16:02, 30 грудня 2024 р.
Допомагають жінкам Чернігівщини в економічній, політичній та соціальній сфері: як «Асоціація демократичного розвитку» підтримує жіночий рух в регіоні
Діяльність ГО «Асоціація демократичного розвитку» спрямована на підтримку жінок в економічній, політичній та соціальній сфері. Громадська організація вже майже 10 років сприяє розвитку жіночого руху на Чернігівщині. Які цікаві проєкти вдалося реалізувати за цей час, та як повномасштабне вторгнення вплинуло на напрямки діяльності – читайте далі.
«Важливо, щоб голос жінок був почутим»
ГО «Асоціація демократичного розвитку» створена в лютому 2015 року. Керівниця громадської організації Анна Ніколенко-Баєва зазначає, що головна мета діяльності – захист прав жінок, зокрема в економічній, політичній та соціальній сферах. Також вона підкреслює, що у воєнний час підтримка жіночого руху набула особливо важливого значення
- Більшість чоловіків воюють, триває мобілізація, у громадах залишається багато жінок. Важливо, щоб їхній голос був почутим, щоб вони могли впливати на політику, на прийняття рішень на місцеву рівні. Доносити голос цих жінок можуть місцеві жіночі громадські організації, які працюють на місцях. І якщо ми будемо підтримувати їх та співпрацювати, то ми будемо сильнішими, і, відповідно, будуть враховані потреби жінок, – пояснює Анна Ніколенко-Баєва.
Наразі ГО нараховує близько 30 осіб. За майже десятиліття організація реалізувала безліч проєктів. Найперший охопив не лише Чернігівщину, а й Чернівецьку, Вінницьку та Хмельницьку області. «Асоціація демократичного розвитку» навчала громади тонкощам запровадження бюджету участі, пояснювала, як писати проєкти, створювати робочі групи тощо.
- Перше фінансування ми отримали від Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, – згадує пані Анна. – Це був наш перший партнер, який повірив в нас, надав нам фінансування.
Згодом ГО почала займатися підтримкою жінок у політичній та соціальній сфері, паралельно розвиваючи економічні спроможності жінок, а іноді й чоловіків. В пріоритеті була підтримка власної справи ВПО та учасників й учасниць АТО.
Результати реалізованих проєктів громадською організацією доволі успішні. Згідно з аналізом, який провела «Асоціація демократичного розвитку» у 2021 році, 95% підприємців, котрих підтримала ГО, продовжували працювати.
«Якщо не приділяти увагу психоемоційному стану людей, то відчуватимуться проблеми в наступних поколіннях»
На початку 2022 року «Асоціація демократичного розвитку» планувала розвивати жіночий рух на Чернігівщині, навіть 23 лютого 2022 року підписала меморандум із жіночими ГО регіону. Повномасштабне вторгнення в перший рік змусило змінити напрямок діяльності, «Почали надавати вже і гуманітарну допомогу, і грошову», – говорить керівниця ГО.
Заступниця голови громадської організації «Асоціація Демократичного розвитку» Ірина Кулик говорить:
- Ми були змушені реагувати на виклики війни. Не дивлячись на те, що нам довелося виїхати з території Чернігівської області, ми продовжували свою діяльність, акумулювали допомогу, яку ми могли надати постраждалому населенню, зокрема жінкам, дітям. Це було таке екстрене реагування, передавали на Чернігівщину та інші області необхідні речі: гігієна, харчування, набори для породіль.
Згодом членкині організації повернулися до Чернігова, і почали надавати більш цільову підтримку. Окрім гуманітарного напрямку «Асоціація демократичного розвитку» допомагає жінкам адаптуватися та налагодити життя в умовах війни.
Громадська організація розширила свою діяльність й на інші регіони. Наприклад, цього року в Чернігівській та Харківській областях відкрили простори для дітей, де професійна команда спеціалістів надає послуги з психосоціальної підтримки.
Серед проєктів, спрямованих на психологічну допомогу, представниці ГО згадують «Посилення психологічної стійкості жителів громад Чернігівської області». Він реалізовувався у співпраці з Головним управлінням ДСНС України в області, завдяки фінансовій підтримці Уряду Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в рамках проєкту «Жінки, мир, безпека: відповіді на виклики війни». У громадах, зокрема прикордонних, проводилися тренінги. Психологи ДСНС пояснювали батькам та працівникам освіти, як реагувати на психологічні потреби дітей.
- Зрозуміло, що громадські організації не можуть вирішити всі проблеми, – зауважує Ірина Синельник, представниця громадської організації. – Але підтримка і допомога органам місцевого самоврядування може забезпечити ті потреби, які вони не покривають. Мало громад, які забезпечують роботу психологів, хоча в цьому потреба є. В інших країнах наголошують, що якщо не приділяти увагу психоемоційному стану людей, то відчуватимуться проблеми в наступних поколіннях.
На сьогодні організація працює в різних областях. На Чернігівщині розвивається співпраця з різними громадами, в тому числі прикордонними.
- Новгород-Сіверська – одна з наших цільових громад. Люди весь час під обстрілами, відповідно, постійно є потреба в психосоціальній підтримці. Це те, що найбільш актуально зараз, та має великий запит. Багато людей відвідують заходи, – розповідає Ірина Кулик.
«Навіть відкриття манікюрного кабінету в маленькій громаді – це важливо»
Важливим напрямком у діяльності «Асоціації демократичного розвитку» є підтримка бізнесу. Один з останніх реалізованих проєктів у цій сфері – «Підтримка життєзабезпечення Чернігівської області» за підтримки міжнародної організації ZOA в Україні. Учасники, зокрема й ВПО, які бажали відкрити власну справу, проходили навчання, писали бізнес-плани, та отримали гранти. Завдяки цьому проєкту на Чернігівщині започаткували низку нових мікробізнесів.
- Навіть відкриття манікюрного кабінету в маленькій громаді – це важливо. З відкриттям цього кабінету вже є і робоче місце, і оподаткування, – наголошує Анна Ніколенко-Баєва.
В Чернігівській області вдалося реалізувати багато цікавих бізнес-ідей. Наприклад, в регіоні з’явився професійний сажотрус.
- Це досить унікальна зайнятість, я навіть не знала, що така професія існує,– говорить Альона Рубан, представниця ГО «Асоціація демократичного розвитку». – У людей, які мають приватні будинки в сільській місцевості, є потреба чистити димохід. Йому придбали спеціальне обладнання й уніформу, і він почав працювати.
Також в області з’явилася нова перепелина ферма, маленька пекарня, єдине в громаді СТО тощо. Окрім цього, пані Альона згадує про родину, якій допомогли відновити зруйноване внаслідок повномасштабного вторгнення виробництво безкаркасних меблів. Вона розповідає:
- До початку повномасштабного вторгнення родина заснувала цей бізнес, вони облаштували швейну майстерню, дуже успішно працювали. Під час бойових дій їхній будинок розбили, виробництво було повністю зруйноване. Вони спочатку опустили руки, не хотіли нічим займатися, але потім сказали: «Ми почнемо все спочатку». І вони почали з нуля.
Зараз виробництво успішно працює в Чернігові, сім’я продає безкаркасні меблі жителям всієї країни.
Колективна пам’ять про війну на Чернігівщині
«Асоціація демократичного розвитку» активно співпрацює з жіночими ГО Чернігівщини. Наразі реалізовується проєкт «Активні і спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу» за підтримки Українського Жіночого Фонду, завдяки якому жителі області можуть ознайомитися з результатами роботи жіночого руху.
Серед важливих проєктів також «Колективна пам’ять про війну на Чернігівщині». Його втілювали на території Киїнської, Іванівської й Кіптівської громади. Громадські організації «Асоціація демократичного розвитку», «Кіптівська жіноча спілка, «Жінки за розвиток», «Юстина» та «Добро Тайм» надавали психосоціальну підтримку жінкам і дітям, проводили групову арт-терапію, та найголовніше – збирали історії жителів громад.
- Ми записували з ними відео про те, як вони переживали повномасштабне вторгнення, як діяли. Ми записали понад 50 історій, вони опубліковані на сайтах організацій. Також ми зробили коротеньке відео, і як підсумок – документальний фільм, – ділиться Анна Ніколенко-Баєва.
В планах – перекласти всі інтерв’ю англійською мовою та, можливо, зібрати всі спогади в книгу, аби представити їх за кордоном. Також в рамках проєкту «Колективна пам’ять про війну на Чернігівщині» в кожній громаді висадили по 16 кленів та встановили меморіальний об’єкт. Він створений у вигляді відкритої книги, де написано: «У пам'ять про силу людей нашої громади, які відстояли свою гідність, волю та свободу під час російського вторгнення 2022 року». Окрім цього на меморіалі є QR-код, відсканувавши який, можна перейти на сайт громади й ознайомитись з історіями місцевих мешканців.
- Хтось може розказати історію за нас, і так, як він хоче, – зауважує [1] Ірина Кулик. – У цьому дуже велика небезпека, і ми розуміємо як багато фактів нашої історії викривлялося і спотворювалося. Щоб уникнути цього, було створено такий проєкт, і його вдалося дуже успішно втілити.
Обмін досвідом та плани на майбутнє
Громадська організація активно обмінюється досвідом з ГО інших областей, та навіть країн. Наприклад, нещодавно відбувся форум за участі голови секретаріату Закарпатської області та представниці з міста Хмельницький. Також спільно з вінницькою ГО реалізовувався проєкт, який стосувався інклюзії. Окрім цього, «Асоціація демократичного розвитку» співпрацює з організаціями Житомира, Сум, а також ГО «Жіночий консорціум України».
- Ми підсилюємо одна одну. Якоюсь інформацією володіють вони, якоюсь – ми. На жаль, оскільки ми прикордонна громада, у нас є досвід окупації, блокади, і швидкого гуманітарного реагування на потреби людей. Цим досвідом ми ділилися не лише з українськими організаціями, а й з грузинськими. Молдову теж відвідували для обміну досвідом, – говорить керівниця «Асоціації демократичного розвитку».
У фінансовому плані організацію підтримує низка міжнародних та українських донорів. Серед таких МБФ «Український Жіночий Фонд», Фонд «Партнерство за сильну Україну», організація «ZOA», «Terre des Hommes Italia» тощо. «Асоціація демократичного розвитку» зазвичай реалізовує одночасно мінімум 5 проєктів. Велика та дружня команда дозволяє ефективно втілювати задумане. Для членкинь асоціації також проводяться різноманітні заходи та тренінги. Анна Ніколенко-Баєва розповідає:
- «Український Жіночий Фонд» зобов'язує організації витрачати 10% від загальної суми, націленої на проєкт, на розвантаження команди, психосоціальну підтримку. Це обов'язковий критерій, тому ми намагаємося ці гроші витрачати на відновлення команди. Ми збираємося, їдемо кудись на два дні, запрошуємо психолога та перезавантажуємося.
Щодо планів, то «Асоціація демократичного розвитку» буде й надалі підтримувати жіночий рух у громадах Чернігівщини, сприяти створенню нових жіночих ГО.
- Зараз є така тенденція, що міжнародні організації починають відходити від Чернігівської області. Ми розуміємо, що фінансування в перспективі буде скорочуватися, але якщо наша діяльність буде успішною, а проєкти якісними і важливими, ми зможемо конкурувати та отримувати підтримку. Тому не втрачаємо оптимізму та будуємо плани на майбутнє, – запевняє керівниця громадської організації.
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Журналістський матеріал підготовлено у співпраці з ГО «Асоціація демократичного розвитку» в межах реалізації проєкту «Активні й спроможні: діяльність жіночих громадських організацій Чернігівщини як реагування на вимоги часу», що підтриманий Українським Жіночим Фондом.
Відповідальність за зміст інформації несе ГО «Асоціація демократичного розвитку». Представлена інформація не завжди відображає погляди УЖФ.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
11:45, 27 грудня 2024 р.
27
16:53, 30 грудня 2024 р.
5
10:01, 26 грудня 2024 р.
7
16:37, 27 грудня 2024 р.
4
16:53, 30 грудня 2024 р.
4
live comments feed...