09:35, 3 грудня
Започатковують міські традиції, підтримують і мотивують: як «Спілка жінок Чернігова» зміцнює роль жінки в суспільстві
Жіноча громадська організація «Спілка жінок Чернігова» відіграє важливу роль у розвитку громади, а також сприяє професійному та особистісному становленні жінок. Громадська організація реалізувала низку проєктів спрямованих на досягнення гендерної рівності, захисту прав жінок, допомогу вразливим категоріям населення тощо. Наразі спілка є чудовим прикладом того, як згуртованість може сприяти змінам у суспільстві та надихати до дій.
«Жінка має потужний потенціал не лише до виховання дітей та ведення господарства»
«Спілка жінок Чернігова» заснована 1998 року, однак історія громадської організації розпочалася раніше. На початку 90-х років на різних підприємствах міста, в установах, організаціях діяли жіночі ради, а після проголошення незалежності України в 1991 році постало питання створення жіночих ГО.Засновувалися обласні, районні, міські організації, а в 1998 році – «Спілка жінок Чернігова».
Людмила Канюка
- На той час, в організацію входило 22 жіночі ради, – зазначає Почесна голова «Спілки жінок Чернігова» Людмила Канюка. – Це і був актив жінок, заснований 1994 року, який працював при Чернігівській обласній жіночої організації «Спілки жінок України».
Людмила Канюка працювала на підприємстві «Чернігівське Хімволокно» і входила до складу жіночої ради міста, яку очолювала Людмила Геращенко, а згодом стала головою «Спілки жінок Чернігова».
Зараз громадська організація обʼєднує жінок різних професій, зокрема лікарів, вчителів, підприємниць. При заснуванні метою спілки стало активне залучення жінок до розбудови незалежної України, до участі в прийнятті рішень на рівні громади, питання безпеки праці жінок, формування лідерок із активною життєвою позицією.
Чому саме жіноча організація? Теперішня голова «Спілки жінок Чернігова» Наталія Хольченкова говорить:
Наталія Хольченкова
- Жінки протягом століття виборюють своє право голосувати, обирати, кожного разу доводити, що жінка має потужний потенціал не лише до виховання дітей, ведення господарства, а й до суспільно-політичного життя. Такі об'єднання надають жінкам можливість підтримувати одна одну, обмінюватися досвідом, надихати.
Пані Людмила додає, що завдяки жіночим організаціям вдалося просунути в суспільстві розуміння рівних прав та можливостей.
- У 2006 році, коли був прийнятий закон про рівні права і можливості жінок і чоловіків в Україні, плутали слово «гендер» і «тендер». Ми, жінки, зробили дуже велику роботу з просування розуміння рівних прав і можливостей, розбудови нашого суспільства на рівних правах.
«Жінка року» – традиція, що розкриває потенціал
Одним з перших заходів, який проводиться і дотепер, є «Жінка року». Спілчанки започаткували традицію на міському рівні у 1998 році, цієї зими відбудеться вже 27-ме нагородження.
- Це соціально значущий конкурс, у межах якого відзначають досягнення жінок Чернігова в усіх сферах життя. Це можливість показати, наскільки жінки мають потужний потенціал, щоб одночасно приділяти увагу родині, виховувати дітей, бути успішною на робочому місці, займатися собою, і бути розвиненою особистістю. Я думаю, що в Україні навряд є саме такі сталі традиції, які б мали таку славетну історію, – зауважила пані Наталія.
Вже 215 жінок Чернігова є почесними лауреатками конкурсу. Серед них представниці різноманітних сфер діяльності: і медикині, і журналістки, і волонтерки та багато інших. «Ми пишаємося тим, що продовжуємо цю традицію, розкриваємо потужний потенціал кожної жінки», – зазначає голова «Спілка жінок Чернігова». Конкурс «Жінка року» – це важлива подія, яка підкреслює вагомість жінки, та мотивує до нових звершень.
Жінки 70+, які крокують у ногу з часом
У травні наступного року буде відзначати 30-річчя жіночий клуб «Ветеран». Це також один зі сталих проєктів «Спілки жінок Чернігова». До клубу входять жінки поважного віку, які оперували солдатів, пережили блокаду, відбудовували місто після Другої світової війни.
- Спочатку налічувалося 15 жінок, – говорить Почесна голова спілки. – На сьогодні десь близько 80 учасниць жіночого клубу «Ветеран». Це жінки знані в місті, почесні. Вони відбудовували, працювали на підприємствах, мали активну життєву громадську позицію тоді, і зараз.
ГО проводить заходи різних напрямів для клубу «Ветеран», ось нещодавно організували святкування 90-річчя спілчанки, яка керує клубом. А на день міста Чернігова 21 вересня учасниці клубу ділилися спогадами про розбудову обласного центру після війни.
- Попри свій вік, а це 70+, жінки дуже активні, енергійні, тягнуться до всього нового, щоб крокувати в ногу з часом. Людмила Іванівна організовує багато просвітницьких заходів. Нещодавно реалізовували проєкт «Університет третього віку» за участі представниці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернігівській області Лариси Шумної. Було проведено ряд тренінгів, заходів для жінок з різних тематик, – розповідає Наталія Хольченкова.
Учасниці клубу «Ветеран» двічі на місяць навчалися кібербезпеки, дізнавалися більше про пенсійне забезпечення, зміни у сфері охорони здоров’я та відвідували інші просвітницькі тренінги. Окрім інформаційних заходів, спілчанки організовують культурні події, підтримують жінок, надають гуманітарну допомогу та можливість поспілкуватися, провести цікаво час. Голова ГО наголошує:
- Ми, молоде покоління, надихаємося нашим старшим поколінням. Попри всі виклики часу, жінки клубу «Ветеран» об'єднуються задля допомоги нашим захисникам. За своїми можливостями вони і збирають кошти, і шиють, і плетуть сітки,і роблять смаколики. Попри мінімальний розмір пенсії, вони все одно намагаються виділити щось на донати тим, хто нас захищає.
Підтримка ментального та фізичного здоров’я
Важливими напрямом у діяльності спілки є підтримка ментального та фізичного здоров’я. Наприклад, спільно з представниками ГО «Асоціація політичних психологів України» проводили просвітницько практичний захід «Жінки Чернігівщини в умовах COVID-19: проблеми, наслідки, прориви». На ньому були присутні представниці різного віку та професій. Було напрацьовано ряд конкретних пропозицій, які використали для практичного втілення в життя у період пандемії. Регулярно проводяться й заходи стосовно жіночого здоров’я.
- При нашій організації активно працюють представниці «Асоціації жінок – керівників лікувальних закладів» лікарень та поліклінік міста, які проводять значну профілактичну роботу з населенням, – говорить Людмила Канюка.
«Спілка жінок Чернігова» організовує різні культурні події, тренінги з психологами, майстеркласи задля поліпшення ментального здоров’я. Одним з цікавих проєктів є «Арт-натхнення».Більше ніж півтисячі жінок різного віку та професій, а також дітей, без досвіду та підготовки, відвідували заняття змалювання, отримуючи естетичну насолоду від спілкування, поліпшуючи своє ментальне здоров’я. Впровадили й курс «Feel your body», на якому жінки щонеділі виконують різні фізичні вправи в комплексі з танцями.
Звісно ж «Спілка жінок Чернігова» активно долучається до громадського життя міста. Наталія Хольченкова ділиться:
- Проводимо різноманітні круглі столи, тренінги, обговорення, дискусії на різні теми. Наприклад, був захід щодо захисту прав жінок, і в результаті ми назбирали рекомендації та список центрів та організацій, де можна отримати безоплатну допомогу, і розповсюдили.
Наразі проходить Всеукраїнська щорічна акція «16 днів проти насильства», в рамках якої організація зібрала список організацій та адрес, куди жінки можуть звернутися за потреби.
Допомога військовим, дітям та підприємницям
ГО активно підтримує жінок-підприємниць, співпрацює з різними фондами, допомагає розповсюдити інформацію про ґрантові програми, оформити ґрант, скоординувати.
- У 2025 році плануємо започаткувати новий проєкт «Сила менторства», - розповідає голова «Спілки жінок Чернігова». – Молода жінка зможе знайти собі менторку, і на практиці отримати поради, рекомендації, як краще рухатися обраним шляхом для того, щоб не повторювати помилок, або більш ефективно побудувати свою кар'єру.
Ну і звісно ж куди в умовах війни без допомоги військовим. Спілка проводить благодійні заходи, збирає кошти на потреби ЗСУ та організовує плетіння сіток.
Також вже 25 років проводиться захід для талановитих дітей «Щаслива дитина – щаслива Україна». Долучаються не лише юні жителі Чернігова, а й батьки, які підтримують їх, аби ті досягли висот. У співпраці з управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту, ГО пропагує здоровий спосіб життя родини, досягнення та виховання, адже в цьому полягає майбутнє України.
До повномасштабного вторгнення «Спілка жінок Чернігова» опікувалася дитячими відділеннями обласної лікарні, онкоцентру й тубдиспансеру, допомагала будинку сімейного типу та іншим дітям, які цього потребували. А з лютого 2022 року додався такий напрям як психологічна та гуманітарна допомога сім’ям ВПО. Для дітей організовують свята, майстеркласи, розваги.
«Навіть перебуваючи в іншій сфері я бачила роботу спілки»
Вікова категорія спілчанок різна, до ГО входить багато молоді. Серед таких і Вероніка Приходько – секретар організації.
Вероніка Приходько
- До «Спілки жінок Чернігова» я долучилася рік тому, але до цього брала участь в активностях жіночого руху, оскільки була дотичною до громадської діяльності. Навіть перебуваючи в іншій сфері діяльності, я бачила роботу спілки. Вони для мене як приклад жінок-лідерок, з якими хочеться спілкуватися, набратися досвіду, на яких хочеться рівнятися. За рік я отримала класні враження від роботи, – розповідає Вероніка.
Секретар організації наголошує, що за рік реалізовано багато різнопланових проєктів, до яких долучали молодь. «У нас реєстраційна форма постійно забита», – говорить вона. Про діяльність в ГО Вероніка Приходько розповідає:
- Я дуже ціную нашу спільноту, це можливість постійно розвиватися, бути в колі однодумців, колежанок, які підтримують, з якими можна взаємодіяти. Коли є проєкт, є ідея, коли тобі хочеться розвивати місто, то робити це в колі підтримки завжди простіше та приємніше.
Вероніка зазначає, що цінність організації у вміннях об’єднати жінок Чернігова. Кожна працює у своєму напрямку, але вони мають спільну мету, роблять внесок у розвиток громади.
Низка заходів, тренінгів - плани на 2025 рік
На майбутнє спілчанки мають намір масштабувати свою діяльність, впроваджувати більше довгострокових проєктів. Голова спілки ділиться:
- Плануємо реалізувати проєкт «Академія жіночого лідерства». Також відбудеться серія заходів проєкту «Сила менторства», а вже 20 грудня пройде 27 рік поспіль конкурс «Жінка року». Ще буде серія благодійних заходів на Різдво для дітей ВПО, військових, а також благодійні заходи на допомогу ЗСУ. І звичайно, будемо збиратися для внутрішньо стратегічної сесії, щоб напрацювати план на 2025 рік.
Пані Наталія зазначає, що попри відмінність у віці, сфері роботи, соціальному статусі, усіх членкинь об’єднує бажання зробити Чернігів кращим. Варто зазначити, що завдяки діяльності в громадській організації, кожна спілчанка має можливість звернутися до колег, та отримати колосальну підтримку, або просту пораду.
Фото зі сторінки ГО "Спілка жінок Чернігова" у Facebook
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.
Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
live comments feed...