• Головна
  • Скиди вже потрапили в Десну: наскільки отруєні водойми Чернігова через забруднену воду в Сеймі
18:21, 29 серпня

Скиди вже потрапили в Десну: наскільки отруєні водойми Чернігова через забруднену воду в Сеймі

Скиди вже потрапили в Десну: наскільки отруєні водойми Чернігова через забруднену воду в Сеймі

Через викид відходів невідомих речовин, вода у річці Сейм перевищує допустиму концентрацію амонію, а чернігівцям та мешканцям Київщини заборонили рибалити та купатися у Десні. Бо ж у Департаменті екології та природних ресурсів Чернігівської області та Держводагентстві повідомили, що течія донесла невідомі речовини вже і сюди. Держрибагентство ліквідує наслідки екологічної катастрофи — збирають та утилізують мертву рибу. Тим часом правоохоронці вже відкрили кримінальне провадження за фактом екологічного злочину.

Чорна поверхня води встелена мертвою рибою. До колись найчистішої водойми не пробратися крізь уїдливий сморід гнилі та аміаку. Ще донедавна у Сеймі населення мило продукти та кип’ятило воду для приготування їжі, а нині в ній гинуть качки та навіть бобри.

Чи загрожує така картина Чернігову? Як діяти, якщо скиди таки отруять Десну в межах району? А є спосіб врятувати водойми? Не панікуйте! Журналісти Чернігівської Медіа Групи дослідили ситуацію.


Що трапилося?

Вночі, 26 серпня, мешканців Батуринської громади розбудив дуже різкий запах з річки Сейм — найбільшої притоки Десни, яка бере початок у Бєлгородській області Росії. Вода почорніла, а на ранок там виявили масовий мор риби.

Мертва риба у Сеймі, Фото: Батуринська міська рада

Мертва риба у Сеймі, Фото: Батуринська міська рада

Забруднення одразу ж поширилося всією акваторією Сейму в межах Сумщини та дісталося Чернігівщини. Мешканцям одразу заборонили купатися та рибалити. Під час загальноміської наради на цьому наполіг і виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако.

«На пляжі встановлять відповідні таблички поки триватиме перевірка. Обмеження діє на найближчі дні, далі буде залежати від результатів дослідження води»


Хто міг отруїти Сейм?

Держекоінспекція Чернігівської області припускає, що брудна вода тече з російського Тьоткіно на Курщині, яке межує із Сумщиною. Адже в промисловому селищі працює спиртзавод та завод із виготовлення цукру. А у Держагентстві України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програмзаявили, що масштабне забруднення води почалося ще 14 серпня. За їхньою версією, викиди у Сейм, ймовірно, здійснили росіяни.

«Хімічне споживання кисню перевищує гранично допустимі норми у декілька разів, що свідчить про високий рівень органічного забруднення. Результатом забруднення річки стала масова загибель риби. Це сталося внаслідок критично низького вмісту розчиненого у воді кисню (менше 1 мг/л при мінімально допустимій нормі 4 мг/л)»,йдеться у повідомленні Держагентства.

Про те, що скиди потрапили до Сейму саме з території Росії в коментарі «Місцевим медіа» заговорив і виконувач обов'язків директора Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської області Олександр Лось.

«У річці Сейм задуха риби, що спричинена потраплянням якихось скидів з території Курської області. Оскільки на території Сумської області немає об'єктів, які б могли спричинити таке погіршення якості води»


А в Десні є отрута?

Бруд вже шириться Десною, та аналізи проб води в межах норми. У цьому запевняє Олександр Лось.

«Оскільки Десна набагато більша та глибша, ніж Сейм, має чимало притоків, є струмки, які живлять її — ми не очікуємо чогось критичного в ній на сьогоднішній день. Потрапляння чогось у воду вже припинилось у тих обсягах, у яких було»

Тішить, бодай, те, що забруднення Сейму не хімічне, а органічне. Про це в ефірі телемарафону заявив голова Держводагентства Михайло Янчук.

"Хімічних або високотоксичних забрудників не зафіксовано. Це органічне забруднення. Фіксуємо його переміщення. Наразі закумульовано зусилля усіх служб для ліквідації цієї ситуації із залученням науковців і додаткових експертів"

Про те, що саме отруйні речовини потрапили до Десни раніше у соцмережах повідомляв мер Вишгорода Олексій Момот. Однак, згодом свій пост видалив, позаяк столична ОВА цю інформацію спростувала, запевнивши, що якість води не перетинає допустимі межі.

Аби дізнатися актуальні показники стану води в Десні, Чернігівська Медіа Група звернулася за коментарем до Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, однак на момент публікації відповіді ще не отримала.

Та відповіді не отримали не лише ми. Не діставши інформації про забруднення Десни від екологічних служб області, ДСНС та Деснянського басейнового управління водних ресурсів, радикально діяти вирішило КП «Чернігівводоканал». Маючи відповідне лабораторне обладнання, підприємство провело лабораторні дослідження заборів проб води в Десні та Стрижні. Загрози життю там не виявили, та відтепер проби відбиратимуть щоденно — зранку і ввечері. Результати обіцяють публікувати на сторінці підприємства у facebook.


А якщо знайдуть?

Є ймовірність, що забруднена вода із Сейму може прибути до Чернігова 30-31 серпня. Про це повідомляє начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський з посиланням на Деснянське басейнове управління водних ресурсів. Такі висновки зробили з того коли і де були помічені ознаки забруднення води.

Тож, раптом стан Десни суттєво погіршиться — Чернігівська РДА обіцяє вжити наступних заходів безпеки:

  • заборонити купання
  • риболовлю та використання води з Десни для господарських потреб;
  • встановити таблички та відповідні знаки про заборону купання;
  • визначити місця для збору та утилізації мертвої риби;
  • організувати інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення.

Кого торкнеться ця інформація в коментарі Суспільному розповів виконувач обов'язків голови Чернігівської РДА Сергій Крамаренко.

«Зокрема це: Березнянська, Гончарівська, Деснянська, Іванівська, Киселівська, Куликівська, Кіптівська, Остерська та проінформована Чернігівська міська рада»


Коли ситуація покращиться і що для цього роблять?

Виконувач обов'язків директора Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської області Олександр Лосьстверджує, що якщо нових скидів не буде — ситуація у Десні невдовзі покращиться. А от на відновлення Сейму можуть піти цілі місяці.

«Звичайно, за тиждень і за два ця ситуація не налагодиться. Поки не протече це все Сеймом і не потрапить у Десну. Його неможливо зібрати. Воно невіддільне від товщі води. Не на поверхні. Але в Десні не буде ніякої катастрофи. Якщо забруднення зупинилося там, де це все відбувалося, то я впевнений, що через певний час ситуація покращиться. Водойми промиються, самоочистяться. До того ж і дощики підуть — все буде добре», — йдеться у його коментарі «Місцевим медіа».

На сьогодні державно-екологічною інспекцією області і Деснянським басейновим управлінням водних ресурсів, за допомогою наявних спеціалізованих лабораторій, щоденно відбираються проби води на теренах Чернігівщини та Сумщини.

А голова Держводагентства Михайло Янчук в ефірі телемарафону повідомив, що за дорученням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбудеться засідання Держкомісії з ТЕБ та НС.

«За результатами цього засідання будуть надані відповідні доручення органам виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо локалізації та ліквідації наслідків»


Чи лякає така небезпека чернігівців?

Попри заборону купатися, узбережжя місцевого Стрижня, який впадає до Десни, встелені покривалами відпочивальників. Наввипередки з качками, у воді плещуться дітлахи та з розгону пірнають дорослі. На запитання від наших журналістів «Чи не страшно купатися?» — виходячи з води, відповідає Анатолій:

СтриженьСтриженьСтрижень

«Страшно! Але хіба у нас є вибір? Під час активних бойових дій у 2022-му, коли води бракувало, ми її звідси набирали, кип’ятили і готували їжу. Купалися, купаємося і будемо купатися».

Про те, що чернігівці незламні знають далеко за його межами, та нехтувати правилами безпеки не варто. Доки ситуація з водоймами не покращиться — закликаємо дотримуватися усіх застережень та рекомендацій фахівців.


Марина Дубина
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сейм #Десна #річка #вода #отруєння #риба
Оголошення
live comments feed...