• Головна
  • Покрова Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята
17:08, Сьогодні

Покрова Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята

Покрова Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята

Покрова Пресвятої Богородиці є прадавнім українським народним церковним святом. Після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар Покрову стали відзначати 1 жовтня, замість 14-го. У цей день українці згадують не лише церковні обряди, але й світське життя, особливо під час війни проти росії. Детальніше про історію Покрови Пресвятої Богородиці, традиції цього та світських свят у цей день — читайте далі в нашому матеріалі.


Історія свята

Відзначати свято розпочали ще протягом Х–ХІІ століть. Згідно з легендою, столиця Візантії, Константинополь (наразі Стамбул. — Ред.), опинилася в оточенні ворогів. За однією з легенд, у цей день місто взяло в облогу військо давніх русів на чолі з Аскольдом.


Жителі міста у гарячій молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І вона, за оповідями, явилася перед людьми та вкрила їх своїм омофором (покровою. — Ред.). Після цього вороги вже нібито не могли побачити цих людей.

Як указують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення і стали християнами. Також існує версія, що облогу припинили завдяки дипломатії. Візантійський імператор Михаїл III обдарував русів щедрими дарами і домовився про їхнє повернення додому. А прийняття християнства Аскольдом було умовою Русько-Візантійського договору, підписаного через сім років після походу (867 р.).


Традиції та обряди

За народною традицією Покрова – це не лише один день, а ціла плеяда осінніх свят, що підводили підсумок господарському та хліборобському року. У народі говорили: «Пречиста Мати (Успіння) засіває, а Покрова збирає». Вважалося, що саме на Покрову починається перше зазим’я. Домашню худобу годували останнім снопом і вже потім на пасовище не виганяли. Із цього дня її тримали у хлівах і переводили на зимове харчування, навіть якщо й снігу ще не було.

Селяни спостерігали за природою, намагаючись спрогнозувати майбутнє. Існували такі прикмети: на Покрову вітер із півночі – зима буде холодною та з великими снігами; на Покрову до обіду осінь, після обіду зима; не покрила Покрова землю снігом, не покриє й Різдво.


Знана Покрова і як період весіль. У народній свідомості зі святим омофором Богородиці асоціювався покров – та сама фата, яка покривала голову нареченої. У народі казали: «Свята Мати, Покровонько, накрий мою голівоньку, хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою».

Також у це свято прийнято ходити до церкви, ставити свічку та молитися Божій Матері. За традицією цього дня робили подарунки бідним та сиротам. У свято також було заведено обкурювати будинок запаленими гілочками яблуні чи вишні, адже це обіцяло успіх у майбутньому.


Як Покрова пов’язана з українським військом

В Україні Покрова Божої Матері— дуже шановане свято. Багато сіл названі на його честь: у різних областях можна зустріти Покровське, Новопокровське та інші схожі назви. Безліч храмів України присвячено Покрові. Усе це є даниною ще козацьким традиціям, адже в той час це свято максимально шанували козаки, бо Покрова оберігала козаків. Зокрема, цьому присвячена велика кількість давніх ікон, які збереглися й донині. Такі ікони умовно називаються «козацькі Покрови». Існують ікони із зображенням Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, а також з останнім січовим отаманом Петром Калнишевським разом зі старшиною. Тому навіть таке особливе шанування Покрови козаками відобразилося в тому, що ікони були з їхнім зображенням.

Саме тому в день Покрови Пресвятої Богородиці й відзначають День українського козацтва. Але не лише це світське свято також відзначають на Покрову, адже День захисників та захисниць України також припадає на 1 жовтня (до переходу на новоюліанський календар відзначали 14 жовтня. — Ред.). Також на Покрову та в День українського козацтва 1942 року створили Українську повстанську армію (УПА), яка продовжувала столітні традиції українських воїнів.

Як бачимо, свято Покрови дуже тісно пов’язане з українськими воїнами, які протягом сотень років стояли на своїй землі та відбивали нападки ворогів. Зараз же триває повномасштабна війна росії проти України, і православні українці, як військові, так і цивільні, можуть звертатися до Божої Матері з проханням укрити наші землі своїм покровом, допомогти відкинути ворога та перемогти в цій війні!


Текст: Іван Конашевич

Фото ілюстративні

Журнал BOOM

Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято Покрова #1 жовтня #українське військо #традиції #обряди #весілля
Оголошення
live comments feed...