10:47, Сьогодні
«Зниклий безвісти»: як діяти, якщо отримали таку звістку про родича – розмова з юристкою Катериною Смуригіною
Війна приносить значні втрати серед військових і цивільних. Водночас обставини складаються так, що про долю багатьох людей нічого не відомо. Вони вважаються зниклими безвісти. За два з половиною роки війни в Україні зникли безвісти майже 54 тис. людей – військових і цивільних. Таку цифру озвучив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко. Рідні зниклих безвісти мають надію, що їх близькі перебувають у полоні, а тому ведуть пошуки і сподіваються на краще.
В кожній області працюють регіональні представники Уповноваженого з питань осіб, зниклих за особливих обставин. Про пошуки безвісти зниклих і підтримку їхніх родин ми поспілкувалися з регіональною представницею Уповноваженого Катериною Смуригіною – досвідченою юристкою з-понад 15-річним досвідом діяльності в державних установах та приватному секторі.
Півтори тисячі офіційно зареєстрованих зниклих безвісти на Чернігівщині
- Пані Катерино, скільки офіційно безвісти зниклих налічується в Чернігівській області?
- Станом на першу декаду листопада зареєстровано 1502 громадян, зниклих за особливих обставин, які проживали на території Чернігівської області. Наша база формується на підставі звернень рідних до поліції. Ми не можемо розділяти військових чи цивільних. Адже інформація про військових не підлягає розголошенню.
Водночас слід враховувати, що ця цифра не віддзеркалює всю ситуацію, адже, наприклад, люди могли виїхати з Чернігівської області і звернутися із заявою до поліції в іншому регіоні про зникнення когось із рідних.
- Які установи загалом займаються питаннями безвісти зниклих людей?
- Офіційно питаннями зниклих безвісти в Україні займаються кілька інституцій – Міністерство внутрішніх справ України, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Національна поліція України, Національне інформаційне бюро, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення військовополонених при СБУ. Вони в тому числі офіційно отримують інформацію від Російської федерації через Міжнародний комітет Червоного Хреста щодо українських полонених.
Водночас Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин має в областях регіональних представників для безпосереднього спілкування, координації та консультування родин та рідних зниклих безвісти.
- А на кого покладені функції саме розшуку безвісти зниклих?
- Функція розшуку зниклих безвісти в Україні покладена на органи Національної поліції. За підслідністю кримінальне провадження про зникнення людини здійснюється органами поліції за місцем зникнення.
Наразі при головних управліннях Національної поліції в областях функціонують центри розшуку, які контактують з родичами зниклих безвісти. І це зменшило кількість питань до слідчих. Мені теж родини нарікали на неможливість сконтактуватись зі слідчим в інших областях та на часту зміну слідчих, але це життєві ситуації – хтось звільнився, хтось перейшов на іншу роботу, когось мобілізували, а хтось, на жаль, загинув – такі реалії нашого життя. На сьогодні допомогу в контактуванні зі слідчими вирішили створені центри.
Як потрапити на прийом до регіонального представника, відповідального за це
- Як ви вибудовуєте свою роботу в області? Чи проводите прийоми родин, зустрічі, бо часто люди не знають, куди звертатися і що робити, коли отримують сповіщення, що чоловік, син чи брат зникли безвісти?
- Я прагну максимально допомогти родинам безвісти зниклих, роз’яснити, що і як вони мають робити, а тому щоденно проводжу особистий прийом в Чернігові, а також щотижня проходять виїзні зустрічі в громадах області де безпосередньо спілкуюся з рідними. Минулої пʼятниці я була в Прилуках, де проводила прийом родин зниклих безвісти, відповідала на всі питання.
Учора провели загальну зустріч із рідними зниклих безвісти у Корюківці. У загальних зустрічах також беруть участь регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини по Чернігівській області, представники ТЦК, Пенсійного фонду та інші. Зустрічі організовуємо спільно з місцевою владою, першочергово враховуючи питання безпеки. Я вже відвідала чимало громад, хоча проведення зустрічей в окремих із них, наприклад, Новгород-Сіверській під питанням, через небезпеку.
- Як можна дізнатися про ці зустрічі і потрапити на них?
- Зазвичай ми співпрацюємо із органами місцевої влади, маємо свої бази даних. Також я особисто напередодні обдзвонюю родини і запрошую, оскільки готуюся до кожної зустрічі, уточнюю, які документи мають чи не мають окремі родини, що для них є необхідним саме на зараз. Це дає змогу вирішити питання окремих родин вже на зустрічі. Наша спілкування завжди є тривалим, бо спочатку відповідаємо на загальні питання, а потім спілкуємося індивідуально, якщо в цьому є потреба. Наприклад, у Городні спілкування із родинами безвісти зниклих тривало 5 годин.
«Зниклий безвісти» – як діяти, якщо ви отримали таку звістку про вашого родича
- Яким має бути алгоритм дій рідних, коли вони отримують сповіщення про зникнення безвісти?
- Кожна державна установа, дотична до питань розшуку зниклих безвісти за особливих обставин, має алгоритм, який відрізняється тільки специфікою роботи цієї установи.
В частині роботи МВС та Уповноваженого і його представників важливим питанням для родин є отримання витягу з Єдиного реєстру зниклих безвісти за особливих обставин. Адже цей документ підтверджує статус людини, а саме зникнення за особливих обставин. Подати запит можна в електронному вигляді, а ось отримати документ можна лише за документального підтвердження родинних стосунків. Окремі вимоги для отримання витягів з Реєстру для цивільних і колишніх дружин. Для цивільних дружин – потрібно в судовому порядку довести факт спільного проживання без укладання шлюбу. А щодо колишніх дружин – вони зможуть отримати витяг із реєстру, якщо є законними представницями спільних дітей зі зниклим безвісти.
На підставі витягу з реєстру родини отримують в тому числі і фінансові пільги. Зокрема, йдеться про оформлення пенсії для дітей по втраті годувальника. Крім цього, рідні можуть оформити опіку над майном – це дозволяє доглядати за нерухомістю.
Безоплатної психологічної допомоги достатньо – звертайтеся
- Окрім питань із документами, отриманням пільг, ймовірно, одним із актуальних питань є психологічна підтримка таких родин?
- Так, переважна більшість родин зниклих безвісти потребують психологічної підтримки. Частково цю функцію виконуємо і ми. Адже часто, щоб відповісти на питання, спочатку потрібно вислухати людину, її переживання, проблеми, трохи заспокоїти.
Зараз в області створюють центри життєстійкості – там є соціальний працівник, що працює з родинами загиблих, полонених, зниклих безвісти і який теж може допомогти із психологічною підтримкою, спрямувати родини. Але поки що ці центри є не в усіх громадах.
Якісною щодо питань ментального здоров’я вважаю інтернет платформу «Як ти?», що ініційована Оленою Зеленською, там зібрані корисні поради щодо психологічної допомоги, а також відповідні контакти, куди можна звернутися, в тому числі онлайн і навіть анонімно.
У нашому регіоні також працюють громадські організації, які проводять фахову роботу в напрямку психологічної підтримки родин військовослужбовців загалом, та родин зниклих безвісти зокрема.
Крім цього, під час особистого прийому, за потреби, я запитую в родин щодо більш суттєвої психологічної підтримки. І якщо людина дозволяє, то я надаю контакти громадських організацій на Чернігівщини. Щоб не виділяти когось одного, пропоную кілька контактів – а людина потім вирішує, з ким їй краще контактувати і які запити вона має.
Поширюючи персональні дані зниклих безвісти, родини провокують шахраїв
- Це цинічно звучить, але родини, в яких зникли безвісти рідні, потрапляють в поле зору і дій шахраїв. Як їм убезпечитися?
- Так, ще однією темою для спілкування під час зустрічей із родинами зниклих безвісти є уникнення шахрайства. Адже коли вони, намагаючись знайти хоча б якісь зачіпки про рідних, поширюють детальну інформацію про них – фото, дату народження, звання, військову частину, вказують точне місце зникнення, то провокують шахраїв.
Найчастіше рідні отримують дзвінки від шахраїв, в тому числі і зі сторони Російської Федерації, які стосуються оплати деяких послуг, в тому числі можливості поспілкуватися зі зниклою людиною телефоном, передати їй речі, ліки. Іноді прохання зі сторони стосуються виконання рідними певних дій, що можуть бути пов’язаними з питаннями національної безпеки країни, взамін на розмову з рідним або його звільнення. Тому детально роз’яснюємо, що в жодному разі не можна реагувати на такі заклики, більш того, про них потрібно повідомляти компетентним органам.
Окремо хочу підкреслити, що діяльність державних установ, залучених до роботи, пов’язаної з пошуком зниклих безвісти, полонених є виключно безоплатною.
Ірина Синельник
Чернігівська Медіа Група
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...