• Головна
  • Чернігівські тюльпани висмикують граки та крадуть люди: як «Зеленбуд» доглядає за красою
11:33, 26 квітня

Чернігівські тюльпани висмикують граки та крадуть люди: як «Зеленбуд» доглядає за красою

Чернігівські тюльпани висмикують граки та крадуть люди: як «Зеленбуд» доглядає за красою

Кожного року очі чернігівців радують яскраві й дуже гарні тюльпани, що прикрашають місцеві алеї та парки. Проте за цією красою стоїть не мало праці. Як комунальники доглядають за тюльпанами, та хто частенько шкодить квітам, розповіла сайту 0462.ua майстриня зеленого господарства КП «Зеленбуд» Галина Бурменко.

Зазвичай цибулинки тюльпанів комунальники висаджують осінню, в жовтні, чи середині листопада, щоб ті вкорінилися. Але за клумбами доводиться ретельно слідкувати, оскільки такі саджанці полюбляють граки. Галина Бурменко розповідає:

Галина Бурменко, Фото: телеканал "Новий Чернігів"

Галина Бурменко, Фото: телеканал "Новий Чернігів"

- Вони якось їх відчувають, і викльовують цибулинки, витягують на поверхню. Ми ніяк не можемо боротися з птахами, в нас немає засобів, щоб якось закривати клумби сітками, чи ще чимось. До того ж, це не естетично, плюс вітер, і це затратно. Вони ж не витягують усе, лише якихось 10 цибулинок. У нас дівчата кожного ранку прибирають центральні алеї, де садять тюльпани. Якщо вони бачать, що цибулинка зверху лежить, то повертають її на посадкове місце. Птахи ж витягують і кидають, тому можна посадити.

Завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівського колегіуму» Юрій Карпенко говорить, що граки висмикують тюльпани, тому що їм не вистачає їжі навколо них. Цибулинки для птахів – це поживні речовини. Щоб зберегти саджанці, їх краще садити під агроволокном, або спеціальною сіткою. Також можна використовувати спеціальні пластмасові кошики, які дозволять глибоко закопати цибулинки, і захистити їх від ще одного шкідника – миші.

Майстриня зеленого господарства КП «Зеленбуд» зазначає, що іноді чернігівським тюльпанам шкодять тварини. Буває, що собака побачить гризуна в клумбі, і біжить його ловити. Якщо господарі не зупиняють тварину, наслідком стають пошкоджені квіти, чи вириті цибулинки.

Коли тюльпани сходять – їх нічим не обробляють. Цієї весни опадів було не достатньо, як і снігового покриву зимою, тому комунальникам доводилося використовувати полив. Якщо в минулі роки ці квіти починали цвісти у травні, то у 2024-му, за рахунок теплої весни, це почалося значно раніше.

Наразі тюльпани цвітуть та радують чернігівців, але виявляється, не всі можуть просто милуватися красою. Найбільший шкідник для квітів – це людина.

- Людям обов'язково потрібно щось нарізати, і віднести додому, або витягнути цибулини, і продати, – ділиться Галина Бурменко. – Це поодинокі випадки, але вони є. Цього року постраждали тюльпани лише у клумбі біля житлово-комунального господарства, і на переході між першою школою та обласною бібліотекою Короленка (зараз Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових, - ред.). На переході було дуже багато зрізано, але шкідників зафіксувала камера. Найбільше у нас постраждали гіацинти у клумбі-роялі, також там практично усі нарциси викопали.

Як довго цвістимуть тюльпани – залежить від погодних умов. Наразі КП «Зеленбуд» чекає доки квіти порадують містян, щоб потім обрізати квітконос. Після цього тюльпани ще кілька тижнів будуть засихати. На жаль, на вигляд це не дуже красиво, але корисно для саджанців. Коли вже листя засохне, можна викопувати цибулинки.

- Цибулинки перебирають, ділять на великі та маленькі. Велику потім осінню садимо, тільки не на центральних алеях, а на інших локаціях, а маленьку висаджуємо у себе на підприємстві для дорощування. У нас є спеціальне сховище, цибулинки зберігаються у прохолодних умовах 5-7°C, – говорить пані Галина.

Цибулинки, які вперше приїхали в Чернігів з Голландії, не обробляють, оскільки це вже зробили за кордоном. А от при повторній посадці КП «Зеленбуд» використовує фунгіцид, який захищає від хвороб та кореневої гнилі.

Чернігівці полюбляють прогулятися алеями та парками, а тюльпани й інші квіти наповнюють такі прогулянки красою. Проте за цим стоїть людська праця, яку потрібно поважати. Тому милуйтеся, фотографуйте, але не шкодьте.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернігів #тюльпани #"Зеленбуд" #шкідники #саджанці #цибулини #граки
Оголошення
live comments feed...