• Головна
  • Від проблем - до рішень: як жіноча організація працює в Кіптівській громаді
11:20, 24 вересня 2024 р.

Від проблем - до рішень: як жіноча організація працює в Кіптівській громаді

Від проблем - до рішень: як жіноча організація працює в Кіптівській громаді

Як мобілізувати місцевих жителів працювати разом? Як створити різноманітні простори і наповнити їх не лише змістом, але й технікою? Як підтримати місцевих жительок і працювати з питаннями ментального здоровʼя? Відповіді на ці питання знають у Кіптівській жіночій спілці, яка працює в однойменній громаді, що виникла однією з перших у Чернігівській області на хвилі реформи децентралізації.

У 2018 році Кіптівська жіноча спілка обʼєднала небайдужих жінок, які хочуть бачити свою громаду місцем розвитку та позитивних змін. Ініціативна група організації налічує 7-10 представниць різних населених пунктів Кіптівської громади, але на заходах до ініціатив спілки долучаються десятки волонтерів і волонтерок.

Досвід Кіптівської жіночої спілки доводить, що громадська організація в громаді може стати саме тим осередком, що обʼєднує активних місцевих жителів і дозволяє спільно вирішувати існуючі проблемні питання.

Від проблем - до рішень: як жіноча організація працює в Кіптівській громаді, фото-1

Перший захід - всеукраїнський рівень

З особливою гордістю представниці Кіптівської жіночої спілки розповідають про свій перший захід - всеукраїнський фестиваль «Осінній Фест», який організували в 2019 році. Серед десятків заявок конкурсу «Малі міста - великі враження» був підтриманий фестиваль у Кіптівській громаді. І ця перемога окрилила жінок, надала прагнення рухатися далі.

«Ми прагнули продемонструвати туристичний потенціал громади, її ремесла, звичаї, традиції, нашу самобутність», - розповідає заступниця голови ГО Ірина Дубик.

За її словами, були створені локації для відвідувачів різного віку. «Кожен міг знайти розваги до душі. Це були і походи за грибами, катання на возі, знайомство з місцевим аероклубом, гра в пейнтбол, різноманітні майстер-класи, контактний зоопарк для дітей, і звичайно, велика концертна програма», - зауважує активістка.

Вона пояснює, що провести захід такого рівня лише силами однієї громади майже неможливо. Грантова підтримка допомогла зробити фестиваль більш яскравим, мати якісне технічне забезпечення (сцена, звукове обладнання), провести успішну промоційні кампанію. Тому фестиваль зібрав сотні (?) відвідувачів із різних міст України.

«Наша громада має, що показати і чим привабити відвідувачів, однак протягом десятків років не вкладалися кошти в місцеві освітні і медичні заклади, тому їхні потреби були і залишаються першочерговими в фінансуванні. А ось проєкт Кіптівської жіночої спілки дозволив втілити яскравий культурний і туристичний захід», - наголошує заступниця голови ГО.

Пандемія коронавірусу змінила життя, і не дозволила ще організувати фестиваль такого рівня. А потім повномасштабна війна відклала ці плани до часів перемоги.

Поза тим і під час війни жіноча громадська організація продовжує працювати та виконувати свою важливу роль у Кіптівській громаді, мобілізуючи і мотивуючи місцевих мешканців.

Ірина Дубик

Ірина Дубик

Спільна діяльність посилює

Представниці Кіптівської жіночої спілки підкреслюють, що реалізація проєктів спільно з іншими організаціями посилює кожну з ГО і дозволяє діяти більш масштабно. У перші тижні широкої війни Кіптівська громада теж приймала переселенців, людей, які виїжджали з Чернігова і зупинялися там. Військові дії на території області порушили звичне життя, через труднощі із транспортним сполученням особливої уваги потребували родини і жінки з дітьми, літні та люди з хронічними захворюваннями. «Ми дуже вдячні нашій партнерській організації «Асоціація демократичного розвитку» та її голові Анні Ніколенко-Баєвій, яка організувала доставку в громаду дитячого харчування, ліків, предметів першої необхідності», - наголошує Ірина Дубик. Вона пригадує, що розрахувавши коробку з ліками фельдшерка просто розплакалася, бо більшість препаратів закінчилися, а потреба в ліках залишалася, як і раніше.

З Асоціацією демократичного розвитку Кіптівська жіноча спілка працювала і раніше. Мали підтримку як у мирний час, так і в період війни.

Голова Кіптівської жіночої спілки Галина Позняк розповідає, що напередодні ворожого вторгнення організація якраз підписала меморандум про співпрацю з Коаліцією «Жіночий рух Чернігівщини», мали плани на реалізацію проєктів, однак війна все перекреслила. Й основні зусилля спілчанок були спрямовані на гуманітарне реагування, допомогу мешканцям громади і переселенцям. Йдеться про поширення гуманітарної допомоги, випічку хліба, іноді харчування. Для того, щоб мати борошно, в громаді використовували старовинний млин, що стояв без діла уже не один десяток років.

Галина Позняк

Галина Позняк

«Війна змінила наше життя, але ми продовжуємо працювати і рухатися вперед», - зауважує голова організації. Крім цього, Кіптівська жіноча спілка входить до складу Коаліції «Чернігівщина 1325», що орієнтована реагувати на виклики війни, допомогу дівчатам і жінкам, які під час конфліктів стають особливо незахищеними. Разом із іншими організаціями з коаліції представниці Кіптівської жіночої спілки брали участь у тренінгах, проходили різноманітні навчання для посилення свої організації та розвитку особистих навичок.

Окремі представниці організації під час війни кардинально змінили свою діяльність, знайшли своє покликання. Так, Вікторія Ліскович взявши участь у тренінгу щодо підтримки підприємців, отримала грант і відкрила в громаді невеликий заклад громадського харчування. Залишаючись громадською активісткою, вона тепер робить внесок в економічний розвиток громади.

«Ми всі горимо однією справою. Навіть часто потрібно зустрітися, обговорити нові ідеї, розподілити фронт роботи, і вперед», - говорить про діяльність організації місцева мешканка, заступниця голови громади Ірина Корогод. Вона зауважує, що активні членкині спілки пишуть проєкти разом і кожна з них має свою частину роботи. А головне - під час війни не варто зупинятися, варто підтримувати тих, хто найбільше потребує допомоги.

Незламні жінки і меморіалізація памʼяті про війну

Особливу увагу Кіптівська жіноча спілка приділяє підтримці місцевих жінок. Адже в багатьох із місцевих жительок чоловіки воюють, хтось переселився з дітьми, а відтак, є потреба і в психологічній підтримці. Та й просто визнанні. «Ми хотіли привернути увагу до внеску жінок у перемогу, до наближення якої ми теж робимо внесок, й ініціювали проєкт «Незламна», - зазначає Ірина Дубик. У населених пунктах організували опитування щодо віншування жінок у 8 номінаціях. На урочистості в будинок культури запросили всіх місцевих жительок, яких згадували односельці, й відзначили тих, хто мав найбільше підтримки.

Ірина Корогод

Ірина Корогод

«Можна довго сперечатися, чи потрібні свята під час війни. Але святкові вечори в межах проєкту «Незламна», а ми їх організовували вже двічі, створювали приємну атмосферу для кожної учасниці і глядачки, дозволи отримати позитивні емоції і трохи часу не думати про війну», - ділиться враженнями Ірина Корогод. Серед тих, кого відзначили, - медикиня, яка пішла воювати разом із сином, пенсіонерка, яка підтримує військових та інші жінки Кіптівської громади. «Іноді жінки соромляться сказати про себе, іноді дуже зайняті. Але суспільство має бачити їхню діяльність, розуміти і підтримувати», - наголошує Ірина Дубик.

Також Кіптівська жіноча спілка дбає про психологічну підтримку місцевих жительок. Співпрацюють із різними фондами й партнерськими організаціями. Завдяки цьому, в громаді проходять і заняття з арт терапії, й колективні та індивідуальні консультації психологів. Місцеві жительки і представниці ВПО спочатку з острахом приходили, але зараз будь-яке заняття з підтримки ментального здоровʼя обовʼязково збирає учасниць.

Ще одним вагомим проєктом з Асоціацією демократичного розвитку та кількома ГО з сусідніх громад став проєкт «Колективна памʼять про війну». Завдяки цьому було зібрані та записані історії жительок громад про їхній досвід проживання війни, а також встановлений меморіальний знак у вигляді розгорнутої книги. До речі, який вигляд матиме цей знак, було визначено мешканцями і мешканками громади під час відкритого голосування.

Тому думка односельців враховується в діяльності Кіптівської жіночої спілки. До речі, Кіптівська громада однією з перших на Чернігівщині працювала над партиципацією місцевих жителів через проведення громадських консультацій, бюджет участі. Зараз в громаді, незважаючи на воєнний стан, бюджет участі функціонує в оновленому вигляді.

Від проблем - до рішень: як жіноча організація працює в Кіптівській громаді, фото-8

Маленький проєкт - велика перемога громади

Нещодавно Кіптівська жіноча спілка отримала підтримку в вигляді будівельних матеріалів. «Ми вирішили спрямувати їх на оновлення будинку культури в Прогресі й залучили волонтерів. Це була спільна толока місцевих жителів і наших помічників. Особливо прагнемо залучити молодь, щоб вони теж мали причетність і зацікавленість у змінах в громаді», - підкреслює Ірина Дубик.

І це лише один із прикладів спільної результативної взаємодії місцевої влади, жителів та громадської організації.

Завдяки діяльності Кіптівської жіночої спілки в молодіжних просторах громади у селах Підлісне і Прогрес зʼявилася компʼютерна техніка.

Налагоджена співпраця організації з Народною вищою школою у селі Вовчок. Заклад, що працює за скандинавською моделлю освіти для дорослих, функціонує в будівлі колишньої земської школи.

«Ми завжди заряджені на позитив. Попри війну і різні труднощі. Наша організація - це дівчати і жінки, які завжди поряд і готові бути підтримкою. Це коло однодумців», - говорить голова Кіптівської жіночої спілки Галина Позняк.

Ірина Дубик впевнена, що головний проєкт організації - ще попереду. «Ми ще не все зробили, що можемо, для своєї громади», - наголошує вона.

Активні жінки Кіптівської громади переконані, що навіть маленький проєкт - це велика перемога, це зміни і можливості для місцевих жителів і жительок. Адже громадська організація може втілювати проєкти, що покращують життя і теж розвивають населені пункти громади.

Ярина Мирославська
Чернігівська Медіа Група

Фото: соцмережі

Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.

Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#громада #спілка #Кіпті #жінки
Оголошення
live comments feed...