09:48, Сьогодні
Жінки, які зацікавлені в розвитку: досвід Понорницької громади
Традиційно громадські організації є не лише тим містком, що поєднує зусилля активної частини суспільства і влади в розвитку територій та вирішенні важливих проблемних питань, а й поштовхом до кардинальних змін. Таку закономірність можемо спостерігати і в Понорницькій громаді, що обʼєднала 16 населених пунктів, і стала однією з успішних в регіоні.
Активні жінки громади обʼєдналися в громадську організацію «Жінки Понорниччини». Це одна з молодих громадських організацій Чернігівської області, що прагне розвиватися, створювати проєкти для покращення життя в громаді, вирішували актуальні проблемні питання, сприяти самореалізації жінок тощо.
Громадська організація як результат партнерського проєкту
Громади, що зʼявилися в Україні як підсумок реформи децентралізації, завдяки перерозподілу бюджетних коштів отримали змогу покращувати умови діяльності освітніх і медичних закладів, культурних центрів у сільській місцевості. Адже упродовж років на місцях на це просто не вистачало фінансів.
Свій вагомий внесок у розвиток громад почали робити громадські організації. Завдяки діяльності вдавалося покращувати залученість місцевих жителів до прийняття рішень у громаді, чимало проєктів були спрямовані на захист прав жінок, протидію домашньому насильству, підтримку жінок і дівчат у сільській місцевості.
Свої корективи у громадський рух внесла війна, що суттєво обмежила можливості громад до розвитку. Але і в цих умовах вирішувати проблемні питання знову взялися недержавні організації за підтримки різних міжнародних та благодійних фондів.
До речі, під час війни у Понорницькій громаді працював Волонтерський центр.
З наступом російських військ села Понорницької громади виявилися відрізані від сполучення з іншими населеними пунктами, а це значно порушило життя місцевих жителів. Викликом стало поповнити запаси продовольства, забезпечити доступ до медичної допомоги. У місцевих магазинах миттєво з полиць зникло все - люди в паніці розкупили всі товари. Волонтерський центр дбав про вирішення гуманітарних проблем місцевих жителів, а також внутрішньо переміщених осіб. Його діяльність була мобілізуючою, адже обʼєднала місцевих жителів спільною справою.
Після деокупації регіону зʼявилася ініціатива відкрити в громаді простір «Незламні». Це був однойменний проєкт громадських організацій «Агенція ефективного розвитку» та «Асоціації демократичного розвитку» за підтримки проєкту «Зміцнення громадянського суспільства в країнах Східного партнерства», який фінансувався урядом Федеративної Республіки Німеччина та Європейським Союзом.
Як розповіла керівниця ГО «Жінки Понорниччини» Тетяна Рощин, із початком повномасштабної війни місцеві жінки регулярно зустрічалися, вирішували з огляду на свої можливості соціальні питання, підтримували одна одну. Однак умови, в яких вони працювали давно потребували якісних змін: ремонту приміщення та оснащення відповідною технікою та меблями. Тож проєкт поставив за мету допомогти активним жінкам Понорницької громади мати сучасний зручний простір для спілкування, навчання і взаємодії.
Він передбачав створення однойменного комунікаційного простору для жінок і дівчат у приміщенні Понорницького будинку культури.
Крім ремонту приміщення та оснащення його обладнанням, у межах проєкту відбулися 11 тренінгів, що стосувалися актуальних питань - безпеки і домедичної допомоги, жіночого здоровʼя, психологічної підтримки, протидії емоційному вигорянню під час війни, медіаграмотності та протидії фейкам тощо.
Останній тренінг був чи не з найсерйознішої теми - проєктного менеджменту. Організатори намагалися зробити його максимально ефективним і корисним. Таким, щоб після нього були результати в довгостроковій перспективі. «Ми очікуємо, що наші учасниці зможуть самостійно у майбутньому залучати грантове фінансування для своїх проєктів та громади. І ми впевнені - у них все вийде», - поділилися в ГО «Агенція ефективного розвитку».
Проєкт далі вирушив у самостійне плавання. «Він був, є, і буде самодостатнім. Там вже неодноразово проводилися заходи, які не повʼязані прямо з нашим проєктом, і ми радіємо, що цей затишний куточок розвивається і без нашої участі», - прокоментували активістки. Ще одним підсумком проєкту стало створення громадської організації «Жінки Понорниччини».
Фотопроєкт «Відселені війною»
Першим проєктом організації став фотопроєкт для внутрішньо переміщених осіб - нових мешканок громади. Партнером у проєкті стала міжнародна організація ZOA Україна.
Минулого літа в Понорницькій громаді реалізували фотопроєкт «Відселені війною».
Ініціатива була покликана покращити психоемоційний стан жінок і дівчат, які стали вимушеними переселенками та евакуювалися з прикордоння, неподалік з Росією. А ще - ознайомити їх із культурною спадщиною громади, де жінки-ВПО знайшли прихисток.
Кожній учасниці підібрали стародавній автентичний одяг, який носили у минулому столітті жінки та дівчата у селах, що тепер входять до складу Понорницької громади. Одяг для фотосесії надав Мезинський національний природний парк та представниці громадської організації.
«Яскраві, усміхнені учасниці проєкту отримали задоволення від процесу приміряння одягу, спілкування, та фотосесії. Цей досвід не лише підняв настрій жінок, але й став важливим кроком у відновленні їхньої самооцінки та впевненості. Фотосесія дала можливість жінкам відчути себе красивими, сильними і непереможними, що є надзвичайно важливим у часи стресу та невизначеності», - повідомили на сторінці організації ZOA в Україні.
У пошуках ідей та проєктів
Наразі громадська організація «Жінки Понорниччини» перебуває на етапі свого становлення. За словами керівниці ГО Тетяни Рощин, організація орієнтована на активізацію жіночого руху Понорницької громади, заохочення до діяльності та залучення до співпраці активних жінок у населених пунктах громади.
«У нас є різні ідеї, ми пробуємо писати грантові заявки на конкурс, однак поки не отримали підтримки. Однак розуміємо, що двері відкриються, якщо в них стукати», - розповідає Тетяна Рощин. Вона з колежанками відкриті до нових ідей та пропозицій, відвідують різноманітні тренінги, розширюють коло спілкування. Серед актуальних проблем, що потребують вирішення за участю громадської організації, - підтримка, покращення психоемоційного стану матерів і дружин військовослужбовців, збереження памʼяті про війну, створення просторів для молоді в сільській місцевості тощо. Ще однією з тем, що цікава «Жінкам Понорниччини» є збереження та популяризація власної історичної спадщини. Не маючи сторонньої підтримки, вони збирають старовинні світлини з сіл, на яких увіковічені різні історичні події та місцеві жителі.
Особливі надії активістки Понорницької громади покладають на форум жіночих організацій Чернігівщини, що пройде в Чернігові 13 грудня. Адже його метою є поширення кращих практик діяльності жіночих громадських організацій Чернігівської області, аналіз їхньої ролі в житті місцевих громад, а також посилення процесів мережування і створення коаліцій. Учасницями й учасниками форуму стануть представники понад 10 громадських організацій із Чернігова та громад області.
Активістка ГО «Жінки Понорниччини» Світлана Селянська погоджується, що в умовах війни жіночі організації відіграють важливу роль у просуванні рівних прав і можливостей жінок та чоловіків; збільшення присутності жінок у різних сферах суспільного життя; вирішенні нагальних питань та відновленню місцевих громад; допомозі постраждалим від гендерно обумовленого насильства тощо. І їхня організація на форумі матиме нагоду розширити свої обрії - не лише дізнатися нову інформацію, а й потоваришувати з колежанками з інших громад Чернігівської області. Адже такі заходи створюють спільний простір для комунікації, є майданчиком не просто для обміну досвідом, а й зародження нових колаборацій між організаціями з різних громад.
«Ми стежимо за діяльністю колежанок у різних громадах, тому зацікавлені в особистому знайомстві, обговоренні нових ідей і можливо, створенні спільних проєктів», - поділилася Світлана Селянська.
Ярина Мирославська
Чернігівська Медіа Група
Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.
Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
15:15, Сьогодні
41
18:26, 23 листопада
25
14:44, 27 листопада
live comments feed...