09:34, 26 березня 2019 р.
Дротове радіо в Чернігові доживає
До редакції нееодноразово зверталися читачі зі скаргами на те, що в домі перестало працювати дротове радіо, і незважаючи на заявки щодо ремонту, радіо мовчить. Ми спробували дізнатися в прес-службі «Укртелекому», чому ремонти затягуються або не відбуваються зовсім. На жаль, будь-які коментарі компанія дає лише в заочний спосіб – поговорити з керівництвом не вдалося.
З сухих відповідей можна припустити, що спосіб зв’язку, який увірвався в життя українців 1924 року, скоро завершить своє існування: приймачів для отримання сигналу дротового радіо вже не випускають, а в нових будинках не прокладають дротових радіомереж.
Ситуація на Чернігівщині
Дротове радіо на Чернігівщині доступне лише в Чернігові та Ніжині. Щороку кількість користувачів у нашому регіоні зменшується. Рік тому в області їх було 14 тисяч, а на початку 2019-го залишилося дещо понад 9 тисяч. Із них майже всі користувачі – чернігівці.
А що в інших регіонах?
Щороку від цієї послуги в Україні відмовляється 100–150 тисяч користувачів. «Укртелеком» називає послугу застарілою.
Цьогоріч дротове радіо відключили в Одесі. Компанія пояснила це тим, що за останні 4 роки від послуги відмовилося 80 % одеських користувачів. У квітні планують припинити роботу дротового радіо в Дніпрі, нині послугою користується 0,3 % від усіх жителів міста. Восени 2018 року вже не було жодного користувача у Вінницькій та Миколаївській областях.
Абонентна плата за користування основною радіоточкою з 1 березня 2019 року складає 35 грн на місяць.
«Якщо говорити про майбутнє проводового радіо, то все залежить від мешканців регіонів: наскільки послуга буде затребувана там, як нею будуть користуватися чи активно відмовлятимуться від неї», – відповіли нам у компанії.
Чому у вас не працює радіо
Пояснення «Укртелекому» загальні. Причини того, що радіоточки перестають працювати, різні. Їх можуть пошкодити під час замін опор ліній електропередач. Це може статися й від обривів ліній через погану погоду – вітер, зливи, налипання снігу. Лінії радіо пошкоджують під час ремонту дахів, обрізання дерев та інших подібних робіт. Зрештою, кабель можуть просто вкрасти.
Чи ремонтуються точки
«Укртелеком», за їх словами, реагує на всі звернення: налагоджувати роботу дротового радіо намагаються, але на це їм потрібен час і ресурси. Наприклад, якщо треба замінити стовпи чи залучити таку важку техніку, як автовежі. Монтери, які проводитимуть ремонт, повинні мати дозвіл на висотні роботи.
«Часто причинами тривалого усунення пошкоджень є організаційні складнощі доступу до самих фрагментів мережі, коли блокується доступ працівників «Укртелекому» на дахи будинків, де вони розміщені», – прокоментували у прес-службі компанії.
В «Укртелекомі» також запевнили, що пошкоджені лінії не залишають доживати – гроші на їх ремонт виділяють, хоч кількість користувачів і зменшилася. Радіо намагаються залишати в робочому стані, але вже неодноразово «Укртелеком» висловлювався про те, що в майбутньому від цієї послуги планують повністю відмовитися в усіх областях України.
Куди звертатися з проблемами
Якщо у вас є проблеми з роботою радіо – телефонуйте до контакт-центру (0 800 506 800) або бюро ремонту радіоточок (0 800 506 575). Дзвінки безкоштовні з мережі українських операторів, у тому числі й мобільних.
З історії
Для України дротове радіо почалося з 1924 року, коли в Харкові через передавач прозвучав концерт державного музичного квартету. Якийсь час радіоприймачі навіть треба було реєструвати в міліції. До речі, у часи СРСР вони були пристосовані лише для того, щоб слухати радянські радіостанції. Аби приймачі не вловили іноземні радіостанції, ставилися спеціальні «глушилки». Нині мережею проводового радіомовлення транслюється Перша радіопрограма Національної радіокомпанії України та сигнали оповіщення в разі виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного чи воєнного стану.
Ірина Сенченко, Представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Чернігівській області
–Так склалося, що проводове радіо доживає свій вік. Свого часу цю мережу передали в управління приватній структурі – без будь-яких гарантій з її боку щодо збереження і модернізації радіоточок. Тому нині обладнання старіє, мережі не відновлюють, передавачі не встановлюють. За словами представників «Укртелекому», ця технологія збиткова – для них це тягар.
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення на цю ситуацію вплинути не може, хоча всіляко підтримує проводове радіо у сенсі ліцензування. Натомість регуляторний орган у сфері електронних ЗМІ пропонує альтернативу – малопотужне ФМ-мовлення, яке є менш затратним.
Проект «Радіо громад» Національна рада ініціювала як альтернативу проводовому радіо. Адже мати свою станцію, де через малопотужний передавач (приблизно 30Вт) транслюватимуться власні новини громади та контент суспільного мовлення – за цим майбутнє. Це, гадаємо, суттєвий крок у розбудові саме українського мовлення. До того ж, саме 2018 рік став роком й цифрового радіо в Україні. В Києві вже можна слухати 14 радіостанцій різноманітного контенту в цифровому стандарті.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
15:51, 31 грудня 2024 р.
10
11:45, 27 грудня 2024 р.
24
11:35, 26 грудня 2024 р.
15:33, 20 грудня 2024 р.
live comments feed...