок Чернігівщини» організувала захід до Дня вишиванки, в якому взяли участь й інші громади. На Алеї героїв у Чернігові діяло кілька локацій для дітей та дорослих, а кількість відвідувачів була неймовірно високою. Також громадська організація влаштовувала свято до Дня захисту дітей. Тетяна Роєва згадує:

- Це була масштабна подія. Ми не очікували, що прийде близько тисячі дітей з мамами, і це дуже приємно. З 12-ї до 18-ї вони йшли постійно, як мурахи. Було залучено багато наших членкинь, які реалізовуються в освітній сфері, вони проводили цікаві уроки для дітей, арттерапію тощо.


Спілка об’єднує та допомагає: плани на майбутнє

Також громадська організація входить до складу коаліції «Чернігівщина 1325», що з 2023 року обʼєднує коло активних жіночих громадських організацій регіону. Основна співпраця орієнтована на виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека». Адже положення цієї резолюції визначають важливість врахування потреб жінок і дівчат у конфліктних ситуаціях та особливу вразливість жінок через негативні наслідки війни.

Ми цінуємо мережування, адже обʼєднавши зусилля та ресурси, можна зробити більше і якісно. Ми маємо змогу посилювати свої знання через участь у тренінгах, разом обговорювати проблеми й шукати шляхи їх вирішення, готувати та втілювати в партнерстві спільні проєкти, - зазначає Тетяна Роєва.

Завдяки участі в діяльності коаліції «Чернігівщина 1325» Спілка жінок Чернігівщини взяла участь у конкурсі проектних ідей та отримала фінансування. Це дозволило понад 60 жінок різного віку і статусу пройти навчання за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я «Важливі навички в періоди стресу».

"Спілка жінок Чернігівщини", Фото надала Тетяна Роєва

"Спілка жінок Чернігівщини", Фото надала Тетяна Роєва

Наразі у «Спілці жінок Чернігівщини» маленька літня перерва. У найближчих планах членкинь – поїздка у Седнів, аби відпочити, набратися сил та енергії. Щодо подальших проєктів, то їх ще буде дуже багато.

- У нас є велика потреба у підтримці ментального здоров'я медичних працівників, – наголошує пані Тетяна. – Серед таких жінки з Семенівки та Новгород-Сіверська, які працюють з важкою категорією пацієнтів, які бачать кожного дня поранені та скалічені тіла. Ми шукаємо проєкти, завдяки яким могли б це реалізувати. Також у нас є декілька потужних програм на підтримку та відкриття бізнесу. У жовтні організовуємо зустріч з дуже відомими акторами театру ім. Івана Франка, хочемо розповісти про себе, про Чернігівщину, можливо, показати унікальні місця.

30 листопада закінчується дворічний термін обраної президії, тож «Спілка жінок Чернігівщини» готується до звітних зборів: проводиться аудит, опитування, оновлюються списки членкинь, адже багато хто досі не повернувся до Чернігова.

Голова громадської організації Тетяна Роєва впевнена, що наразі жінки Чернігівщини творять історію, бо не всім випадає жити у період зламу. Спілка об’єднує, акумулює діяльність, допомагає людям та покращує нашу область.


Валентина Гавриленко

Чернігівська Медіа Група


Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.

Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ГО #Спілка жінок Чернігівщини #організація #Тетяна Роєва #жінки-підприємниці
Оголошення
live comments feed...