
11:38, 7 квітня
Історичний роман про Литовську добу на землях Чернігово-Сіверщини видав письменник Володимир Ворона з Варви
«Божа кузня. Легенда Сіверського краю» - таку назву має новий історичний роман Володимира Ворони, інженера-будівельника за освітою, нині пенсіонера, котрий народився і виріс у Коропі та все життя прожив у Варві. Це четвертий історичний роман цього автора. Дія в ньому відбувається в 1497-1512 роках, коли землі Чернігово-Сіверщини входили до складу Великого Литовського князівства.
«В ті часи на сході набирала силу хижа й агресивна Московія, а за Дніпровими порогами хоча й не було ще козацтва, проте козаки вже були і Мамай - отой самий, відомий тепер усім за сюжетами народних мальописів, своїми діями обезсмертив ім’я власного роду», - розповідає Володимир Ворона.
Що ми знаємо про Литовську добу в нашій історії? Пересічний українець, ймовірно, майже нічого. Та й той, хто почав цікавитись історією України в останні роки, має дуже приблизне уявлення про той період. Насправді існує не так багато історичних праць, які досліджують, що ж відбувалося на землях Чернігово-Сіверщини після монголо-татарської навали та в пізніший час, до завоювання Московщиною.
«Для мене самого, а я, по суті, пів життя провів в есересері, це донедавна теж була темна ніч. За „совка” три з половиною століття нашої історії просто замовчувались, стиралися з часо-простору, - розповідає передісторію появи роману «Божа кузня» Володимир Ворона. - Пригадую, як в 1977 році, в армії, мене шокувала розповідь литовця Вітаса Ілявічюса про те, що кордони Литовського князівства на початку ХV століття сягали Чорного моря. І вже значно пізніше ще одним відкриттям став той факт, що Литовська держава запозичила в нас і „Руську Правду” - наше тодішнє законодавство, і нашу писемність в якості своєї офіційної ділової мови».
Другим відкриттям для автора стала правда про агресивну політику східного сусіда Литви – Московського князівства – з тими ж підлістю та лицемірством гібридної війни, які ми маємо сьогодні. Вочевидь, за п’ять століть майже нічого не змінилося!
«Навіть результати анексії чужих територій з традиційним безладом, сваволею загарбників і невмінням налагодити там нормальне життя, байдужістю до людського буття лишаються незмінним атрибутом „русского міра”, - продовжує розповідати письменник. - І знову: служив я в Смоленську, нам там вуха прогули, що це „ісконно русскій город”, „город русской слави”, „ключ-город”, а насправді це була прадавня земля литвинів, тобто білорусів, загарбана Московією одночасно із нашою рідною Чернігово-Сіверщиною в перші роки ХVІ століття. А я дивувався, чому так багато в Смоленську людей з білоруськими прізвищами: Сіцкевич, Кретович, Карась, Мотуз?»
Ще одна тема, яку ретельно досліджує автор у романі «Божа кузня» - походження нашого українського козацтва: коли й звідки воно взялося, з яких суспільних верств народилося?
«Це цікавезне й дуже проблемне питання, адже ніщо не виникає нізвідки, з нічого: ні наші міста, які буцімто хтось позасновував у безлюдних місцях, де ніхто раніше й не жив ніколи, ні такі суспільно-політичні явища, як, приміром, те ж козакування. Все у світі на момент своєї появи має вже основу, підґрунтя. Тож, спираючись на результати дослідницьких робіт багатьох професійних істориків, українських і закордонних, вже маємо досить чітку картину того, як за Дніпровими порогами зародилося козацтво – без радянських стереотипних кліше на зразок „славетного”, „непереможного” чи „борців за волю народу”, - продовжує розповідати автор роману.
Безсумнівно, роман «Божа кузня. Легенда Сіверського краю» буде цікавий широкому колу читачів – людям старшого віку та молоді, тим, хто цікавиться історією свого рідного краю, і тим, хто цінує майстерне художнє слово. Адже на сторінках книги нібито оживають колоритні персонажі, котрі уособлюють представників різних соціальних груп, а також ретельно описані тогочасні побутові моменти, традиції, промисли, свята, вірування, світогляд тощо.
Володимир Ворона - один із переможців Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2018». Таку високу оцінку й визнання отримала його перша книга «Відступник» із трилогії «Хоробор» (на цей момент автор уже видав цю трилогію). Літописне місто-фортеця Хоробор існувало колись на місці нинішнього Коропа – так вважають деякі дослідники та краєзнавці, цю думку обґрунтовує й Володимир Ворона. За словами автора, робота над першим твором трилогії тривала понад 10 років.
Книги пана Ворони – це художня енциклопедія, що допомагає читачеві здійснити захоплюючу мандрівку у минуле, повністю зануритися в той чи інший історичний період, відчути його звуки, запахи, смаки, колорит тощо. У своїх творах він використовує багато слів із давньої руської мови, збагачуючи наш словниковий запас і розширюючи світогляд. Замовити книгу можна безпосередньо у автора, ось посилання на його сторінку у Фейсбуці: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001654726579
Вікторія Сидорова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Історія на дотик: у книгарні РВВ стартував попередній продаж унікальних видань 2025 року
Новини компаній
17:00
Оголошення
13:58, 5 квітня
13:58, 5 квітня
13:09, 3 квітня
13:09, 3 квітня
10:30, 4 квітня
live comments feed...