• Головна
  • Ремонт правосуддя: у Чернігові триває відновлення судів
13:43, Вчора

Ремонт правосуддя: у Чернігові триває відновлення судів

У Господарському та Апеляційному судах тривають ремонти, колаж порталу «pechera.info»

У Господарському та Апеляційному судах тривають ремонти, колаж порталу «pechera.info»

Чернігову складно забути свої рани та чорні дні. Однієї з найбільш кровавих сторінок історії міста після закінчення облоги російсько-білоруськими окупантами, стало 19 серпня 2023-го року. День ракетного удару по центру міста.  Тоді постраждало 214 людей, 7 загинуло.

Про це повідомляє Чернігівський онлайн-журнал «PECHERA.info».

Одним з наслідків ударів стало пошкодження двох судів, які знаходилися неподалік від епіцентру вибуху – Господарського та Апеляційного. Причому пошкодження судів прямо вплинуло на судові процеси над… Росією: як ми розповідали, через пошкодження Господарського суду вчасно не відбулося щонайменше одне з запланованих засідань справи, в межах якої з Росії могли стягнути 91 мільйон гривень.

Втім, наразі обидва суди не тільки функціонують, а й проводять відбудову, аби подолати наслідки російського ракетного удару. Саме до цієї відбудови ми більш детально придивимося у нашому матеріалі.

Господарський суд: відбудова суду через суд

Господарський
Господарський суд, світлина Валентина Бобиря

Тендер на капітальний ремонт Господарського суду оголосили ще у грудні 2023-го року. Заявлена початкова (тобто максимальна) ціна цього ремонту – 45 мільйонів 28 тисяч 316 гривень.

У торгах взяла участь лише одна компанія зі складною назвою – Дочірнє підприємство «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» з Чернігова (за даними системи «YouControl» кінцевим бенефіціаром цієї фірми є Віктор Вереша). «Сівербудівці» знизили початкову ціну на 30 тисяч та зголосився провести ремонт за 44 мільйони 998 тисяч 209 гривень 56 копійок.

Ще тоді ж, у грудні 2023-го року, між Господарським судом та Дочірнім підприємством «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» (надалі будемо його називати просто «Сівербуд») був заключений договір, у додатках до якого ремонт деталізувався.

Всього роботи мали бути розділені на кілька черг. Їх кількість та вартість самих робіт  кілька разів змінювалася – сторони підписали одразу 6 додаткових угод. Згідно з однією з останніх, від 19 грудня 2024-го, ремонт мали розбити на 2 черги.  В рамках першої повинні зробити загальнобувельні роботи і блискавко- та вогнезахист.

Але найбільш насиченим за кількістю робіт є другий етап, під час якого, зокрема, мають відремонтувати опалення (на це планують витратити 4,1 мільйон), зробити електротехнічні роботи (3,1 мільйон), внутрішню воду та каналізацію (1,2 мільйони), зовнішнє водопостачання та водовідведення (ще 926 тисяч), телефонізацію (1,3 мільйони) і навіть витратити понад 400 тисяч на відеонагляд.

Передбачалося, що роботи будуть завершені до 24 грудня 2024-го року. Втім, у вересні 2024-го року сторони підписали додаткову угоду, якою продовжили термін дії договору до 24 грудня 2025-го – тобто рівно на рік.

Однак і ця дата була не остаточною. У пресслужбі суду уточнили:

– На сьогодні строк виконання робіт продовжено орієнтовно до 31.12.2025 року.

До речі, отією передостанньою додатковою угодою, від 19 грудня, була зменшена і загальна вартість робіт – до 44 мільйонів 818 тисяч 802 гривень 27 копійок(тобто від ціни, з якою «Сівербуд» виграв тендер, вартість скинули ще на 180 тисяч). 6,1 мільйон з цієї суми мають виплатити у 2024-му, решту – у 2025-му році. Джерело фінансування цих коштів – держбюджет України.

– Наразі відбулося коригування вартості робіт згідно з фактичними цінами. Обсяг робіт не зменшено, – пояснили нам це рішення у пресслужбі Господарського суду. 

Згідно договору, гарантійний строк на виконані роботи – 10 років. Якщо у цей період будуть виявлені недоліки у проведених «Сівербудом» роботах, вони будуть зобов’язані ці недоліки усунути.

Суд йде до суду

суд йде до суду
Через ремонт Господарського суду сам суд та Держаудитслужба... судяться, світлина Валентина Бобиря

У грудні 2023-го Держаудитслужба провела моніторинг тендеру та виявила деякі невідповідності, які, зокрема, стосувалися кваліфікації працівників «Сівербуду» (наприклад, один з працівників в одному з документів був вказаний як бетоняр 2 розряду, а в іншому – просто як бетоняр), також претензії стосувалися договору на вивіз сміття виконавцем робіт. Аудитори вважали, що Господарський суд мав відхилити пропозицію «Сівербуду».

Не погоджуючись з цим рішенням, Господарський суд пішов… у суд. Не свій, а Чернігівський окружний адміністративний – той, що на вулиці Київській у приміщенні колишньої школи № 8.

Господарський суд просив у своєму позові скасувати висновок Держаудитслужби і у березні 2024-го року окружний адміністративний суд став на бік своїх колег з Господарського суду та повністю задовольнив позивні вимоги.

Втім, справа на цьому не закінчилася, адже аудитори подали скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду (він знаходиться у Києві). Наприкінці травня 2024-го там призначили письмове провадження розгляду цієї справи. Остання опублікована у реєстрі судових рішень ухвала по цій справі датується 30 травня, а в реєстрі стану розгляду справ вона значиться як така, за якою відкрито провадження.

Отже, можна зробити висновок, що постанова суду апеляційної інстанції, після якої рішення і мало б набрати законної сили, досі не винесена:

– Ще немає результату розгляду апеляційною інстанцією. За даними з Єдиного державного реєстру судових рішень, справу призначено в порядку письмового провадження, – підтверджують у пресслужбі Госпдарського суду.

Апеляційний суд: боротьба невідповідностей

Апеляційний суд
Апеляційний суд вже розпочав ремонт, світлина Валентина Бобиря

Хоча Господарський та Апеляційний суди були пошкоджені в один день – 19 серпня 2023-го, тендер на капітальний ремонт Чернігівського апеляційного суду оголосили лише у вересні 2024-го року.

І тут важливо зазначити нюанс: на відміну від сусідньої будівлі, приміщення, в якому розташовується Апеляційний суд є пам’яткою архітектури місцевого значення: у реєстрі він записаний як «Адміністративний будинок» 1952 року побудови.

Очікувана (тобто максимальна) вартість робіт складала 45,5 мільйонів.

Тендер на ремонт Апеляційного суду став набагато більш конкурентним, ніж у Господарського – на нього вийшли одразу чотири компанії: київські ТОВ «СТРОЙРЕФІР» і ТОВ «Будівельна компанія «Прайд» та чернігівські ПП «Фірма «Номінал» і ТОВ «Стройбуд Консалт Інвест».

Найменшу ціну – 40,3 мільйони гривень, тобто більш ніж на 5 мільйонів знизивши максимальну ціну, запропонувала ТОВ «Стройбуд Консалт Інвест». Бенефіціаром та директором цієї компанії значиться Віталій Кисіль. За даними системи «YouControl», компанія виграла тендерів на понад 130 мільйонів гривень.

Втім, судом (тобто замовником тендеру, бо у цьому матеріалі про суди багато – можна і заплутатися) пропозиція «Стройбуд Консалт Інвеста» була відхилена. Судячи з протоколу, яким цю пропозицію і відхилили, претензії викликали лом з «Епіцентру» (у даному випадку, схоже, йдеться про лом, як інструмент) та розрахунки вартості робіт на зовнішній електромережі.

Отже, договір підписали з ПП «Фірма «Номінал» (власником цієї компанії система «YouControl» називає Петра Шаговку, фірма вигравала тендери, сумарно, на 191 мільйон гривень). До  пропозиції «Фірми «Номінал» теж були претензії – зокрема, щодо стажу роботи виконроба на своєї посаді (він мав би бути не меншим, ніж 5 років) та документів інженера-проєктувальника. Втім, невідповідності були усунуті, адже ще 18 жовтня сторони підписали протокол, яким «Фірму «Номінал» було визнано переможцем закупівлі. Договір з переможцем підписали 30 жовтня.

В будівлі Апеляційноого суду роботи мають бути виконані до 30 листопада 2025-го року.  Вартість ремонту – 40 мільйонів 989 тисяч 725 гривень 25 копійок, з яких 7,8 мільйонів мають бути виплачені до кінця 2024-го року, решта – у 2025-му. Джерело фінансування ремонту – аналогічне з Господарським судом – Державний бюджет України.

До кінця 2024-го року планують відремонтувати покрівлю, встановити блискавкозахист та новий електронний годинник, а також встановити двері. Всього ж роботи розділені на 33 складові, серед яких обладнання каналізації, модернізація (у документах – «улаштування») електропостачання та освітлення, ремонт підлоги тощо.

Як нам розповіли у пресслужбі суду, всі необхідні документи для проведення робіт у будівлі-пам’ятці архітектури, були отримані (тож хвилюватися щодо цього не варто).

Гарантійний строк експлуатації об’єкту становить 10 років. Якщо у цей термін будуть виявлені дефекти, пов’язані саме з матеріалами або якістю виконаних робіт – підрядник, тобто ПП «Фірма «Номінал», має усувати ці недоліки власними силами.

годинник на суді
Годинник на Апеляційному суді мають замінити, світлина Валентина Бобиря

Хоча лише Апеляційний суд є пам’яткою архітектури, обидві будівлі судів є важливою частиною «ансамблю Красної площі», тобто того, що чернігівець, або ж турист може побачити, зайшовши на головну площу міста. Цей ансамбль, як і Чернігів та чернігівців загалом, не пощадили російсько-білоруські окупанти. Але маємо зберегти ми – українці, адже саме нам тут жити.

Тому бажаємо судам успіхів у ремонтах. І нагадаємо, що ми розповідали про ще одну знакову будівлю неподалік – колишній кінотеатр ім. Щорса.

Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#відбудова #Апеляційний суд #наслідки обстрілів #Господарський суд #капітальний ремонт
Оголошення
live comments feed...