• Головна
  • Анти-гей-парад. В Чернігові захищали традиційні цінності і "повноцінні" родини
13:32, 19 серпня 2018 р.

Анти-гей-парад. В Чернігові захищали традиційні цінності і "повноцінні" родини

11 серпня у Чернігові відбулися заходи, які, за словами організаторів, направлені на збереження та захист традиційних загальнолюдських християнських цінностей. То за що чи проти чого центром міста йшла хода?

«Всі разом за сім’ю» – що це за рух?

Ходу й мітинг, що відбувся в суботу, 11 серпня, організували обласна рада церков та релігійних організацій і комітет з питань духовності і моралі громадської ради при Чернігівській ОДА. Присвятили подію святкуванню хрещення Русі та на підтримку Всеукраїнського руху «Всі разом за сім’ю».

Цей рух із 2003 року проводить заходи на сімейну тематику. Рух вважає, що інститут сім’ї в Україні протягом останніх років атакують вітчизняні політики та структури Євросоюзу. У своєму буклеті « Не вирізайте сім’ю в Україні!» рух вимагає «заборонити пропаганду різних видів девіантної статевої поведінки», серед них називають «марші рівності».

Також рух закликає ухвалити закон про заборону пропаганди гомосексуалізму, а з усіх проектів законів вилучити словосполучення «сексуальна орієнтація» й відхиляти ратифікацію міжнародних документів, які його містять. На думку представників руху, в Україні вже готують проекти законів, які зобов’яжуть поліцію забезпечувати проведення гей-парадів.

Проте поки аргументи руху базуються на основі власної емоційної оцінки. А держава має забезпечувати охорону будь-якого мирного зібрання – чи то гей-параду, чи релігійної ходи.

Хто організатори акції в Чернігові

У департаменті культури і туризму, національностей та релігій відправляють до Наталії Надирової, називають її одною з координаторів акції. Вона каже, що акція – ініціатива релігійних організацій міста, яку підтримали департамент культури, сім’ї, заступниця голови ОДА Наталія Романова. Долучитися запросили й мера.

Так, – каже Наталія Надирова телефоном, – місцева влада підтримує і акцію, і рух «Всі разом за сім’ю». Це класно, що ви захищаєте права людини, але коли приймаються закони, які дозволяють замість «мати» й «батька» писати в метриках «родитель» 1 і 2, – це ненормально. Ми за те, щоб закони не змінювалися в негативну сторону, – пояснює чиновниця.

Заступниця голови ОДА Наталія Романова каже, що облдержадміністрація охоче співпрацює з радою церков, тому минулого місяця в ОДА зібралися представники всіх християнських конфесій і погодилися: треба наголошувати на тому, що сім’я є основою суспільства. Пояснює, що ОДА акцію не фінансує й не переймає на себе церковні позиції.

Облдержадміністрація співпрацює з будь-якими організаціями й рухами, якщо вони несуть користь суспільству. Ми жодного разу не відмовили у співпраці групі населення, яка зазнає дискримінації, – каже Наталія Романова.

За її словами, заходи, які запланували, мають популяризувати багатодітні родини, радість материнства, повагу до старших.

– У жодного разі не йдеться про стигматизацію ЛГБТ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуальні люди, трансгендери. – Ред.). Марш спрямований не на критику, це не протидія ЛГБТ-пропаганді, – говорить заступниця очільника області.

Початок ходи. Про що говорять

Не всі учасники ходи сприйняли акцію як таку, що популяризує багатодітні родини, радість материнства, повагу до старших.

Максим Сорін, керівник київської молодіжної організації «Місія спасіння» сидить на лавці, надуває кульки перед початком заходу. Пояснює: тут будуть захищати цінності християнської сім’ї:

Це хода за повноцінну сім’ю, а повноцінна сім’я це мати, батько, діти. Не батько і батько або мати, мати і дитина.

Голова комітету з питань моральності та духовності при ОДА Анжеліка Агабекян каже, що акція проходить у рамках святкування хрещення Русі й на підтримку руху «Всі разом за сім’ю». Про рух нічого поки розповісти не може, бо вони щойно до нього приєдналися.

– Також це хода на підтримку християнських цінностей. Адже ми всі живемо в християнській державі, – говорить голова комітету.

– Хіба Україна не є світською державою? – уточнюємо.

Так, але належить до християнського світу. Кожен, хто хоч раз читав Біблію, знає, які цінності ми захищаємо. У Біблії сказано, що Бог створив чоловіка й жінку, ми це підтримуємо – інакше нація щезне. Україна має багато нацменшин, які мають свою мову, для них створені всі умови у школах, є спеціальні класи. Але ж ми не можемо взяти якусь нацменшину й змусити всю країну вивчити їх мову? – відповідає жінка.

– Ви зараз порівнюєте нацменшини і ЛГБТ-спільноту?

Так, ми вийшли сюди, бо в нас теж є права. Ми не підбурюємо проти цих людей, ми пропагуємо християнські цінності. Бо якщо можуть пропагувати ЛГБТ, то чому ми не можемо пропагувати себе, – каже Анжеліка Агабекян.

Олександр Галушко, головний спеціаліст відділу у справах національностей та релігій департаменту культури каже, що представники влади теж беруть участь в акції, він також тут як представник департаменту.

На Заході є тенденція до того, що багато людей не вступає в шлюб, є багато неповних сімей. Також ви знаєте, що йдуть паради нетрадиційних орієнтацій. Ми, – говорить чиновник, – виступаємо за збереження традиційних християнських цінностей. Якщо ви вивчали Біблію, то знаєте, що християнство підтримує традиційні цінності.

– Але ж ми живемо у світській державі, хіба влада може ставати на бік якоїсь релігійної конфесії? – уточнюємо.

Звичайно ні, ми, як держслужбовці, маємо бути абсолютно незаангажовані, – тут же суперечить собі чиновник.

Неорганізоване перекриття дороги

Хода має розпочатися о 14:30. Від площі Дружби Народів люди йтимуть до Красної площі. В анонсі не було зазначено, який саме маршрут руху учасників. Від «Мегацентру» до площі легко можна дійти «Стометрівкою». Але близько 14-ї години на проспекті Миру з боку 1-ї міської лікарні з’являються авто патрульної поліції. Співробітник департаменту культури Олександр Галушко каже, що поліція готується перекрити рух на цій ділянці дороги, а люди йтимуть проспектом. Чи було якесь офіційне попереджений про можливі затори в центрі міста – відповіді не отримали.

Перед початком ходи один із координаторів у гучномовець просить не затримуватися, ставати в ряди по десять чоловік, попереджати тих, хто запізнюється: до акції можна долучатися дорогою.

Чоловік читає з папірця гасла, які повторюватимуть учасники під час ходи. Учасники повторюють, розбирають в організаторів плакати, розгортають їх, стають у ряди. Перед тим, як рушити, читають молитву.

Поліція в цей час перекриває дорогу й обмежує рух транспорту. За автомобілем патрульних поступово починають збиратися авто, громадський транспорт (маршрутки № 37, 7, 33, 42, кілька тролейбусів).

Хода виходить на проспект, дорогу починають відкривати на тих ділянках, які вже здолала колона. Громадський транспорт лише за 10 хвилин отримує можливість повернути біля головпоштамту. Транспорт, який їде через площу, рухається за колоною понад 20 хвилин.

«Штучки диявола», або Що говорять учасники в колоні

Жінка, яка представляється Наталією Василівною, каже, що прийшла сказати про свої права – сім’я має бути повноцінною: чоловік, жінка, діти. Про те, на підтримку якого руху проводиться акція, жінка не знає.

Учасниця ходи Олена Шило є представницею церкви адвентистів сьомого дня. Вона йде попереду колони, каже, що давно чекала на таку акцію. Жінка виступає проти легалізації одностатевих шлюбів.

Бог створив чоловіка й жінку. Те, що відбувається зараз, – це штучки диявола: у Європі створюються одностатеві шлюби. Це дуже неправильно, – каже Олена.

Наталія Гришина йде всередині колони. Каже, що також вийшла віддати свій голос за сім’ю і проти підручників, які, за її словами, хочуть упровадити в дитячі садочки. Назви книг чи їх авторів жінка назвати не може.

Які книги? Де вже вчать про секс, статевий акт, кажуть, що нормально, коли відносини мають хлопчик і хлопчик, дівчинка й дівчинка. Я їх бачила у фейсбуці, але не приглядалася, – каже учасниця.

О 15-й годині хода прибула на Красну площу. Там починається концерт, деякі плакати згортають, хтось починає покидати площу. Акції ніхто не перешкоджав, далі –і заплановані промови представників церкви, влади й активістів.

У малюка Романа дорослі забирають ікону, яку він ніс від площі Дружби Народів. Хлопчик каже, що йти йому сподобалося, ікону ніс, «бо сказали нести».

Усі мають право на мирну акцію

Сергій Буров, директор освітнього Дому прав людини в Чернігові, пояснює: свобода вираження поглядів і свобода мирних зібрань передбачають, що кожен може висловлювати свої погляди, у тому числі й шляхом проведення мирних маніфестацій.

Ніхто свавільно не може в це втручатися, навіть якщо погляди суперечать чиїмось моральним цінностям та установкам. Головне, щоб погляди й мирні акції не мали закликів до насильства й порушення прав інших людей.

Мирна релігійна хода на захист традиційних цінностей має таке ж право на існування, як і будь-яка інша.

Утім коментарі учасників ходи наштовхують на думку, що хода й ця тема сьогодні піднімається як порівняння з «КиївПрайдом».

І це нормально, – пояснює Сергій Буров, – Бо кожен має право на власну позицію в певному питанні.

Але під час «КиївПрайду» громадськість бачила серйозне намагання з боку окремих осіб зірвати акцію. І це були не просто коментарі у соцмережах чи умовні погрози – це спроби фізичної перешкоди. Із 2013 року постійно фіксувалися спроби нападів на учасників акції, перешкоджання ході.

Маю сумніви, щодо того, чи стане хтось зривати таку акцію, як хода за сімейні та традиційні цінності. Тим паче  – насильницькими діями. Подібних фактів ще не було. Насправді, якщо уважно придивитися, більшість християнських цінностей містяться в документах з прав людини, – говорить Сергій Буров.

Ті, хто організовує ходу за сімейні й традиційні християнські цінності, теж виходить з певної проблеми. Проте з формулювання «на захист» виникає логічне запитання: захист від чого або від кого? Можливо, учасники акції бачать загрозу з боку ЛГБТ-спільноти.

У контексті того, що хода в Чернігові йде на підтримку руху «Всі разом за сім’ю», яка говорить про неможливість одностатевих шлюбів, обмеження інформаційних та освітніх заходів щодо сексуальної освіти, Сергій Буров зауважує, що «КиївПрайд» не є акцією суто на підтримку ЛГБТ.

«Парад рівності» – це про те, що всі люди різні й всі погляди мають право на існування.

Мої друзі різного віросповідання й сімейного стану виходили на акцію в Києві, бо йшлося про права людини. Виходили буддисти, християни, мусульмани, ті, хто не мають дітей, і ті, хто мають їх декілька.

Сергій Буров зауважує, що люди різної сексуальної орієнтації існували завжди. Історія знає багатьох таких відомих людей.

У нас таке ставлення до цього можна пов’язати з тим, що за радянських часів відмінна від «норми» сексуальна орієнтація вважалася кримінальним злочином. Тому люди мовчали й не говорили про це. Те, що сьогодні представники ЛГБТ відкрито заявляють про себе і про проблеми дискримінації – це не «віяння Європи». Просто Україна стає цивілізованою країною, в якій людська гідність, свобода і рівність є важливими цінностями, а дискримінація за будь-якою ознакою є неприйнятною.

Учасники ходи і люди, дотичні до її організації, неодноразово говорять про «повноцінну родину»: мама, тато, діти. На уточнююче запитання: «За такою логікою чи є сім’я, в якій з якихось причин нема мами або тата, неповноцінною? – відмовчуються.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#традиційніцінності #хода
Оголошення
live comments feed...