• Головна
  • «Побитий» війною – чому досі не відновлюють фасад чернігівського Головпоштамту
09:00, Сьогодні

«Побитий» війною – чому досі не відновлюють фасад чернігівського Головпоштамту

Будівля Головпоштамту є однією з візитівок Чернігова, але після облоги виглядає ця візитівка не кращим чином, світлина Сєргєя Карася

Будівля Головпоштамту є однією з візитівок Чернігова, але після облоги виглядає ця візитівка не кращим чином, світлина Сєргєя Карася

Чернігівський Головпоштамт, той, що навпроти готелю «Україна» – знакова будівля для Чернігова. Однак під час облоги Чернігова російсько-білоруськими окупантами будівля постраждала й досі зберігає сліди пошкоджень. Журналісти Чернігівської Медіа Групи дізнавалися, чому досі фасад будівлі не відновлений, а також чи будуть взагалі її відновлювати, хто саме і коли..

Не просто будівля – пам’ятка

Російсько-білоруські окупанти не пощадили пам'ятку архітектури

Будівля Головпоштамту є не просто знаковою для міста. Вона внесена до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення Чернігівської області, а, отже, має охоронятися державою. Хоча будівля відома, у першу чергу, як пошта, насправді «Укрпошта» володіє 1/3 частиною будівлі, інші 2/3 знаходяться у власності «Укртелекому».

Напочатку вересня ми надіслали інформаційні запити і до «Укрпошти», і до «Укртелекому». Але, хоча, за Законом, відповідь на запит мала б надійти протягом 5 робочих днів, на момент написання цього матеріалу «Укртелеком» так нам і не відповів.

В «Укрпошті» ж розповіли, що, спільно з іншим співвласником, обстежили технічний стан будівлі. А ось фінансову оцінку пошкоджень за 2,5 роки, що минули з облоги Чернігова, так й не провели – наразі співвласники знаходяться лише у стадії перемовин:

-Спільно з представниками «Укртелекому»було проведено обстеження технічного стану будівлі. Для проведенняфінансової оцінки пошкоджень ведуться перемовини про спільне фінансування такої оцінки, а в подальшому – виконання проєкту і проведеннювідновлювальних робіт, – зазначили у пресслужбі «Укрпошти».

При цьому, виходячи з відповіді поштарів, ремонт фасаду будівлі почнеться вже післяукраїнської перемоги, бо до закінчення бойових дій в «Укрпошті» не зможуть назвати навіть терміни відновлення будівлі:

-Процедура оцінки, виготовлення проєкту і послідуючого відновлення є довгостроковою та фінансово витратною, враховуючи, що будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення, яка має двох власників. Надати точні прогнози по строках відновлення будівлі поштамту можна буде тільки після завершення військових дій на території України, – розповідають у пресслужбі «Укрпошти».


А що держава?

Обстежили пам'ятку не відразу після пошкоджень

Відповідно до статті 27 Закону України «Про охорону культурної спадщини», порядок дій з забезпечення охорони пам’яток наступний – якщо пам’ятці загрожує небезпека пошкодження або руйнування, провести ремонт зобов’язаний власник (у випадку з будівлею Головпоштамту – це «Укрпошта» та «Укртелеком»). У разі, якщо власник цього не робить, зобов’язати його провести ремонт має орган охорони культурної спадщини. А якщо власник не має змоги провести ремонт пам’ятки, це може зробити той самий орган охорони культурної спадщини, профінансувавши роботи за рахунок спеціальних коштів на фінансування охорони культурної спадщини.

Тому, щоб зрозуміти як до нинішнього стану будівлі Головпоштамту ставиться влада та хто має слідкувати за станом будівлі-пам’ятки, ми зверталися до міської ради та обласної військової адміністрації.

У міськраді відповіли, що не є розпорядником інформації, яку ми питали (простіше кажучи, вони не відповідають за збереження Головпоштамту).

В Управлінні містобудування та архітектури Чернігівської ОВА нагадали, що власники зобов’язані своєчасно проводити ремонти пам’яток. При цьому зазначили, що візуально пошкодження будівлі здаються незначними:

Сергій Куреня

-За результатами візуального обстеження будівля пам’ятки архітектури місцевого значення «Поштамт» зазнала незначних пошкоджень без порушень несучих конструкцій будівлі. Для більш достовірної інформації необхідне проведення технічного огляду спеціалізованими організаціями, – зазначив в.о. начальника управління архітектури ОВА Сергій Куреня.

При цьому обстеження пам’ятки, за словами пана Курені, фахівці його управління, спільно з «Укртелекомом» та «Укрпоштою» здійснили лише 23 липня 2024-го року. За результатами був складений акт огляду технічного стану пам’ятки.

Співпрацю з «Укртелекомом» та «Укрпоштою» чиновник ОВА називає «тісною», але конкретних термінів відновлення будівлі не називає:

-Управління тісно співпрацює з АТ «Укртелеком» та АТ «Укрпошта» щодо відновлення пам’ятки архітектури місцевого значення «Поштамт». За інформацією, наявною в Управлінні, за результатами обстеження 23.07.2024 планується виготовлення науково-проєктної документації на відновлення пам’ятки архітектури місцевого значення «Поштамт», – розповів пан Куреня.


Що ж маємо у підсумку?

Нині вигляд будівлі-пам'ятки лишає бажати кращого

Хоча російсько-білоруські окупанти залишили Чернігівщину ще напочатку квітня 2022-го року, а пошкодження, яких вони завдали будівлі Головпоштамту були незначними, слід констатувати що за 2,5 роки усунути ці незначні пошкодження «Укртелеком» та «Укрпошта» не змогли. Хоча, ще раз повторимо, будівля є знаковою і знаходиться в самісінькому центрі Чернігова на перетині двох найбільших проспектів.

При цьому візуальне обстеження будівлі провели лише у липні 2024-го року, а фінансової оцінки, схоже, не проведено й досі. Тож скільки коштує відновити будівлю – наразі не знає ніхто. І, здається, найближчим часом цим займатися не планують. Тож одна з найбільш знакових будівель Чернігова ще довго зберігатиме на собі сліди «подарунку» від «руського міра»…

Нагадаємо, раніше ми розповідали чи планує «Укрпошта» повертати центральне відділення на чернігівському Головпоштампі на старе місце.

Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Укрпошта #Укртелеком #Головпоштамп #облога Чернігова #Сергій Куреня
Оголошення
live comments feed...