• Головна
  • Європейські цінності та рівність: у Чернігові діє громадська організація, що націлена на створення гендерно-чутливого середовища в області
10:16, 17 жовтня 2024 р.

Європейські цінності та рівність: у Чернігові діє громадська організація, що націлена на створення гендерно-чутливого середовища в області

Чи важливо пропагувати гендерну рівність, справедливість та європейські цінності на Чернігівщині. Членкині ГО «Центр гендерної освіти» впевнені, що так. Громадська організація базується у стінах НУ «Чернігівська політехніка», звідки й бере свої початки. Як «Центр гендерної освіти» сприяє створенню гендерно-чутливого середовища на Чернігівщині, поділилася голова ГО.

Членкині громадської організації


«Створення ГО дозволило масштабувати свою діяльність»

Створенню громадської організації передувала робота «Центру гендерної освіти» НУ «Чернігівської політехніки», який досі діє в університеті. То в чому ж відмінність між двома центрами з однаковою назвою? Все дуже просто: лише громадська організація має можливість вести проєктну діяльність та співпрацювати з різними фондами.

- Напрями діяльності схожі – це сприяння створенню на Чернігівщині гендерно-чутливого середовища на засадах рівності та справедливості, – зауважила голова ГО «Центр гендерної освіти», проректор з науково-педагогічної роботи та соціального розвитку НУ «Чернігівська політехніка» Ольга Мельник.– Але саме статус громадської організації дозволяє брати участь у проєктах, співпрацювати з такими організаціями як, наприклад, Фундація прав людини, Фонд «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ) чи Програма розвитку ООН (ПРООН). Створення ГО дозволило вийти на рівень співпраці з іноземними фондами, і розширити географію нашої діяльності на весь регіон.

Ольга Мельник

Ольга Мельник

Як вже зазначила пані Ольга, метою діяльності є створення гендерно-чутливого середовища на Чернігівщині. Свій намір громадська організація втілює пропагуючи європейські цінності серед жителів області, зокрема, ідеї гендерного рівності, а також інформуванням стосовно гендерних питань.

Розпочали діяльність з організації та проведення інформаційно-просвітницьких кампаній, тренінгів і круглих столів, де роз’яснювали такі прості поняття як гендер, гендерна рівність тощо. А згодом центр вийшов на рівень співпраці з іншими організаціями зі здійснення проєктної діяльності. Голова громадської організації говорить:

- Коло наших заходів розширилося. Це не просто тренінги, а й організація культурно-мистецьких виставок, флешмобів для жителів міста, проведення просвітницької діяльності. Ми організовували навчальні тренінги для молоді, наприклад, в межах проєкту «Мир у цифровий час» підвищували обізнаність у сфері цифрового блогерства.

ГО «Центр гендерної освіти» нараховує до семи постійних членкинь. Організація також залучає експертів, які добре розуміються у певних напрямках громадянської освіти.

- Якщо є необхідність залучити інших фахівців, то ми це робимо. Так, наприклад, активно співпрацюємо з науковицею Ларисою Анатоліївною Юдою, однією з тих, хто стояв біля витоків жіночого руху на Чернігівщині. До реалізації освітніх заходів ГО «Центр гендерної освіти» ми залучаємо різних експертів, якщо є брак часу, чи потрібна нова інформація, або треба провести тренінг з певним спрямуванням. Одне з наших бажань – максимально залучати в роботу громадської організації чоловіків, у ролі тренерів чи учасників, щоб був баланс.


«Новий рівень роботи з молоддю»

Завідувачка кафедри філософії, суспільних наук НУ «Чернігівська політехніка» Наталія Шакун є постійною членкинею громадської організації. Серед плюсів членства жінка виділяє можливість отримувати нові знання та навички та впроваджувати їх у роботу з молоддю. Пані Наталія ділиться:

- Досвід насправді унікальний. Ми маємо можливість співпрацювати з осередками гендерної освіти в Сумах, Харкові, Черкасах. Це вихід на новий рівень роботи з молоддю. Ми маємо доступ до кращих практик неформальної освіти, якісної комунікації з експертами. Завдяки діяльності в ГО я маю можливість бути причетною до змін в громаді, навчатися та отримувати безцінний досвід.

Наталія Шакун

Наталія Шакун

Щоб розпочати проєктну діяльність, членкині пройшли спеціальне навчання, налагодили співпрацю з колегами і колежанками, жіночими громадськими організаціями Чернігівщини та України.

- Поступово на нас почали звертати увагу інші організації, що сприяло реалізації перших проєктів, – розповідає голова ГО «Центр гендерної освіти». – Серед таких ГО «Фундація з прав людини», завдяки якій втілено проєкти «Голос жінки має силу», «Доктор Блог», «Молодь, мир та безпека», й інші.

Громадська організація також долучилася до реалізації проєкту ГО «Фундація з прав людини», що має назву «Мир у цифровий час». Координаторкою цього проєкту в ГО «Центр гендерної освіти» була Наталія Шакун. Викладачка говорить:

- Проєкт був спрямований на підвищення компетентності молоді з цифрової освіти. Ми розвивали тему блогерства, обізнаності із законодавством Європи у сфері молодіжної політики, надавали інформацію про участь молоді на рівні громади, моделі та принципи залучення молоді, інструменти адвокації, що дозволить молоді активно впливати на місцеву політику..


Жінки – агентки соціальної згуртованості і відновлення в громаді

Повномасштабне вторгнення змусило безліч організацій переглянути свої напрямки роботи, а також доповнити їх новими, які б зокрема допомогли швидше оговтатися від пережитих жахів війни. Цю тематику не оминула й ГО «Центр гендерної освіти». Громадська організація й раніше говорила про роль жінки у суспільстві, однак це стало особливо актуально з 2022 року.

- Наразі жінки активно залучені до процесу відновлення після бойових дій. Проєкт «Жінки – агентки соціальної згуртованості та відновлення в громадах» спрямований на підвищення вмотивованості діяльності жінки в цих процесах, підтримку її емоційного стану, створення власної жіночої бізнес-ініціативи, – пояснює Ольга Мельник.

Проєкт «Жінки – агенти соціальної згуртованості та відновлення в громаді» реалізується за сприяння ПРООН в Україні та фінансової підтримки Уряду Франції. У межах нашої області його впроваджують у Чернігівській, Ріпкинській та Городнянській громаді. Голова ГО «Центр гендерної освіти» зазначає, що цей проєкт можна поділити умовно на три етапи. Перший – це аналіз ролі жінки у громадах, що включає соціологічне дослідження. Другий етап – це навчання жінок, а третій – презентація жіночих ініціатив та визначення серед них переможниць.

Реалізацію проєкту розпочали нещодавно – у вересні, а результати вже мають бути у березні наступного року. Ольга Мельник говорить, що в планах створення посібника, який міститиме історії успіху жінок, котрі беруть участь у проєкті. Вона впевнена, що в результаті учасниці створять такі бізнес-ініціативи, які сприятимуть процесам відновлення громад.


«Можливо одна учасниця й скаже, що її не зачепило, але 15 інших просять повторити»

Втілення будь-якого проєкту – це нелегка справа, яка потребує багато часу. Ольга Мельник зауважує, що їй як викладачці важливі логічність викладу матеріалу та підсумки. Якість проведення освітніх заходів понад усе. Жінка ділиться:

- Неформальна освіта передбачає і структурованість подачі інформації, і наявність інтерактивних вправ. У поєднанні змістовного навчання і якісної комунікації учасниць вбачаємо успіх заходу. Можливо одна учасниця й скаже, що її не зачепило, але 15 інших просять повторити. Я пишаюся кожним тренінгом, який ми провели, адже це досвід, який допоможе в майбутньому.

Серед багатьох заходів є й такі, що по особливому припали до душі членкинь. Для Наталії Шакун це флешмоб на площі зі студентами у 2022 році.

- Десь із червня ми починали реалізацію проєкту «Мир у цифровий час» у Чернігові. Це була особлива атмосфера, – згадує пані Наталія. – Ми вперше виходили в серпні на Красну площу відзначати День молоді вже за європейською датою. Виходили з українськими прапорами, молодь, перехожі писали свої побажання. Влітку 2022 року це було дуже символічно для містян, тому що Чернігів оговтувався від навали окупантів, і можливість молоді заявити про себе в той період була надзвичайно важливою.


«Завжди можна мріяти про більше»

Атмосфера колективу громадської організації зазвичай робоча. Водночас присутні і почуття гумору, і взаєморозуміння, і підтримка, однак голова ГО зазначає, що частенько не вистачає часу на просте спілкування поза діяльністю. Але це не заважає згуртовуватися, тож кожна готова підставити плече своїй колезі.

- Я потрапила в колектив однодумців. У нас доволі сучасна, молода організація, побудована на принципах самоорганізації. У колективі панує атмосфера співпраці, взаєморозуміння, бо інакше бути не може. Своєю діяльністю ми транслюємо такі цінності як підтримка, соціальна згуртованість, і відповідно, ми їх дотримуємося, – розповідає Наталія Шакун.

Попереду в громадської організації ще купа планів та заходів, які допоможуть у формуванні гендерно-чутливого середовища. Наразі ГО працює над створенням власного сайту. «Дизайн та зовнішній вигляд опрацювали, тепер займаємося наповненням», – говорить пані Ольга. Також «Центр гендерної освіти» прагне довести до фіналу вже згаданий проєкт «Жінки – агентки соціальної згуртованості та відновлення в громаді».

- Загалом я задоволена нашими результатами, – підсумовує Ольга Мельник. – Але завжди можна мріяти про більше, тож я сподіваюсь, що ми вийдемо і на міжнародний рівень Будемо й надалі реалізовувати громадські ініціативи, корисні як університетській родині НУ «Чернігівська політехніка», так і Чернігівській громаді та Україні.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ГО «Центр гендерної освіти» #гендерна рівність #Чернігівська політехніка #європейські цінності
Оголошення
live comments feed...