17:15, 17 травня 2023 р.
Обстежитись, знайти і вирішити проблему зі здоровʼям – і простіше, і дешевше
Внаслідок повномасштабного вторгнення, постійних бомбардувань та стресу здоров’я українців значно погіршилося. Але навіть попри це більшість чернігівців продовжують уникати лікарів та відвідувати їх лише у крайньому випадку. Ми вирішили дізнатися, як часто потрібно звертатися до лікаря та які профілактичні обстеження варто проходити кожній людині.
Хто як не лікар-терапевт знає найбільше про обов’язкові профілактичні огляди? Саме тому ми вирішили обговорити цю важливу тему із Глушко Іриною Михайлівною, яка вже довгий період працює в КНП «Чернігівська міська лікарня №2». Тож, пропонуємо Вам корисне інтерв’ю з лікарем-терапевтом, яке дасть відповіді на найголовніші питання щодо обстежень і ранньої діагностики захворювань.
Глушко Ірина, Фото: Валентина Гавриленко
Після 40 років: для жінок – гінеколог і мамолог, для чоловіків – уролог
- Як часто потрібно відвідувати лікаря та які профілактичні обстеження варто проходити?
- У нас населення звикло до того, що хтось про них повинен дбати: чи держава, чи лікар, чи система. Насправді потрібно починати з себе. Тобто пацієнт повинен сам профілактично дбати про своє здоров’я, зробити собі якийсь чіткий алгоритм, за яким раз на рік стабільно він має звернутися до сімейного лікаря. Зараз у світлі медичних реформ кожен пацієнт повинен обрати сімейного лікаря і підтримувати з ним чіткий зв’язок. Якщо це літні люди з букетом хронічних захворювань, то одного разу їм не достатньо, треба звертатися частіше. Це дає змогу контролювати і підтримувати стан здоров’я, зокрема це стосується препаратів на Доступні ліки.
Взагалі потрібно звертатися, бо в нас сімейний лікар може призначити обстеження, які входять у комплексний огляд, і їх можна пройти безкоштовно. Перш за все для жінок – це огляд гінеколога і цитологічне дослідження. Жінка має це виконувати для профілактики онкологічних захворювань, зокрема раку шийки матки. Також треба проходити раз на 2 роки, а після 50 раз на рік, мамологічне обстеження, якщо є якась патологія, то частіше. Чоловіки віком 40+ обов’язково мають проходити огляд уролога з приводу профілактики захворювань передміхурової залози.
Важливо також займатися профілактикою колоректального раку. Бажано проходити раз на рік обстеження на колоноскопію, щоб вчасно виявити патологію, зокрема рак товстого кишківника. Також варто звертати увагу людям, які палять чи мають хронічне захворювання легень, на профілактику верхніх дихальних шляхів легень, тобто здавати аналіз харкотиння цитоголічного. Потрібно робити рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. У сімейного лікаря можна пройти безкоштовно обстеження на такі соціально значущі інфекції як ВІЛ, є експрес тести, які дозволяють запідозрити це захворювання, і тести на гепатит В і С.
- Яку ще діагностику і дослідження може провести сімейний лікар?
- У сімейного лікаря можна визначити холестерин, для профілактика серцево-судинних захворювань, і глюкозу крові експрес тестами. Людям, які не мають цукрового діабету, але у сім’ї є хтось хворий, чи з’явилися нові скарги, чи людям з ожирінням, артеріальною гіпертензією можна пройти скринінговий тест на глюкозу. Якщо будуть патологічні результати, то тоді вже сімейний лікар направляє до ендокринолога, який займеться лікуванням. Визначення рівня холестерину – це теж важливо, бо в умовах війни та постійного стресу у багатьох людей або загострюються хвороби які були, або з’являються інші. Треба проходити після 40 років якщо немає хвороб раз на рік, а якщо є, то частіше це робити, особливо якщо людина приймає препарати для зниження холестерину.
- Які аналізи і з якою частотою ви б порадили здавати людям, щоб слідкувати за основними показниками свого здоровʼя?
- До первинної медичної допомоги входить загальний аналіз крові, якщо є цукровий діабет, то здається аналіз крові на глюкозу. Також потрібно здати загальний аналіз сечі та аналіз крові на холестерин. Здоровим пацієнтам рекомендовано їх здавати раз на рік, а хворим – в залежності від потреби.
«Немає такого, що дорослій людині обов’язково треба проходити лора, хірурга і т.д»
- З якого віку треба починати відвідувати лікаря?
- У сімейних лікарів спостерігаються і діти, і підлітки, і дорослі. Лікаря потрібно відвідувати ще з народження. У маленьких дітей це профілактичні щеплення, які потім продовжуються згідно календарю щеплень у підлітковому та дорослому віці. Ну і обов’язково треба ходити до інших лікарів, щоб вчасно виявити захворювання.
- Шкільний медогляд є прототипом профілактичних оглядів для дорослих, чи є суттєві відмінності?
- Медичний огляд починається з педіатра, з яким укладається декларація дитини, або сімейного лікаря. У дорослих зараз усе інакше, не так як при старій системі. Зараз усе починається із сімейного лікаря, а він уже визначає. Немає такого, що дорослій людині обов’язково треба проходити лора, хірурга і т.д. Обов’язковим є огляд у сімейного лікаря з вимірюванням усіх безкоштовних обстежень, огляд уролога після 40 і гінеколога. Решта лікарів – в залежності від проблем людини.
- Тобто зараз не потрібно обов’язково ходити до окуліста, ендокринолога чи іншого вузького спеціаліста при відсутності проблем?
- Сімейний лікар може визначити гостроту зору, виміряти очний тиск і якщо є якісь проблеми, він створить направлення до необхідного вузького фахівця, з яким потрібно буде провести до обстеження та лікування. Зараз така система, що найперше – це сімейний лікар, який потім дає направлення в залежності від скарг та стану здоров’я людини.
«Люди не зацікавлені у тому, щоб наперед дбати про своє здоров’я»
- Багато чернігівців проявляють бажання пройти профілактичні обстеження та йдуть до сімейного лікаря?
- Для себе звертається на жаль не так часто, як хотілося б. Як я сказала на початку, у нас пацієнти думають, що про них повинен лікар дбати, постійно смикати і викликати. Тобто не великий відсоток людей, які звертаються самостійно задля профілактичного огляду. Багато людей літнього віку, які постійно зайняті своїми побутовими проблемами, не часто контролюють своє здоров’я та звертаються до лікаря. Хотілося б, щоб люди більше приділяли увагу профілактичним оглядам, аніж потім зверталися із запущеними захворюваннями. Перш за все людина сама має розуміти, що треба регулярно вимірювати артеріальний тиск, приймати гіпотензивні препарати, якщо є проблеми з тиском, відвідувати сімейного лікаря, можливо 2 рази на рік. Зараз на жаль дуже важкі часи, тому усі люди знаходяться у стресових умовах. Дуже багато загострень випливає на фоні цього, онкологічних та якихось хронічних хвороб. Хотілося б, щоб люди частіше зверталися до лікарів для контролю стану здоров’я.
- На Вашу думку, чому чернігівці рідко звертаються до лікаря?
- Мабуть якісь свої особисті фактори, тому що медицина у нас доступна, завжди можна зателефонувати своєму сімейному лікарю і записатися на прийом. Перепони з боку лікарів чи медицини я не бачу. Я думаю ще заважає ментальність нашого народу: «якось буде» чи «треба на це витрачати час, краще піду щось пороблю». Не зацікавлені люди у тому, щоб наперед дбати про своє здоров’я.
- Серед людей побутує думка, що профілактичний огляд – це дорого. Чи так це насправді?
- Це безкоштовно. Я назвала перелік безкоштовних обстежень, які можна пройти на первинному рівні. Я не знаю звідки наше населення бере цю інформацію, адже ці процедури безкоштовні. Але обов’язково має бути укладена декларація із сімейним лікарем.
- Скільки часу займає профілактичний огляд з усіма необхідними аналізами та тестами?
- Аналізи у нас здаються кожного дня крім суботи та неділі з восьмої до десятої ранку. Якщо немає великої черги, то всі встигають здати аналізи за цей час. Це не займає багато часу. Сьогодні прийшов, здав аналізи, а потім записався на зручний час на огляд. За один день звичайно не вийде пройти його, тому що черги, доведеться витратити кілька днів.
Профілактичні обстеження – це справді дуже важливо. Кожна людина має виділити час та хоча б раз у рік звернутися до лікаря. Всі ці аналізи та обстеження відіграють важливу роль та допомагають попередити серцево-судинні, онкологічні, інфекційні захворювання, цукровий діабет, туберкульоз та багато інших хвороб. Не нехтуйте своїм здоров’ям та знайдіть для нього час.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:51, 26 грудня 2024 р.
20:21, 20 грудня 2024 р.
00:00, 24 грудня 2024 р.
00:00, 26 грудня 2024 р.
10:29, Сьогодні
live comments feed...