• Головна
  • Легенди Болдиних гір у Чернігові: хто похований у кургані Гульбище?
14:30, 3 жовтня

Легенди Болдиних гір у Чернігові: хто похований у кургані Гульбище?

Згідно з міською легендою Чернігова, в кургані Гульбище на Болдиних горах похований один із найвідоміших героїв давньоруських билин — Ілля Муромець. Водночас у Києво-Печерській лаврі зберігаються мощі, які також вважають його останками. Тож хто ж насправді був справжній Ілля Муромець?

На Болдиних горах у Чернігові, в кургані Гульбище, знайшли стародавнє поховання з мечем, довжина якого становила 126 см — на 35–40 см більше, ніж звичайні мечі того часу. Є, насправді, нюанс: під час вилучення меча верхня частина розвалилася, а нижня була сильно пошкоджена іржею та кришилася.

Курган Гульбіще

Курган Гульбіще

Тим не менш, ця знахідка породила легенду, що там похований велетень, який став прототипом Іллі Муромця, відомого своїми подвигами саме в нашому регіоні, адже окрім меча були знайдені й інші знахідки саме великого розміру. Ось, що пише сам Дмитро Самоквасов, який копав кугран у 1872 році: «На глибині шостого аршину від вершини кургану, в центрі насипу, була відкрита окисла та обвуглена металева маса, що складалася з залізного шолому, який масивніше, ніж шолом з Чорної могили…»

Легенда залишається легендою, але є і факти.

Курганний могильник «Болдині гори», курган «Гульбище»

Курганний могильник «Болдині гори», курган «Гульбище»

Точне місце народження Іллі невідоме, припускають, що це місто Моровійськ на Чернігівщині. Перша згадка про богатиря датується 1570-ми роками, саме під іменем «Муровлянен». Ім'я «Муромець» з'явилося пізніше, коли фольклор почав об’єднувати декілька історичних героїв в один образ, і станеться це вже у ХІХ ст.

Цікаво, що існував і інший герой на ім'я Ілько Муромець: справжнє прізвище Коровін. Він був самозванцем, «лжепетром», який видавав себе за царевича Петра Федоровича, якого насправді ніколи не існувало. Ілько був розбійником, активним діячем періоду Смути в історії московського царства на початку ХVІІ століття. Його постать згодом змішали з образом Іллі Муровлянина, і так утворився збірний образ богатиря Іллі Муромця.

Реконструкція образу Іллі М. М. Герасимова за черепом преподобного

Реконструкція образу Іллі М. М. Герасимова за черепом преподобного

За билинним циклом видно, що Ілля Муровлянин є героєм Київщини і Чернігівщини. Ці території для нього були рідними. Він міг дістатися до Києва за один день. А одного разу, переплутавши дорогу, виїхав не в Київ, а в Чернігів. Ця географічна близькість міст дозволяє нам припустити, що місце, звідки походить богатир Ілля, розташоване десь у цій області.

35 років тому вчені дослідили мощі святого Іллі Муромця з Києво-Печерської лаври і виявили, що він справді страждав на хворобу кісток, що співпадає з легендою про богатиря, який змолоду не міг ходити.

Мощі святого Іллі Муромця з Києво-Печерській лаврі

Мощі святого Іллі Муромця з Києво-Печерській лаврі

Хоча в билинних текстах Ілля Муровець не описаний як велетень, легенди про велетня, ймовірно, виникли через оптичну ілюзію, яку бачили паломники, коли дивилися на його мощі в печерах.

Важливо підкреслити, що в билинному епосі Ілля Муровець ніколи не зображувався як гігант, там більше робився акцент на те, що не ходив, а потім раптом пішов.

Слід зазначити, що у часи Іллі Муромця місто Муром існувало в межах Чернігівського князівства, тож, навіть з цього боку билинний богатир має відношення до Чернігова.

Олександра Федоренко
Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#курган Гульбище #Ілля Муромець #Болдині Гори #Чернігів #історія
Оголошення
live comments feed...