• Головна
  • «Хочемо, щоб молодь їхала до нас із міста, а не навпаки» – як ГО «Жінки за розвиток» покращує Киїнську громаду
09:35, 2 жовтня 2024 р.

«Хочемо, щоб молодь їхала до нас із міста, а не навпаки» – як ГО «Жінки за розвиток» покращує Киїнську громаду

«Хочемо, щоб молодь їхала до нас із міста, а не навпаки» – як ГО «Жінки за розвиток» покращує Киїнську громаду

ГО «Жінки за розвиток» – чудовий приклад, як невелика група жінок здатна змінити громаду на краще. Спілка включає чотирьох постійних членкинь, однак є й інші учасниці, які іноді долучаються до проєктів. Про позитивні зміни у громаді, атмосферу в колективі, а також про майбутні плани розповіли членкині громадської організації.


«Жінки – дуже сильні!»

ГО «Жінки за розвиток», що функціонує у Киїнській громаді Чернігівського району, доволі молода, оскільки зареєстрована 16 липня 2023 року. Однак спілчанки проявляли ініціативу та допомагали громаді з 2022 року, ще до офіційного заснування. Членкиня ГО «Жінки за розвиток» Наталія Апанасько говорить:

Наталія Апанасько, Фото: ГО "Жінки за розвиток"

Наталія Апанасько, Фото: ГО "Жінки за розвиток"

- У громаді була зустріч, яку проводила Анна Ніколенко-Баєва, керівниця ГО «Асоціація демократичного розвитку». Вона розповіла, як ми можемо зареєструватися. Якщо ніколи раніше з цим не стикався, то, відповідно, є дуже багато нюансів, які не розумієш. Вона допомогла нам з цим питанням, і завдяки їй і розпочали офіційну діяльність.

Війна принесла багато лиха жителям Киїнської громади. Ворог зруйнував і пошкодив велику кількість будинків, до того ж багато чоловіків пішло захищати нашу країну, тож жінкам довелося самостійно реагувати на виклики воєнного часу. Аби допомогти місцевим мешканкам, та зробити щось корисне для громади, ініціативні жінки об’єдналися, а згодом створили громадську організацію.

Марія Меньок, Фото: ГО "Жінки за розвиток"

Марія Меньок, Фото: ГО "Жінки за розвиток"

- На початку нас було двоє: я і Наталія, – розповідає голова ГО «Жінки за розвиток» Марія МеньокПотім до нас доєдналися інші дівчата, але згодом частина пішла, і зараз нас стабільно четверо. Однак інші дівчата з радістю долучаються, коли є така необхідність. Тобто, загалом нас до десяти активних жінок.

Чому саме жіноча ГО? Голова громадської організації відповідає:

- Ми прагнемо показати, що жінки – дуже сильні. Моя мета в тому, щоб допомогти жінкам повірити в себе, у свою унікальність, і донести, що вони спроможні на все. Своїм прикладом ми демонструємо, що не потрібно чекати, коли хтось прийде і зробить, адже об’єднавшись, можна зробити будь-що. Наша організація прагне змінювати не лише своє життя, а й життя інших жінок, та громади загалом, на краще.

Перший проєкт, який реалізувала громадська організація – це відновлення Центру дозвілля молоді. Будівля була пошкодженою і запустілою. Аби молодь мала місце для своїх активностей, сільська рада провела ремонт, а «Жінки за розвиток» подбали про закупівлю меблів та обладнання. Завдяки реалізації цього проєкту в Центрі дозвілля молоді постійно проводяться заходи, один з останніх – День села, який відзначали 21 вересня.


Колективна пам’ять про війну

Коаліція «Чернігівщина 1325», до складу якої входить і ГО «Жінки за розвиток», взяла участь у важливому проєкті «Колективна пам’ять про війну», який реалізувала ГО «Асоціація демократичного розвитку».

- Проєкт втілювали на території Киїнської, Іванівської й Кіптівської громади. За підсумками цього проєкту була висаджена кленова алея навпроти сільської ради. Це перший парк у громаді. Спочатку повністю розчистили територію, прибрали хащі, висадили 16 кленів, та створили меморіальний об’єкт в пам’ять про події 2022 року, – говорить Наталія.

Голова організації наголошує, що саме місцеві мешканці обирали, як виглядатиме невеликий меморіал. Голосування проходило як в режимі онлайн, так і в паперовому форматі, аби врахувати кожну думку.

- Були записані історії місцевих жителів, спогади про те, як вони пережили той жах 2022 року, – продовжує Марія. – Який у них був побут, що вони відчували, як справлялися з тими подіями, які у нас відбувалися. Всі ці унікальні історії оцифровані, й оприлюднені на сайті Киїнської територіальної громади. На меморіальному об'єкті встановлений QR-код, відсканувавши який можна перейти за посиланням, і прочитати ці спогади. Надалі планується розширення та доповнення цих історій.

Окрім збереження спогадів про події повномасштабного вторгнення, в рамках проєкту «Колективна пам’ять про війну» місцеві жінки та дівчата отримали психологічну підтримку. Оскільки важливо турбуватися не лише про фізичне здоров’я, а й про ментальне, в громаді проводилася групова арт-терапія, заходи з психологічної підтримки, надавалися індивідуальні консультації. Наталія Апанасько зазначає:

- Такі заняття дуже допомагають. По-перше, жінки мали можливість познайомитися між собою, поспілкуватися, відволіктись від побутових чи робочих моментів, відпочити, розслабитись. А по-друге – отримати належну психологічну допомогу, щоб бути в ресурсі й працювати далі. Це наразі актуально, і дуже корисно, тому що ми всі зараз перебуваємо в стресі, не знаємо, коли закінчиться війна, а жити треба тут і зараз.


«Кожна з нас - унікальна, має свій досвід»

Хоча ГО «Жінки за розвиток» існує лише рік і два місяці, у громаді вже відбулося не мало позитивних змін. І це тільки початок.

- Можливо, не всі розуміють, чому ми це робимо у воєнний час, але є чудові результати, – ділиться Марія Меньок. – Один з таких – встановлення дитячого майданчика. Він був започаткований місцевими мешканцями. Спільними зусиллями з органом місцевого самоврядування ми доповнили його різними елементами. Раніше в тій частині села не було жодного майданчика, а тепер дітям є де гратися. Виявилося, що їх там дуже багато, але раніше їм не було де зібратися. Ми навіть не знали, що там стільки дітей.

Жителі Киїнської громади позитивно реагують на зміни. Членкині налагодили не лише хорошу співпрацю з органом місцевого самоврядування, а й чудовий контакт з місцевими. Мешканці громади знають, чим займається організація, і для чого це робить, а позитивні зміни лише допомагають з усвідомленням діяльності жіночої ГО.

Попри наявність керівниці, жінки з впевненістю наголошують, що в колективі панує рівність, відсутній чіткий розподіл обов’язків. «Ми все робимо гуртом», – зазначає Марія. Атмосфера в колективі дружня, жінки в будь-який момент готові підтримати одна одну та допомогти. Голова ГО «Жінки за розвиток» говорить, що саме завдяки згуртованості команди вдається реалізовувати проєкти, та рухатися далі.

- Кожна з нас - унікальна, має свій досвід. Хтось знає щось одне краще, хтось – щось інше. Ми навчаємо одна одну, ділимося досвідом, допомагаємо, і не тільки, коли говоримо про роботу громадської організації, а й взагалі в житті.

Аби не втрачати запал, необхідно мати предмет натхнення. То хто ж є прикладом для ініціативних жінок Киїнської громади? Наталія розповідає:

- От якраз коаліція «Чернігівщина 1325» є таким плацдармом, де ми можемо познайомитися з іншими жіночими організаціями. Ми маємо змогу обмінятися досвідом, започаткувати якісь спільні проєкти, просто почати спілкуватися з іншими жіночими ГО. Раніше, наприклад, ми тут собі щось робимо, «Кіптівська жіноча спілка» собі щось робить, «Добро Тайм» так само. А завдяки коаліції, ми обмінюємося набутим досвідом, підтримуємо один одного, підсилюємо і працюємо далі.


«Коли ми зробимо все в нашій громаді, перейдемо до сусідніх»

Амбіційні «Жінки за розвиток» мають доволі багато планів. Кожна членкиня бажає зробити громаду сучасною та розвинутою, в першу чергу, для молодих жінок. Марія Меньок зізнається, що хотіла б, аби молодь переїжджала з міста до громади, а не навпаки. Про найближчі плани жінка говорить:

- У нас є чудова дубова алея, там, де ми започаткували майданчик, на межі двох населених пунктів. Що з одного боку, що з іншого розташовані нові житлові масиви. Там багато дітей, молоді, тому є бажання зробити не просто парк, а алею здоров’я. Також треба доробити сквер, який ми започаткували, де висаджені клени. На жаль, там поки що встановлено лише 4 лавки, але вони є, діти люблять там проводити час, а увечері взагалі вільного місця немає. Потрібно розширити, доповнити, облаштувати та зробити сучасний міні сквер.

Членкині громадської організації, Фото: ГО "Жінки за розвиток

Членкині громадської організації, Фото: ГО "Жінки за розвиток

Нещодавно завершився проєкт з інституційної підтримки за фінансування «Українського Жіночого Фонду». В його межах ГО «Жінки за розвиток» аналізували свій потенціал, та розробили стратегічний план на 2024-2025 роки. Команда дійшла спільної думки щодо того, у якому напрямку треба рухатися.

- Плануємо розвиватися, масштабуватися, розширювати свою діяльність не тільки на нашу громаду, – ділиться Наталія. – Коли ми зробимо все в нашій громаді, перейдемо до сусідніх. Насправді дуже класно реалізувати проєкти, які націлені не тільки на одну громаду. Можна і співпрацювати, і самостійно розширювати діяльність за участю інших громад, і показувати на власному прикладі, яких змін можна досягти.

Єдина проблема, з якою доводиться стикатися громадській організації – брак часу. Проте, для такої амбітної та ініціативної команди, це не так вже й критично. Ці жінки здатні вирішити будь-які проблеми, аби лише покращити життя громади.


Валентина Гавриленко

Чернігівська Медіа Група

Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.

Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ГО #Жінки за розвиток #громада #Киїнка #Чернігівщина
Оголошення
live comments feed...